Zavrieť

Porady

Daňové priznanie - tlačivo P60

Ahojte poraďaci,
môj syn odišiel v 1/2005 pracovať do Anglicka. Keďže k 31.3.2006 som nemala podklad - tlačivo P60, ktoré je potrebné k daňovému priznaniu, podala som s nulovým príjmom, s tým, že keď ho budem mať, urobím dodatočné, daň by mala byť vysporiadaná, resp. nedoplatok pár korún,čo by nemal byť taký problém.
Lenže, žeraz som dostala doklad P60 ale zdaňovacie obdobie v Anglicku je od apríla do apríla. Samozrejme v apríli 2005 si potrvdenie P 60 nevyžiadal a teraz má k dispozícii súhrnný doklad za ob. 4/2005 - 4/2006 - nie je to rozpísané po mesiacoch.
Čo s tým ďalej? Nemáte skúsenosti??? Dík vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    V prípade, že nemáš podklady na výpočet DP , treba využiť možnosť ponúkanú v Zákone o dani z príjmov a požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP ( pri príjmoch plynúcich daňovníkovi zo zahraničia je to možné až do 30. 9. ). Podávať v takomto prípade nulové riadne DP je dosť neobvyklé, pretože sankcie z dodatočného DP sa vyrubujú z rozdielu daňovej povinnosti v riadnom a dodatočnom DP. Aj keď v prípade príjmov z Anglicka , ktoré sú zo zdanenia v SR vyňaté , to nehrozí .
    Na vypočítanie alikvótnej časti príjmu za rok 2005 by bolo dobré mať k dispozícii výplatné pásky .

    Zlata je offline (nepripojený) Zlata

    Zlata
    Johanka
    V prípade, že nemáš podklady na výpočet DP , treba využiť možnosť ponúkanú v Zákone o dani z príjmov a požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP ( pri príjmoch plynúcich daňovníkovi zo zahraničia je to možné až do 30. 9. ). Podávať v takomto prípade nulové riadne DP je dosť neobvyklé, pretože sankcie z dodatočného DP sa vyrubujú z rozdielu daňovej povinnosti v riadnom a dodatočnom DP. Aj keď v prípade príjmov z Anglicka , ktoré sú zo zdanenia v SR vyňaté , to nehrozí .
    Na vypočítanie alikvótnej časti príjmu za rok 2005 by bolo dobré mať k dispozícii výplatné pásky .
    Johanka, neriešim problém aké podať daňové priznanie alebo či požiadať o odklad.
    Po hodohe s DÚ som podala nulové, sankcie za nedoplatky nehrozia, resp. budú minimálne.
    Problém je v tom, podklad pre priznanie je tlačivo P60, ktoré však je za zdaňovacie obdobie apríl 2005 - apríl 2006 - také zdaň. obd. majú v Anglicku. Je jedno či podávam dodatočné priznanie alebo som mala odklad.
    Výplatná páska (ani u nás) nie je podklad od zamestnávateľa k daňovému priznaniu.
    V podobných temach sa tu hovorilo v čase, keď sa podávali priznania, že je potrebné tlačivo P60. Teraz neviem, či sú dva druhy týchto tlačív, alebo akým spôsobom to zúradovať.

    Zlata je offline (nepripojený) Zlata

    Zlata
    Výplatné pásky v Anglicku sú za kalendárny týždeň nie za mesiac, takže by som ozaj len odhadovala mzdu, odvody aj daň z tej pásky. Také daňové priznanie by som nevedela odovzdať s čistým svedomím.
    Okrem iného, dostala som informáciu, že všetky doklady zo zahraničia musia byť úradne preložené. Z toho mi vyplýva, že by som mala cca 25 dokladov, t. . 12 pásiek I.-III./2005 na pripočítanie a 12 I.-III./2006 na odpočítanie + P60. Jedena listina okolo 500,-, možno aj viac!
    To by bolo nejaké drahé priznanie svojich príjmov!

    Prosííím,ohlási sa niekto, čo robil daňové priznanie z príjmov z Anglicka?????
    Naposledy upravil Zlata : 31.05.06 at 05:58

    Zlata je offline (nepripojený) Zlata

    Zlata
    Keď veľa ľudí zo Slovenska pracuje v Anglicku, myslela som, že nebudem mať problém iba ja.
    Písomne som požiadala o vyjadrenie Poradcu podnikateľa a DRSR. Pre Vašu informáciu, tu je odpoveď od Poradcu podnikateľa, ale vykorčulovať z toho neviem, počkám ešte na vyjadrenie daňového riaditeľstva.

    Otázka č. 2436:
    Syn pracuje od januára 2005 v Anglicku. Zdaňovacie obdobie v Anglicku je od apríla do marca. Od zamestnávateľa dostal potvrdenie o príjme - tlačivo P60 len za obdobie od apríla 2005 do marca 2006. V apríli 2005 si potvrdenie o príjme P 60 za obdobie január až marec 2005 nevyžiadal. Totiž nikde v médiách ani na školeniach nebolo spomenuté, že v potvrdeniach P60 nie sú údaje za kalendárny rok. Ako sa dá z takýchto potvrdení spracovať daňové priznanie ?

    Odpoveď:
    Podľa § 2 písm. l/ zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) zdaňovacím obdobím daňovníka, ktorý je fyzickou osobou je kalendárny rok. Iné zdaňovacie obdobie ako je kalendárny rok ustanovuje zákon o dani z príjmov len v špecifických prípadoch pre daňovníka, ktorý je právnickou osobou.

    Napriek tomu, že je nesúlad medzi zdaňovacím obdobím fyzickej osoby na Slovensku a v Anglicku, podáva rezident Slovenskej republiky daňové priznanie z celosvetových príjmov na Slovensku za kalendárny rok.

    Ustanovenie § 45 ods. 2 zákona o dani z príjmov umožňuje, ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.
    Ak však daňovník zistí, že z dôvodu rozdielneho určenia základu dane v zahraničí je jeho daňová povinnosť na území Slovenskej republiky iná, ako priznal v daňovom priznaní, musí podať dodatočné daňové priznanie.

    V prípade, že má daňovník predĺženú lehotu na podanie daňového priznania podľa § 49 ods. 3 zákona o dani z príjmov, nie je nútený využiť ustanovenie § 45 ods. 2 tohto zákona. Je však nutné, aby daňovník do predĺženej lehoty na podanie daňového priznania získal od zahraničného zamestnávateľa doklad o zdaniteľnom príjme zo závislej činnosti a o tom, že tento príjem bol aj zdanený.

    Samotná výška dane, ktorá bola daňovníkovi zrazená z vyplatených miezd v Anglicku na účely podania daňového priznania na Slovensku nie je dôležitá, nakoľko metóda zamedzenia dvojitého zdanenia u príjmov zo závislej činnosti, ktoré plynú rezidentovi Slovenskej republiky zo zdrojov v Anglicku a boli tam preukázateľne zdanené sa v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb aplikuje metódou vyňatia príjmov zo zdanenia.

    Zhrnutie:
    Do daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2005, ktoré fyzická osoba podáva na území Slovenskej republiky môže v súlade s § 4 ods. 3 zákona o dani z príjmov zahrnúť len tie príjmy zo závislej činnosti (§ 5 tohto zákona), ktoré jej za rok 2005 plynuli (boli jej vyplatené) najdlhšie do 31. januára 2006.

    Z tohto dôvodu je potrebné, aby potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch zo závislej činnosti za rok 2005 od zahraničného zamestnávateľa v Anglicku, prípadne dve potvrdenia (za obdobie od januára do marca 2005 a od apríla do decembra 2005), obsahovalo údaje zodpovedajúce vyplatenej mzde za rok 2005 najneskôr do 31. januára 2006.
    Naposledy upravil Zlata : 08.06.06 at 12:21

    Daňové priznanie - tlačivo P60

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.