Zavrieť

Porady

Predám pohľadávku

Prosím vás, vie mi niekto poradiť, ako a komu môžem predať pohľadávku? Podľa súdneho rozhodnutia je pravoplatná a vykonateľná. V r. 2004 dal exekútor záložne právo v môj prospech na dlžníkovú nehnuteľnosť, no od tej doby uz nic nepodnikol. Dakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Pohladavku mozes uspesne predat tomu, kto ma voci tvojmu dlznikovi zavazok. Len zistovanie takehoto subjektu byva dost tazke.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Právoplatné a vykonateľné rozhodnutie je exekučným titulom. Pokiaľ sa jedná o peňažnú pohľadávku exekútor môže nariadiť :
    - zrážky zo mzdy; prikázanie z účtu; predaj hnuteľných-nehnuteľných vecí; predaj cenných papierov a predaj podniku.
    Pokiaľ sa jedná o nepeňažnú môže nariadiť vypratanie; rozdelenie spoločnej veci; výkon prác; odobratie veci.
    Pokiaľ tam je záložné právo dá sa na založenú nehnuteľnosť použiť dražba.
    Uvedené je v teoretickej rovine pre spresnenie je treba vychádzať z podkladov.
    viď. napr. www.epohladavky.sk
    Naposledy upravil rada : 29.05.06 at 13:50 Dôvod: doplnenie

    babos je offline (nepripojený) babos

    babos
    Pre Durisovad a Rada.
    Dakujem za radu. Este by som dodal, ze sa jedna o penaznu pohladavku, no exekutor okrem toho zalozneho prava v nicom inom nekona - nesiaha dlznikovi ani na hnutelny majetok, na prijem, na nic... Mam podozrenie, ze nehra cistu hru.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Aj taki exekutori su, mam s tym aj ja jednu skusenost. Slusnemu cloveku zostava len dohodnut sa s dlznikom alebo spravit nad pohladavkou kriz. Neslusni ludia to riesia inak.....
    Rosner neslusny nieje veritel ale dlznik, takze dlznikovi by som nedoprial pravo na slusny zivot a vobec neake prava

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Myslím, že exekútorovi je potrebné poskytovať súčinnosť.Inak sa dá podať sťažnosť na exekútora na komoru exekútorov a keď komora nevyhovie tak sťažnosť voči komore a exekútorovi na ministerstve spravodlivosti.

    babos je offline (nepripojený) babos

    babos
    S "mojim" dlznikom sa slusne dohodnut neda, aj ked by mu nerobilo problem mi peniaze vratit aj hned. Proste vyuziva situaciu - ked nemusi, neda. Nie som odbornik na pravo, ani nechcem nic hodnotit, ale precital som si exekucny zakon a bol som zhrozeny. Dovolaval som sa kde sa dalo a uz nemam naladu ani energiu nicoho sa tu domahat. Trva to uz niekolko rokov a chcem mat uz s tym pokoj, preto som sa rozhodol pohladavku predat. Napr. - exekutor ma pravo vyberu. To znamena, ze je cisto na jeho rozhodnuti, ci dlh vymaha od hlavneho dlznika alebo od rucitela. To je aj moj pripad... Dlznik mal nehnutelnost, no exekutor siel rovno po mojom byte. A vobec ho nezaujimalo v akej som situacii, ci mam kam ist, ci mam pracu. Proste dal zalozne pravo na moj byt a o cca rok uz vyhlasil nan drazbu. Medzi tym ma vselijako zavadzal (ale to nemam pisomne, takze je o tom zbytocne hovorit). Dlh som nakoniec musel vyplatit. Dlznikovi nedal na jeho nehnutelnost v tej dobe ani len zalozne pravo, s tym, ze moj byt preda rychlejsie a ze je to jeho vec. Ostatnym rucitelom dal tiez pokoj s tym, ze nie je jeho povinnostou zistovat ich majetkove pomery. V tej dobe som bohuzial nevedel o exekutorskom zakone resp. o mojich pravach nic. Keby ano, dopadlo by to cele inak. Myslim, ze exekutor by mal mat povinnost informovat exekuovaneho o jeho pravach a moznostiach. ...Ale aby som tu teraz nevytvaral pesimisticku naladu, musim povedat, ze ma prekvapila rychlost sudneho pojednavania a naklonost sudkyne. Dlznik sa 2-krat vyhol pojednavaniu, okamzite ho dala predviest a hned rozhodla v moj prospech a prakticky na den presne mi dala vykonatelnost rozhodnutia. Takze tak. Pekny pracovny den vam prajem. Martin

    ezexyel je offline (nepripojený) ezexyel

    ezexyel
    pohladavku mozes predat hocikomu.. nerataj vsak s tym, ze za nu dostanes viac ako 40-60% a aj to iba ak budes mat stastie... su specializovane firmy, ktore sa zameriavaju na vykup a vymahanie pohladavok, tzv. faktoring a forfaiting
    inak, odporucam zmenit exekutora, je par exekutorov, ktori su dobri a idu po majetku...ak ma povinny peniaze alebo amjetok a exekutor nekona je to pripad pre kmoru exekutorov a na stratu opravnenia

    babos je offline (nepripojený) babos

    babos
    Dakujem Ezexyel,
    moze exekutor nesiahnut na hnutelny majetok dlznika len preto, ze mu dlznik povedal, ze vsetko ma pozicane? Totiz to mi povedal exekutor na moju otazku, preco dlznikovi este na nic nesiahol.

    babos je offline (nepripojený) babos

    babos
    ...a este ma upozornil, ze ak nevymoze moju pohladavku, budem mu musiet zaplatit exekucne trovy.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Myslim si, ze aj toto je dovod, pre ktory niektori veritelia exekutora ani nevyhladaju, ale riesia vec inak.....

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    MAL nehnutelny majetok - uz nema? Ak ma, tak pisomne poziadat exekutora, aby zriadil exekutorske zalozne pravo a nasledne vykonal exekuciu predajom nehnutelnosti.
    Ak MAL, ale UZ NEMA, stalo by zato popatrat, ci ho nepreviedol v ramci rodiny - vid "odporovatelny pravny ukon", pripadne dat (hoci aj sucasne) na dlznika trestne oznamenie pre podvod (nemal v umysle splacat svoj dlh voci banke, predpokladam ze to bola banka) a tiez pre poskodzovanie veritela - ak svoj nehnutelny majetok previedol bezplatne alebo za cenu nizsiu nez obvyklu v mieste a case. A potom, popri exekutorovi, nahanat aj policajtov, ak nebudes mat to stastie, ze trafis na slusnych.
    Neskusal si zistovat na katastri a na dopravnom inspektorate?
    Kym toto vsetko rozbehnes, skus este exekutorovi adresovat poslednu ziadost, aby dlznikovi zablokoval ucty (da sa to tak, ze neposiela VOPRED upovedomenie, ale rovno exekucny prikaz spolu s upovedomenim). Stretla som sa uz s takym postupom, ze exekutor s logickym odovodnenim, ze doziadania, ci ma dlznik v banke ucet, su nehorazne spoplatnene a ak vsetkym bankam posle EP, dosiahne ten isty vysledok s neporovnatelne mensimi nakladmi. Pripadne, ak vies kde ma ucty, mozes exekutora smerovat rovno na konkretnu banku.
    Verim Ti, ze Ti je do porazenia, aj ja sa pri takychto pripadoch vykricim, ze tento stat je stvoreny pre dlznikov a podvodnikov, a slusni ludia tahaju za kratsi koniec....
    NEVZDAVAJ TO!

    babos je offline (nepripojený) babos

    babos
    Elli,
    dlznik ma nehnutelny majetok (v podiele 1/2), uz v case, ked exekutor siel po mojom byte - ako po majetku rucitela. Na dlznikovu nehnutelnost v tej dobe nedal ani zalozne pravo, nic. Siel hned po mne a nesuhlasil ani so splatkovym kalendarom a vyhlasil ihned termin drazby. Najal som si pravnika a az ten na poslednu chvilu s nim splatky dohodol, aj to len na ustnu dohodu. Splatky stanovil vysoke, takmer nesplatitelne, ale vdaka rodine a priatelom som dlh splatil a dal dlznika na sud. Ten som uz vyhral sam - bez pravnika, lebo jeho som si uz nemohol dovolit. Na odporucania mnohych som dal pohladavku vymahat tym istym exekutorom, o ktorom tu pisem. Ten dal nasledne na dlznikovu nehnutelnost zalozne pravo v prospech mna, no medzitym na nehnutelnost uz nadobudol zalozne pravo aj niekto iny (dlznik resp. jej manzel zobral dalsi uver, pravdepodobne z VUB). To vsetko bolo do roku 2004 a od tej doby exekutor nepodnikol nic. Ja som sa z miesta bydliska prestahoval do BA. ...Preto chcem pohladavku predat, nech uz mam s tym pokoj. Alebo mi viete poradit nieco ine? Preco nemozem zazalovat dlznika za nesplnenie sudneho rozhodnutia? To je pravoplatne a vykonatelne, no podla vsetkeho mi je na... Nema sudne rozhodnutie vacsiu moc?

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    1. krok: daj si urobiť výpis z katastra nehnuteľností dlžníka (tam sa dozvieš, v akom pomere mu patrí majetok a koľko záložných práv tam je)

    2 krok: ak je tam záložné právo-je tam odvolávka kto ho založil(napr. meno exekútora)

    3 krok: vymeniť exekútora a podať sťažnosť na komoru exekútorov, lebo nie je pravda, že sa vymáha dlh od toho, od koho sa ľahšie vymôže. Neboj sa sťažovať na Komore ex.(Ja som sa sťažovala a div sa svete, pomohlo)

    4 krok: začať spolupracovať s ex., ktorý má ako prvý záložné právo na nehnuteľnosť.Uvidíš, že potom to už pôjde. Nečakaj, kým sa dlžník zbaví všetkého majetku.

    babos je offline (nepripojený) babos

    babos
    1. vypis LV dlznika mam a zistoval som ci ma aj iny majetok. Nema...

    2. meno "prveho" exekutora samozrejme mam. Raz som ho kontaktoval, ale nevidel som rozdiel medzi nim a tym "mojim"...

    3. exekutor sa mi stale odvolaval, ze je cisto na jeho rozhodnuti ci ide po dlznikovi, alebo po rucitelovi. Ako rucitel som bol treti v poradi, ale tvrdi, ze to nema ziadnu rolu. Ide po tom, kde je najvacsia pravdepodobnost uspokojit co najskor a najjednoduchsie veritela. To mi potvrdil aj ombudsman - exekutor ma pravo vyberu, a aj exekucny zakon... Dlznik moze byt ovesany zlatom (tak ako je to v mojom pripade), exekutor si vyberie toho, koho chce. Staci ak dlznik povie, ze to zlato ma pozicane od kamaratky... Ale s tou staznostou na komoru by to asi stalo za to. Ved, co mozem stratit? :-)

    4. skusim sa este raz skontaktovat s tym prvym exekutorom. Lenze ten je z dost vzdialeneho mesta ako je dlznik a spominana nehnutelnost...

    _______________________________
    Heslo dna: Dva kamienky robia strk...

    ezexyel je offline (nepripojený) ezexyel

    ezexyel
    exekutor si moze vybrat, ci ide po dlznikovi alebo po ruciteloch... su totiz viazani rovnako a preto je potrebne dobre porozmyslat, kym clovek pojde niekomu za rucitela. ak rucitel uhradi dlh, automaticky sa dostava do pozicie veritela voci povodnemu dlznikovi. najjednoduchsi sposob, ako vymoct svoju pohladavku je navrh na exekuciu a exekutor je povinny urobit vsetky ukony - aj lustraciu na katastri a v databaze motorovych vozidiel. ty s tym budes mat len zbytocne vydavky. ak exekutor nekona, je potrebne vyziadat od neho info o priebehu exekucie a pripadne zvazit podnet na komoru exekutorov. rovnako by som odporucil uskutocnit vymenu exekutora.

    ezexyel je offline (nepripojený) ezexyel

    ezexyel
    a mimochodm, ak je zriadene exekucne zalozne pravo na nehnutelnost, pozaduj od exekutora vysvetlenie, preco nedoslo k predaju nehnutelnosti...

    babos je offline (nepripojený) babos

    babos
    presne toto som vcera napisal exekutorovi a pisomne som ho poziadal o info o priebehu exekucie. Jeho odpoved chcem prilozit k staznosti na Komoru. Mam zalozne pravo na dlznikov dom, ale stve ma aj to, ze exekutor od dlznika nic nevymohol - nedal exekuciu na ziaden hnutelny majetok dlznika, ziadne zrazky zo mzdy ci inych prijmov a samozrejme drazba tej nehnutelnosti. V skratke - od decembra 2004 exekutor nepodnikol nic. Nevymohol ani jednu korunu, co sa mi zda dost divne. Raz mi vravel, ze dlznicka mu povedala, ze ona ma vsetko pozicane, tak jej nemoze nic vziat.... Pritom som cital, ze exekutor ma pravo, samozrejme za asistencie policie, zastavit dlznika napr. aj na ulici a zabavit mu sperky, hotovost, proste cokolvek co ma v tej chvili pri sebe. Vies nieco o tomto?

    ezexyel je offline (nepripojený) ezexyel

    ezexyel
    v podstate by exekutor mal zabavit vsetky spenazitelne veci podliehajuce exekucii a ak naozaj patria niekomu inemu, moze si tato tretia osoba uplatnit svoj narok na sude zalobou o vylucenie veci z exekucie. a ak ma povinny spoluvlastnicky podiel na nehnutelnost a exekutor tvrdi, ze nie je mozne nic vymoct a ze ty budes musiet zaplatit trovy konania, je to jednoznacne pripad na podanie staznosti na komoru a na navrh na vymenu exekutora

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.