Zavrieť

Porady

Ma pravo financny urad CR bez zapisania dlhu do dedicskeho konania vymahat po mne zdedeny dlh?

Pred niekolkymi rokmi sme si s manzelom kupili byt na Slovensku. Po case sme sa rozviedli a on sa odstahoval do Ciech. Mame spolu neplnoleteho syna. Byvaly manzel v Cechach niekolko rokov podnikal ako cesky zivnostnik, kde si platil aj zdravotku a socialku.
Pred dvoma rokmi vsak nasledkom urazu zomrel. Po jeho smrti sme museli dat vsetky veci na pravu mieru a tak sme museli jeho podnikanie v Cechach ukoncit a vyrozumiet zdravotku a socialku. Vysvitlo ze dlzi na odvodoch a dani z nezaplatenych faktur. Klasicky problem, kedy vyhotovite stavbu, nezaplatia vam, no vy z tej vyhotovenej faktury musite odviest dan, DPH a odvody. V priebehu zivota sa s tymi spolocnostiami aj sudil, no nic nevysudil, kedze tie spolocnosti isli do konkurzu a nedisponovali odrazu ziadnym majetkom. No dlh mu ostal.
Prebehlo dediske konanie, kde za jeho dedica bol urceny nas syn. Prebehlo vycislenie jeho majetku. Vsetko co mal na SK je zmienene polovicne vlastnictvo bytu. Takze bol vycisleny jeho majetok na konkretnu sumu. Pri spisovani majetku u notarky som upozornila na jeho majetok v cechach a aj jeho existujucich dlhov v Cechach. Ako odpoved som dostala, ze ju (notarku) zaujima majetok a dlhy iba na Slovensku. Ze v Cechach musi prebehnut dalsie dedicske konanie, kde sa vycisli majetok v Cechach. Ze stat poveri nejakeho notara a vsetko prebehne automaticky. Upovedomila som kazdy jeden urad v Cechach ze moj byvaly manzel je uz mrtvy, no do dnesneho dna sa dedicske konanie v Cechach vobec nezacalo.
Financny urad ma po par mesiacoch od smrti mojho byvaleho manzela kontaktoval a ziadal zaplatenie dlznej ciastky (ako porucnicky, kedze dedic je neplnolety a ja som jeho zakonnym zastupcom) a rozhodnutie zo sudu ohladne dedicstva. Zaslala som im rozhodnutie iba to zo Slovenska, kde je uvedny len zmieneny byt, plus som zaslala ziadost o odpustenie dlhu alebo jeho casti, kedze z platu predavacky si nemozem dovolit zaplatit im cely dlh a naraz ako pozadovali. Zdedeny dlh je vacsi ako hodnota polovicky bytu. Bola som uz skor upozornena, ze dlhy sa dedia iba do hodnoty zdedeneho majetku, no aj tak je to viac ako si mozem kedy dovolit, kedze z platu utiahnem tak akurat domacnost. Ziadost mi bola zamietnuta a fin. urad nadalej nalieha na zaplatenie dlhu (teda do vysky majetku). Aj napriek tomu, ze som im popisala moju situaciu so vsetkymi vypismi z uctu (dokladovanie prijimov a vydajov na domacnost), napriek tomu ze dedicom je neplnolety a zaplatenim dlznej sumy sa dostanem do zhorsenej socialnej situaicie, kedze by som musela predat byt a ist byvat niekam na slobodarku.
Ma zakonne pravo financny urad CR na mna naliehat na zaplatenie dlhu bez toho, aby bol tento dlh uvedeny v dedicskom konani? Ma pravo to robit bez sudnej cesty, bez toho, aby bolo dedicke znovu otvorene? A vobec ma pravo kedze v Cechach este vobec dedicke doteraz neprebehlo opierat sa o rozhodnutie slovenkeho sudu? Financny urad doteraz drzi rozhodnutie zo sudu, kde je uvedene, ze moj syn je dedicom iba aktiv, nikde v ziadnom dokumente nieje uvedene ze je dedicom aj pasiv. Alebo pasiva sa dedia automaticky? Ake mam sance ak sa budem odvolavat na nezakonny postup? O par mesiacov budu 3 roky od smrti mojho byvaleho manzela, co je aj premlcacia doba na zapis pasiv do dedickeho konania. Ako mam prosim postupovat? Snazim sa zachranit si byt. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Český finančný úrad podľa mňa na základe toho čo píšeš nemá zákonný nárok ani žiadne zákonné páky na zaplatenie dlhu po bývalom manželovi, s ktorým si jednak bola rozvedená a mali ste vysporiadané BSM; ktorý zomrel a zanechal dlh; a ktorého dlh si neprijala spolu s majetkom (aktívami) v dedičskom konaní (a to ani v SR ani v ČR).

    Úmrtie bolo treba oznámiť matričnému úradu v ČR, a mohlo/malo byť začaté dedičské konanie v ČR.

    ČR a SR navzájom uznávajú rozhodnutia /súdov a porovnateľných orgánov - v SR je daňové rozhodnutie vlastne exekučným titulom aj bez nejakého súdu/, nefunguje to však tak, že český finančný úrad žiada priamo od teba nejakú úhradu.. mohol ju žiadať priamo akurát od bývalého manžela, kým žil. Ak chce český finančný úrad na Tebe (resp. na majetku syna, ktorého si poručiteľom) vykonať nejaké rozhodnutie, je potrebné, aby bolo to rozhodnutie uznané a vykonateľné v SR. Toto uznanie sa okrem iného riadi dvojstrannou zmluvou uzavretou medzi Českou a Slovenskou republikou, uverejnené 193/1993 Z.z.
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-193

    Jedná sa o majetkovú vec podľa článku 22.

    Článok 22
    Uznanie a výkon rozhodnutí v majetkových veciach

    Zmluvné strany s výnimkou rozhodnutí uvedených v článku 25 tejto zmluvy uznávajú a vykonávajú na svojom území za podmienok ustanovených v tejto zmluve tieto rozhodnutia vydané na území druhej zmluvnej strany:
    a) rozhodnutia súdov majetkovej povahy v občianskych veciach, ako aj súdom schválené zmiery v týchto veciach,
    b) rozhodnutia súdov v trestných veciach týkajúce sa náhrady škody,
    c) rozhodcovské nálezy vydané v rozhodcovskom konaní.

    Článok 23
    Podmienky uznania a výkonu rozhodnutí
    Rozhodnutia uvedené v článku 22 tejto zmluvy sa budú uznávať a vykonávať, ak
    a) rozhodnutie je právoplatné a vykonateľné podľa potvrdenia orgánu, ktorý rozhodnutie vydal; predbežne vykonateľné rozhodnutia a vykonateľné predbežné opatrenia možno na území dožiadanej zmluvnej strany uznať a vykonať, i keď ich možno napadnúť riadnym opravným prostriedkom,
    b) justičné orgány druhej zmluvnej strany nevydali skôr právoplatné rozhodnutie alebo neuznali a nevykonali rozhodnutie tretieho štátu v tej istej veci a medzi tými istými účastníkmi,
    c) účastníkovi bola daná možnosť riadne sa zúčastniť na konaní, najmä ak bol podľa právneho poriadku zmluvnej strany, kde sa konanie uskutočnilo, riadne a včas predvolaný na pojednávanie a rozhodnutie spolu s poučením o možnosti podať proti nemu opravný prostriedok mu bolo riadne doručené, a v prípade procesnej nespôsobilosti bol riadne zastúpený,
    d) na konanie nebola daná výlučná právomoc orgánov zmluvnej strany, na území ktorej sa o uznanie žiada,
    e) zmluvná strana, na území ktorej sa o uznanie alebo výkon žiada, sa domnieva, že uznanie alebo výkon neohrozí jej zvrchovanosť alebo bezpečnosť alebo nebude v rozpore s jej verejným poriadkom.
    Článok 24
    Spôsob uznania a výkonu rozhodnutí
    (1) Návrh na uznanie a výkon rozhodnutia sa podáva priamo príslušnému súdu zmluvnej strany, na území ktorej sa má rozhodnutie uznať a vykonať.
    (2) Výkon rozhodnutia vrátane náležitostí návrhu na výkon rozhodnutia a dokladov, ktoré je potrebné k návrhu pripojiť, ako aj možnosť povinného podať proti výkonu rozhodnutia námietky, sa spravujú právnym poriadkom zmluvnej strany, na území ktorej sa má rozhodnutie vykonať.
    (3) Súd, ktorý rozhoduje o uznaní a nariadení výkonu rozhodnutia, sa obmedzí na zistenie, či boli splnené podmienky uvedené v článkoch 22 a 23, a ak zistí, že tieto podmienky sú splnené, rozhodnutie uzná alebo nariadi jeho výkon.


    Mohla by si dopísať, ako konkrétne úrad nalieha - aké paragrafy, zákony, rozhodnutia, zmluvy cituje.. poslali Ti výzvu, rozhodnutie, alebo aký to má nadpis... musí totiž nejak odôvodniť, keď niečo od Teba chce. Ak napíšeš, čo konkrétne Ti napísali, dá sa odpovedať presnejšie.

    Dokladovať svoju osobnú situáciu si podľa mňa českému úradu nemusela (toto zrejme tak či tak nebolo a nebude zohľadnené) ..

    Dúfam že je tu niekto kvalifikovanejší, kto dá lepšiu radu. Každopádne nestrácaj hlavu, ak to ešte nie je nutné a spresni ešte otázku.

    Ma pravo financny urad CR bez zapisania dlhu do dedicskeho konania vymahat po mne zdedeny dlh?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.