Zavrieť

Porady

sankcie za dodatočné priznanie DPH

Nie je mi jasný §154 písm.j/ Zákona č.563/2009 o správe daní, na čo sa vzťahuje.
Je správnym deliktom /s následnou pokutou/ dodatočné priznanie DPH v ktorom :
1/ opravujem správne číslo dokladu
2/ dátum dodania - ide o prijaté služby z EU v tuzemsku, teda daňová povinnosť podaním dodatočného DP sa nezmení, len vstúpia do dodatočného výkazu faktúry z EU /§69 ods.3/, kde je daň aj na vstupe aj na výstupe

Prináleží za tieto opravy v dodatočnom priznaní DPH pokuta?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    maped je offline (nepripojený) maped

    maped
    Ak Ti pomôže môj vlastný názor, tak si myslím, že ak sa nezmení daňová povinnosť ide iba o opravu ktorú ste zistili a včas opravili dodatočným DP, tak za takéto opravy pokuty nezvyknú dávať. Ja som v minulosti opravovala zlé smerovanie do riadkov v DP DPH samozdanenia. Pokutu nám nedali. Ešte som si to overila u správkyne a povedala, že je to v poriadku.
    Skús sa aj Ty informovať priamo u správkyne daňového subjektu. Veľa šťastia.
    Mayline Asi máš pravdu, dostala som odpoveď z FS :

    Dobrý deň,

    Podľa § 16 ods. 2 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "daňový poriadok") ak daňový subjekt zistí, že daň má byť vyššia alebo nadmerný odpočet nižší, alebo nárok na vrátenie dane nižší, ako je uvedené v podanom daňovom priznaní, je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie týka, ak v odseku 5 nie je ustanovené inak. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný predpis neustanovuje inak.


    Podľa § 16 ods. 4 daňového poriadku daňový subjekt je oprávnený podať dodatočné daňové priznanie, ak zistí, že
    a) daň uvedená v podanom daňovom priznaní má byť nižšia alebo nadmerný odpočet vyšší, alebo nárok na vrátenie dane vyšší,
    b) daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená,
    c) daňové priznanie neobsahuje správne údaje alebo
    d) daňová strata je vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní.

    Z vyššie uvedeného vyplýva, že daňový subjekt je
    - povinný podať dodatočné daňové priznanie, ak zistí, že daň uvedená v podanom daňovom priznaní má byť vyššia;
    - oprávnený podať dodatočné daňové priznanie, ak zistí, že daň uvedená v podanom daňovom priznaní má byť nižšia.

    Podľa § 154 ods. 1 písm. i) daňového poriadku správca dane vyrubí pokutu, ak daňový subjekt uvedie v dodatočnom daňovom priznaní sumu, ktorá v porovnaní so sumou uvedenou v daňovom priznaní predstavuje
    1. zvýšenie dane,
    2. zníženie nadmerného odpočtu,
    3. zníženie uplatneného vrátenia dane alebo
    4. zníženie uplatneného nároku podľa osobitného predpisu.

    Ak teda nedôjde podaním dodatočného daňového priznania k povinnosti platiť daň, tak správca dane pokutu neuloží.

    Pokuta za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. i) je podľa § 155 ods. 1 písm. g)daňového poriadku vo výške rovnajúcej sa súčinu 1,5 násobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a rozdielu medzi sumou uvedenou v dodatočnom daňovom priznaní a sumou uvedenou v daňovom priznaní.

    Ak 1,5 násobok základnej úrokovej sadzby ECB nedosiahne 5%, pokuta sa uloží vo výške rovnajúcej sa 5% z rozdielu medzi sumou uvedenou v dodatočnom daňovom priznaní a sumou uvedenou v daňovom priznaní (§ 155 ods. 4 cit. zákona).

    ---
    S pozdravom,
    JUDr. Martin Ďuračík
    maped áno, uvádzajú tam, že pokutu neuloží ak nedôjde podaním DDP povinnosť platiť daň. Super :-) som rada.

    sankcie za dodatočné priznanie DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.