Zavrieť

Porady

Do ktorej odpisovej skupiny zaradiť kotolňu?

Dobrý deň,

sme spoločnosť zaoberajúca sa vykurovaním a rozhodli sme sa kúpiť kotolňu bytového domu, ktorá sa nachádza v suteréne bytového domu. Do ktorej odpisovej skupiny ju máme zaradiť? Ďakujem pekne.
8 komentárov     zbaliť
Consultix Kupili ste si kotolnu, ale co to znamena? Nebytovy priestor, kde je umiestnena technologia? Alebo predmetom kupy bola technologia? Nebodaj oboje?
ika5521 Predmetom kúpy je nebytový priestor vrátane všetkého príslušenstva v ňom (technológie).
lacotinka Pochybujem, že by kúpili aj nebytový priestor
(asi iba technologiu)
- načo by im bol
- bolo by treba veľa súhlasiacich vlastníkov
marjankaj A nám takú kotolňu nekúpite?
lacotinka Mulo !
čítaj :
kúpili sebe
od niekoho
(takže max by si sa mohol pýtať : A od nás takú nekúpite ? )
marjankaj Nemohol. My takú(svoju) nemáme.
marjankaj Inak logika. Bytový dom predá svoju vlastnú kotolňu a potom ešte bude niekomu platiť za to že im kúri.
lacotinka Tak od toho u švagrinej urobili "rozumnejšie"
Nechali správcu aby ich osamostatnil od CZT a aby si v ich baraku postavil SVOJU kotolňu
A majú ako im sľúbil
- vlastníci dostanú teplo lacnejšie o cca 5%
- správca ho vyrobí lacnejšie o nejakých 20 - 25
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    V zmysle zakona o dani z prijmov:

    § 22 Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

    Hmotný majetok podľa odseku 2 písm. a) je možné rozložiť na jednotlivé oddeliteľné súčasti hmotného majetku (ďalej len „jednotlivá oddeliteľná súčasť“), ak vstupná cena každej jednotlivej oddeliteľnej súčasti je vyššia ako 1 700 eur. Jednotlivé oddeliteľné súčasti sa evidujú samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých oddeliteľných súčastiach a všetky zmeny jednotlivých oddeliteľných súčastí, napríklad ich prírastky a úbytky vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny, o rozsahu zmeny, o vstupných cenách a zostatkových cenách jednotlivých oddeliteľných súčastí, o celkovej cene hmotného majetku a o sume odpisov vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny tohto majetku. Z hmotného majetku podľa odseku 2 písm. b) je možné vyčleniť na samostatné odpisovanie len tie jednotlivé oddeliteľné súčasti, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1.
    Kotol s prislusenstvom by som zaradil do 2. odpisovej skupiny ako polozku 2-5: Radiatory a kotly ustredneho kurenia

    Samotny nebytovy priestor do skupiny 5. Aj ked v tomto pripade sa mi logicky biju polozky 5-2 a 6-6.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ika5521 Ďakujem veľmi pekne, zmluvu ešte nemáme takže navrhnem nech to rozdelia. Súčasťou kotolne sú aj rôzne tepelné čerpadlá,... to bude všetko v 2 odpisovej skupine?
    Nandrolon Tepelne cerpadla by som hladal vo 4.
    Consultix Nandrolon: Myslim si, ze ika tym myslela obehove cerpadla na cirkulaciu vody vo vykurovacom systeme. V tomto pripade by som to povazoval za subor hmotneho majetku spolu s kotlom.
    Tepelne cerpadlo, ak je to riesenie nahradzajuce plynovy/elektricky kotol, tak sa nachadza v odpisovej skupine 2, polozka 2-21, KP 28.25.13 : Chladiace a mraziace zariadenia a tepelné cerpadla okrem typov pre domacnosti
    Nandrolon Treba to celé nejako rozumne rozparcelovať. Proste oddeliť jednotlivé technológie s využitím súboru majetku, prípadne osobitného majetku.
    Musela by nám presne oskenovať faktúru, alebo zmluvu, takto je to iba dohady.
    Napadá ma iba, čo ak je to nejaká kombinovaná kotolňa napr. s kotlom na pevné palivo a okruhom tepelných čerpadiel.
    Mohlo by sa to dať spolu ako 1 súbor, ale ak sú to 2 okruhy, tak aj ako 2 súbory.
    V podstate o nič nejde iba o to, že tepelné čerpadlo má asi inú životnosť ako kotol na tuhé palivo, a s tým spojené budúce účtovanie o TZ, alebo jednoducho výmena, s tým spojená následná výška aktív, alebo podiel nákladov....
    Dá sa to urobiť na viacero spôsobov...
    ika5521 Veľmi sa týmto technickým záležitostiam nerozumiem, takže to budem musieť konzultovať s kolegami. Áno myslela som obehové čerpadlá, ktoré sú napojené na plynové kotle.
    Nandrolon Tak obehové čerpadlá sú príslušenstvo kotlov, takže kód 25.21, OS 2.
    Zaradil by som to ako súbor "vykurovacia technológia" do OS 2, ktorý by bol samozrejme na karte rozpísaný z čoho sa skladá a stavebnú časť, teda "priestor" zvlášť do prislúchajúcej odpisovej skupiny.
    ika5521 Ďakujem pekne za pomoc a vysvetlenie.
      zbaliť

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Zalezi ako to mate osetrene v zmluve, pripadne fakture. Obecne plati, ze technologia by mala byt osobitne, a stavebna cast osobitne. Takto isto aj napr. trafostanica...

    Do ktorej odpisovej skupiny zaradiť kotolňu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.