Zavrieť

Porady

Musí byť v zmluve uvedené do akej hodnoty môže nájomca vykonať opravy na prenajatom majetku?

Klient mi dal posúdiť zmluvu o nájme nebytových priestorov, bude tam zriadený ateliér alebo také niečo na výrobu a predaj. Ale je nutné urobiť rôzne opravy a úpravy priestorov, aby to bolo tak ako dizajnér navrhol. V zmluve je uvedené, že náklady na opravy hradí nájomca a nič viac. Podľa mňa tie úpravy budú stáť okolo 10-15 tis€, tak neviem či by to nemalo byť v zmluve uvedené. Lebo keby už boli priestory vhodné na účel na ktorý sa prenajímajú, tak to beriem, potom sú len opravy a údržba bežné. Ale čo s tými vstupnými úpravami a opravami? Technické zhodnotenie to nie je, je to klasika výmena podlách, obkladov, nové omietky na steny, sanita, osvetlenie nové ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    podľa môjho názoru by to malo byť uvedené (na papieri) - pretože nie je to bežná údržba bytu - a tiež s tým musia obidvaja súhlasiť. ja by som si to poriešila tak, že to nájomné bude nižšie - aby bola zohľadnená vstupná investícia (dohodnúť sa k spokojnosti obidvoch strán, aby si nájomca prerobil podľa seba a aby aj prenajímateľ si povedal, že čo áno a čo už by bolo priveľa - aby sa nerobili veľké zásahy).
    zákon, resp vyhláška rieši, že drobné opravy znáša nájomca - ale tam je nejaký strop (už si nepamätám, nie je to veľa - to tak výmena zásuvky, vypínača ....?)

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Myslim ze v tomto pripade (nebytove priestory) nejde o opravy ale viacmenej o upravy prenajimaneho priestoru a podla mojho nazoru je to ciste na dohode oboch stran.

    juzek691 je offline (nepripojený) juzek691

    juzek691
    Na školeniach to riešia tak, že v zmluve by malo byť ešte aj riešené to, čo bude po skončení zmluvy. Či nájomca dá priestor do pôvodného stavu, alebo nie, lebo ak nie a ak opravy resp.tech.zhodnotenie hradí nájomca potom po skončení nájmu má prenajímateľ vylepšený majetok zadarmo.
    lacotinka To, že čo pri skončení nájmu
    nie je žiadna novinka zo školenia
    dával som to do nájomnej zmluvy pred vyše 20 rokmi

    Musí byť v zmluve uvedené do akej hodnoty môže nájomca vykonať opravy na prenajatom majetku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.