Zavrieť

Porady

Musím ako nová SZČO platiť odvody do ZP ak som zároveň poistenec štátu?

Zdravím,

na stránke podnikajte.sk (konkrétne TU)

som sa dočítal nasledovné:

,,Ak si študent (poistenec štátu), ktorý nikdy nebol SZČO, založí v roku 2015 živnosť (stane sa SZČO), výšku preddavkov do zdravotnej poisťovne si určí sám. Keďže ide o kombináciu typov platiteľa poistného, nie je potrebné platiť minimálnu mesačnú sumu vo výške 60,06 €. Môže si určiť, že preddavky nebude platiť (budú v nulovej výške), a to až do 31. decembra 2016. Na základe vykonaného ročného zúčtovania za rok 2015 by mu vyšlo platiť preddavky od 1. januára 2017 v určitej výške v závislosti od dosiahnutého základu dane za rok 2015. Ak by však medzitým ukončil štúdium a už by bol len SZČO (živnostníkom), preddavky by musel platiť, a to najmenej vo výške 60,06 €."

V priebehu pár dní si plánujem založiť živnosť a toto je pre mňa celkom novinka. Znamená to, že ak si založím živnosť a som zároveň poistenec štátu (študent), tak nemusím platiť zdravotné (určiť si 0€) a ani sociálne poistenie (až od 1.7.16)?

Ďakujem za objasnenie!
Michal
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Preddavky na zdr.poistenie do 31.12.2016 platiť nemusíš=môžeš si stanoviť vymeriavací základ nula (treba osobnú návštevu ZP, to ŽU pri zakladaní živnosti za teba neurobí).
    V závislosti od základu dane treba ale počítať s nedoplatkom v RZZP, lebo na poistencov štátu sa nevzťahu žiadna výnimka pri výpočte zdrav.poistenia v RZZP.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majky8888 Ďakujem! Chcem sa ešte opýtať, aby som v tom mal jasno. Do základu dane, ktorý sa používa pri RZZP sa dá uplatniť aj nezdaniteľná časť? Ak áno, znamená to teda, že ak by som si nastavil vymeriavací základ na nulu, a nezarobil by som viac ako je nezdaniteľná časť, tak by som proste za rok 2015 zaplatil ZP nulu?
    zlatka.b nezdaniteľná časť sa neodpočítava od vymeriavacieho základu pre poistné - vymeriavací základ pre poistné je rozdiel medzi príjmami a výdavkami z podnikania pred odpočítaním nezdaniteľnej časti
    veronikasad Základ dane ako vymeriavací základ pre platenie odvodov je rozdiel medzi zdanitelnými príjmami a zdanitelnými výdavkami + zaplatené odvody do ZP a SP
    veronikasad ZP v RZZP sa neplatí z celého vymeriavacieho základu - kráti sa koeficientom 1,486
      zbaliť

    Musím ako nová SZČO platiť odvody do ZP ak som zároveň poistenec štátu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.