Zavrieť

Porady

Byt, odpisy, prenajom

Dobry den, chcela by som poradit. V roku 2012 som kupila byt a byvala v nom. Teraz som sa z bytu odstahovala a planujem ho prenajimat. Byt by som chcela zaradit do obchodneho majetku, avsak vobec neviem ako na to mam ist. Som zamestnanec. Prosim vas co musim spravit ako prve? Musim sa niekde zaregistrovat? Mam si zriadit nejaky specialny ucet, alebo staci existujuci s tym, ze od daneho datumu prijem, ktory tam chodi je najomne. Co vsetko si mozem dat do odpisov? Mozem si tam dat aktualne dlznu sumu hypoteky? Koncesionarske poplatky? Poistenie bytu, internet? Bytne? Fond oprav? Naklady s byvanim (plyn, elektrina, voda, stocne, upratovanie stojiska na smeti, upratovanie spolocnych priestorov?)
Dakujem za odpoved
Naposledy upravil Lara320 : 02.07.15 at 03:33
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zaregistrovať sa treba na DÚ, v podstate stačí do 30 dní odkedy začneš prenajímať (ten termín presne neviem, ale aspoň orientačne). Dostaneš DIČ. Musíš viesť evidenciu príjmov a výdavkov. Účet môžeš mať aj pôvodný, ale myslím, že prehľadnejšie by bolo keby všetky platy išli cez osobitný účet, neplietli by sa s osobnými platbami. Keď zaradíš byt do majetku - zriadiš kartu investične´ho majetku (detaily nájdeš na internete), môžeš byt odpisovať, vstupná cena je cena bytu, prípadne náklady na rekonštrukciu - poradí účtovníčka.. Z hypotéky si môžeš dávať do nákladov výšku úrokov. Keď máš byt v majetku, do nákladov môžeš dať prakticky všetky súvisiace platby. Toľko orientačne, detailne je aj na porade k tomu dosť tém.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Pozri metodický pokyn FS, myslím, že Ti to bude postačovať....

    https://www.financnasprava.sk/_img/p...k_595_2003.pdf

    hanusvas je offline (nepripojený) hanusvas

    fantom opery hanusvas
    Bohuzial Ti spolahlivu odpoved dat neviem. Sameho ma zaujima. Iba by som rad upozornil, aby si sa nechytila do pasce. Po zaradeni bytu do OM budes musiet po pripadnom predaji bytu platit dan z prijmu, do 5tich rokov po vyradeni z OM. Dufam, ze si si toho vedoma. A inak, moja laicka odpoved (nespolahliva) je, ze pokial ho mas v OM, mozes si do nakladov napchat takmer vsetko , a teda podla mojej mienky vsetko co si vymenovala. Akurat s tou hypotekou nie som si celkom isty. Nie som si isty ci nebudes musiet viest uctovnictvo, ako uctovna jednotka (neviem ci staci evidencia dokladov podla § 6 ods. 11 ...)

    Byt, odpisy, prenajom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.