Zavrieť

Porady

Realitna kancelaria vymaha odomna proviziu za byt, ktory som kupil cez inu realitnu kancelariu, ma na to pravo?

Dobry den,

pred 2 rokmi som kupil byt. Bol som tam na obhliadke s dvoma realitkami. Nakoniec som kupil byt cez realitku, ktora ho ponukala lacnejsie. Minuly rok mi dosiel prikaz na uhradu provizie 2000e od tej prvej realitky s tym, ze som podpisal tlacivo, o ktorom som vtedy nevedel, ze nemozem kupit byt cez inu realitku inak musim zaplatit proviziu aj im, samozrejme ziadnu kopiu som nedostal. Ked som podpisoval ten papier nebol som maklerkou vobec o tomto pouceny, ona mi len spomenula, ze to je len zaznam z obhliadky, akasi prezencka aby mali prehlad kolko ludi tam bolo na obhliadke (toto som podpisoval aj na inych obhliadkach...). Aj to mi to dala podpisat uz ked som bol na odchode na dalsiu obhliadku, tak ma este zastavila na schodoch, ze tu potrebuje podpis.... Minuly rok ked mi dosiel ten prikaz som im odpovedal, ze odmietam toto zaplatit, tak z toho nejako zislo, ale teraz po roku sa zase ozvali uz aj s platobnym rozhodnutim zo sudu. Moja otazka znie, ako sa proti tomu mozem branit resp. ako mam postupovat, prosim?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    ajiko dakujem za link, presne toto som mal na mysli, uz som si to dnes cital

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ako postupovať? Je to jednoduché - zaplatiť.

    Pobavilo ma toto:
    "Minuly rok ked mi dosiel ten prikaz som im odpovedal, ze odmietam toto zaplatit, tak z toho nejako zislo, ale teraz po roku sa zase ozvali uz aj s platobnym rozhodnutim zo sudu. "

    Si si myslel, že keď sa zahráš na mŕtveho chrobáka, tak na to zabudnú? Teraz to máš drahšie - aj sú súdnymi trovami.

    Ale máš ešte možnosť - pokiaľ platobný rozkaz nenadobudol právoplatnosť, je možné sa voči nemu na súde odvolať. Vtedy sa PR zruší a sudca nariadi pojednávanie. Čím tam budeš argumentovať, že nemieniš uhradiť poplatok? Podpísal si - podpísal. Nikoho nezaujíma, že si si neprečítal, čo podpisuješ. Je to tvoja chyba, teraz užt s tým nič nenarobíš (predpokladám, že realitka to má v tom dokumente, ktorý si podpísal, riadne ošetrené).
    marjankaj ....s tym, ze som podpisal tlacivo, o ktorom som vtedy nevedel, ....
    Tak toto ma pobavilo.
    lacotinka šag ako sa vraví :
    post koitum = už je (to) dojeb.né

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    ..ako ja nechápem jednu vec...niekto predáva byt cez realitku, s ktoru si dohodne províziu...prečo realitka požaduje platbu od perspektívneho klienta, keď služby už má resp. bude mať zaplatené od predávajúceho. Veď v zmluve o sprostredkovaní predaja nehnuteĺnosti sa zaväzujú, že budú za províziu od predávajúceho vyvíjať činnosť vedúcu k predaju bytu v čom určite je aj to, že budú zhánať klienta...iné by bolo ak by kupujúci podpísal exklusívnu zmluvu o sprostredkovaní kúpy bytu, vtedy je pohľadávka realitky pochopitelná
    marjankaj Ty si tuším viac informovaný o tom čo zadávateľ podpísal ako on sám.
    pepa78 jasne máš pravdu, popísal som len všeobecnú prax nič viac...

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ano,RK ma na to pravo,lebo ta ako prva doviedla ku klientovi na obhliadku. To,ze si ich obisiel a kupil byt mimo nich, ta nijako nezbavuje povinnosti zaplatit im proviziu Oni to maju dokonca od teba podpisane,takze nic ine ti zostava,len zaplatit. Vyhovorky,ze ta makler nepoucil,alebo,ze si si neprecital co podpisujes ta neospravedlnuje. Si dospely,svojpravny,takze tvoj podpis je platny.
    Naposledy upravil arizona : 11.06.15 at 12:28
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ajiko nedoviedla ma ako prva, bol som tam na obhliadke uz pred tym s inou realitkou, ktora na mna tieto svinstva neskusala, ale kazdopadne dakujem za tvoj nazor
    arizona Tym padom,ze oslovis RK a idu s tebou na obhliadku,tak ta. povazuju za svojho klienta,ktoremu poskytuju sluzby. Ale nechapem,s kolkymi RK si vlastne bol v jednom byte na obhliadke. A naco si siel na dalsiu obhliadku s inou RK,ked dokonca pises,ze predavali byt drahsie. Este si gratuluj,ze si nebol na obhliadke s viacerymi RK,lebo vsetky by ta skasirovali...
    misoft No ja mám dojem, že provízia sa vypláca za niečo, čo sa realizovalo. Ak je v tlačive, že im patrí provízia za vykonanie transakcie - v tom prípade im patrí. Ale ak sa obchod neuskutočnil - za čo teda chcú províziu?
    A pochybujem, že by si pýtali províziu LEN za obhliadku - je to proti logike i proti dobrým obchodným mravom.
    To ako keby v obchode si pýtali províziu (poplatok) za to, že ti ukážu tovar - nonsens.....
    arizona Misoft,praktiky realitiek su vacsinou proti logike. Urcite to maju dobre pravne osetrene,lebo tychto pripadov su stovky na sude....inak by si asi nedavali podpisovat podobne veci,ze ked dovedu klienta a ten ich obide a byt kupi bez nich tak si peniaze vymahaju. Aj ja by som rada poznala nazory pravnikov na tuto vec
    misoft No práve! Tak to zaonačia tými §, že sa z toho často ani jeleň nevyzná.....
    Ale pokiaľ by "kupci" a "predajcovia" mali aspoň trochu fištrónu a začali tie ich "legálne" nelegálne praktiky súdne vymáhať (ako neoprávnené obohatenie) - a takto naraz zo 10-20-50 zákazníkov - tak prežijú len tie skutočne poctivé realitky, ktoré si ctia svojich klientov....
    dmc Myslim ze to nieje "provizia" ale je to poplatok za sprostredkovanie obchodu - resp. za najdenie nehnutelnosti na ktoru do urcitej doby uzavries kupnu zmluvu aj mimo realitku.

    Robia to z jednoducheho dovodu - Ty ako predajca si urcis cenu...dajme tomu 80 litrov - suhlas s realitakom ze ho bude ponukat a realitka si prihodi 3,000 a ponuka ho za 83,000 ak sa najde kupec - zaplati 83,000 pricom si realitka nechava 3000 s ktorej zaplati zmluvu, kataster a podobne a zbytok si nechava ako proviziu...Predajca dostane svojich 80,000.

    Ale samozrejme - ty ako kupujuci chces zaplatit co najnizsiu cenu a preto pojdes z realitakom na obhliadku - avsak po obhliadke si zistis podla adresy majitela nehnutelnosti a dohodnes sa s nim ze kupis byt za 80,000 a realitka nedostane nic.

    Realitka vsak vynalozila "svoju namahu" a inzerovala - chodila na obliadky, pripravila znluvu, zistila info o nehnutelnosti a podobne a pokial ta ako potencionalneho kupujuceho doviedla k nehnutelnosti tak nechce aby si ju nasledne vysankoval a kupil nehnutelnost bez realitky. Preto sa poistuje tym ze ti da na obliadke podpisat ze ta zoznamili z nehnutelnosotu a ty suhlasis ze ak ju kupis (byva tam nejaka lehota) tak si budu od teba ziadat poplatok za "najdenie" nehnutelnosti. Ak by to nerobila - kazdy by ju obisiel.

    Kedze som k realitam trosku pricuchol tak to v podstate aj chapem.

    Da sa to jedoducho obist - avsak to tu pisat nebudem.
    ajiko Vies mi to napisat do sukromnej spravy dmc, prosim?
    ajiko resp. asi na mail (aajiko11@gmail.com) ak by si mohol prosim, lebo tu mi este nejdu sukromne spravy, kedze som novy pouzivatel... dakujem
    majkii dmc, žiaľ máš pravdu, takto to robia RK, ktoré podnikateľské riziko prenášajú na klientov a skrývajú ho buď do sprostredkovateľských zmlúv alebo ako v tomto prípade do záznamu o obhliadke. Problém je v tom, že klienti by realitky neobchádzali, ak by realitky poskytovali skutočne kvalitné služby a niesli zodpovednosť za sprostredkovanie alebo za prípadné vady. To že maklér ide na obliadku a že inzerujú nehnuteľnosť na svojom alebo cudzom bezplatnom webe má z hľadiska oprávnených nákladov len nepatrnú časť. Podstatná časť nákladov realitky je práca s prípravou KZ, právnych služieb, poradenstva, čiže v tomto prípade za zlomok nákladov drzo vymáhajú celý poplatok.
    Paradoxom je to čo uvádzaš, že klient - predávajúci v zmluvne ( v sprostredkovateľskej zmluve) zaviaže uhradiť RK províziu. V skutočnosti túto províziu zaplatí klient - kupujúci skryte a bez zmluvy a to v tom, že realitka si nahodí na cenu požadovanú kupujúcim províziu, príklad v skutočnosti chce klient predať nehnuteľnosť za 80 tis. v reále realitka sprostredkováva a v kúpnej zmluve sa uvedie cena navýšená o províziu príklad 83 tis. znamená to že touto zmluvou sa zastiera skutočná vôľa predávajúceho
    marjankaj Majkii a čo myslíš koľko by tých realitiek existovalo ak by to museli sprostredkovať za tých 80000? Teda zisk by bol nula. Dokonca strata, veď ani nájomné za kanceláriu nie je zadarmo.
    Ak si na niečo takéto trúfaš, založ si realitku sám a všetky obchody im vyfúkneš.
    majkii marjankaj, nerozumiem tvojmu komentáru, Prečo by mal byť zisk pri sprostredkovaní nula dokonca strata? to som nejako nepochopil. Napísal som snáď niečo také?
    Ak realitka sprostredkuje kúpu alebo predaj nehnuteľnosti a teda dokoná obchod dostane za to províziu. To je úplne vporiadku.
    Ešte raz, skrývať za záznam o prehliadke zmluvný záväzok - úhradu celej provízie bez toho aby na to upozornili klienta je podvod. Využitie neznalosti resp. dôverčivosti klientov pripomína konanie šmejdov. Preto ma udivuje, že ľudia považujú pri realitách takéto konanie za normálne (tada iba niektorí) dokonca ho obhajujú ako legitímne, ale za normálne by asi sotva považovali to, ak by obchodník v obchode po predvedení tovaru žiadať zaplatiť maržu!!!!
    marjankaj No ja dosť pochybujem, že by realitka žiadala niečo čo nie je uvedené v zmluve. Veď to by pred súdom nemohlo obstáť. A prečo by ho mala zvlášť upozorňovať čo podpísal? Veď ani ja keď uzatváram zmluvu s telefómnnym operátorom, tak mi ju nikto nepredčíta.
    Fakt že zmluvu podpísal a nevedel, čo podpisuje svedčí o mnohom.

    " ze som podpisal tlacivo, o ktorom som vtedy nevedel,"
    Tu by asi pomohlo, keby dokázal, že v tom čase bol zbavený svojprávnosti.

    Samozrejme to môže byť aj inak. Zadávateľ nemusel uviesť všetky relevantné skutočnosti. Ale ja vyšetrovateľa robiť nemienim.
    majkii zadávatľ nepodpisoval žiadnu zmluvu, podpísal záznam z obhliadky
    "Ked som podpisoval ten papier nebol som maklerkou vobec o tomto pouceny, ona mi len spomenula, ze to je len zaznam z obhliadky, akasi prezencka aby mali prehlad kolko ludi tam bolo na obhliadke (toto som podpisoval aj na inych obhliadkach...). Aj to mi to dala podpisat uz ked som bol na odchode na dalsiu obhliadku"

    Realitka zastierala záznamom z obhliadky zmluvu čím ho úmyselne uviedla do omylu

    Akú teda zmluvu uzatvoril klient? Sprostredkovateľskú? v tom prípade citujem
    "Podľa § 777 OZ záujemca a sprostredkovateľ sú povinní oznamovať si navzájom všetky dôležité okolnosti súvisiace so sprostredkovaním, najmä okolnosti, ktoré môžu ovplyvniť rozhodnutie záujemcu uzavrieť sprostredkúvanú zmluvu."
    zdroj : http://poradna.hnonline.sk/otazka/re...u#.VXla9_ntk4k
      zbaliť

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Poucenie - nepodpisujem, co si neprecitam...

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Odpoveď, že vždy si treba VŠETKO pozorne prečítať, pod čo sa podpisuješ, Ťa asi neuspokojí... No môžeš tak postupovať v budúcnosti... Najlepšia a zvyčajne aj najdrahšia je vlastná skúsenosť...
    Veď na tom platobnom rozhodnutí máš predsa napísané, či sa môžeš odvolať a ak áno, v akej lehote, či...?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ajiko mozem podat odpor proti platobnemu rozkazu do 15 dni, co urcite aj urobim, pretoze urcite musi byt aj nejaka ochrana spotrebitela...aj mam aj svedka co so mnou vtedy na obhliadke bol a moze dosvedcit, ako to bolo
    Cital som uz na viacerych forach o tomto probleme s realitkami a urcite tam je nejaky priestor na branenie (Podľa § 774, 775 OZ)
    majkii V každom prípade odpor proti platobnému rozkazu podaj včas, skutočne rozsudkov v tejto oblasti je viac než dosť, môžeš sa nechať inšpirovat. Treba si uvedomiť, že dôkazné bremeno v riadnom konaní musí uniesť navrhovateľ.
    Ak môžem poradiť treba sa pozrieť aj na to, či už nedošlo k premlčaniu, tam by bola vec jednoduchá, stačí podať námietku premlčania. Držím ti palce v boji proti realitným šmejdom.
    ajiko Dakujem pekne Majkii za radu.
    ajiko pozrel som si ten zaznam z obhliadky a ziadna doba do kedy to plati tam samozrejme nie je... byt som pri tom kupil az o 2 mesiace neskor
      zbaliť

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    NEPLAT A ODVOLAJ SA a chod na sud, ten bude skumat, co si podpisal, a sucasne, ak by aj mali na nieco narok, mohla by to byt mozno len vyska nakladov, ktoru na teba vynalozili, a ktoru musia zdokladovat. a mozno sa spochybni aj cely podpisany papier. Okrem toho, mozno mali podpisanu sprostredkovatelsku zmluvu s predavajucim, a zase by to celu vec menilo. Je vela mozno, len sa BRAN.


    a mimochodom, ak RK pyta proviziu od predavajuceho, ako to, ze zrazu pyta tu istu proviziu od kupujuceho? s kym mala vlastne tato rk podpisanu zmluvu o sprostredkovani? mozno pyta tuto proviziu aj od predavajuceho, je to "dobry biznis"
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arizona ale predavajuci predal nehnutelnost cez inu RK,tato sa citi ukratena tak pyta od kupujuceho
    mona091 RK si ma riesit sprostredkovatelsku zmluvu a z nej vychadzajuci narok na proviziu od toho, s kym ju podpisala. ak s predavajucim, tak od neho. Ak s kupujucim, tak od kupujuceho. Ale tnajprv mala byt podpisana zmluva o sprostredkovani, A protokol o obhliadke bytu je nieco uplne ine. Mozno v nom boli aj zmluvne dohody o sprostredkovani kupy, to vsak netusi teraz ani zadavatel, preto by som isla na sud. a rezervacny popatok nie je provizia. je to nezmysel. a mozno tam je takych nezmyslov viac, napriklad, co ak RK tento byt ponukala bez vedomia predavajuceho? co ak na to vobec nemala opravnenie?
    arizona Ked predavajuci nemal s RK exluzivnu zmluvu,on si moze predat aj ce ine RK. Proviziu plati tej RK,cez ktoru preda. Ale tu urobil chybu ajiko,lebo na obhladku siel s viacerymi RK,takze si vymahaju na zaklade podpisaneho dokumentu z obhliadky.. Tam im pravdepodobne podpisal,ze nehnutelnost kupi cez nich a ak nie,budu si narokovat proviziu aj tak,lebo nedodrzal zmluvu...
    mona091 dovolim si nesuhlasit,
    kupujuci tym, ze podpise obhliadkovy formular, nemusi kupit nehnutelnost cez danu RK, ak takyto papier presne nedefinuje vsetky fakty o nehnutelnosti, vsetky identifikacie, udaje o vlastnikoch, podmienkach prevodu, dohody o cenach a platbach, sprostredkovatelsku zmluvu s pravami a povinnostami a pod., co neverim, lebo to by sa nezmestilo na jeden papier typu peticneho harku,

    v ziadnom pripade by som nic neplatila, podala odpor proti platobnemu rozkazu a nechala to na sud
    ajiko to mam v plane aj urobit, dakujem za radu
      zbaliť

    Realitna kancelaria vymaha odomna proviziu za byt, ktory som kupil cez inu realitnu kancelariu, ma na to pravo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.