Zavrieť

Porady

Na ake davky mam narok pocas tehotenstva a po narodeni pri zamestnani v CR po navrate na Slovensko

Ahojte,

Od januara 2014 pracujem na TPP v CR, kde si aj platim vsetky odvody. Trvaly pobyt mam na Slovensku. Zistila som, ze cakame babo a tak ma pochytila panika, ze ako sa mi uzna narok na rozne davky v tehotenstve a po narodeni.

Pracujem na zmluvu na dobu urcitu, kedze vsak doba, na ktoru bola uzavreta, uplynula, podla zakonov CR nadobudla charakter zmluvy na dobu neurcitu. Ked pojdem na matersku a planujem pred porodom byt na Slovensku a tam mat aj porod:
- budem mat na Slovensku narok na materske?
- budem mat v SR narok na prispevok pri narodeni dietata?
- narok na rodicovske budem mat v SR prip. v CR?
- mozem navstevovat gynekologa a mat porod v SR ak som poistenkynou zdravotnej poistovne v CR?
- co mi treba na uznanie materskeho a inych davok v SR (z ceskych uradov)?
- mozem po narodeni a pripadnom opatovnom navrate do CR poberat rodicovsky prispevok tam?

Ja viem - velmi vela otazok, ale nikde som nenasla jasne odpovede.

Dakujem Vam
Naposledy upravil ako? : 04.06.15 at 10:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    - materské si uplatníš v ČR (tam si platila poistné)
    - príspevok pri narodení dieťaťa - info UPSVaR v mieste bydliska
    - rodičovský príspevok, po skončení materského - info UPSVaR ... aj prídavky ... ale pozor, ak manžel pracuje v ČR pravdepodobne si tieto dávky budeš musieť uplatniť tam, takže info v ČR
    - gynekológ ...predpokladám, že áno, informuj sa v svojej ČR ZP, vydajú ti formulár a s ním sa prihlásiš v SK ZP

    PS: google ponúka odpovede na tvoje otázky

    Na ake davky mam narok pocas tehotenstva a po narodeni pri zamestnani v CR po navrate na Slovensko

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.