Zavrieť

Porady

Úhrada faktúry za materiál/ tovar v hotovosti.

Dobrý deň,
poprosím o radu ohľadom platieb v hotovosti.
Sme stavebná firma, platca DPH, PO.
1. - Dodávateľ nám vystaví zálohovú faktúru na (dvere, okná atď. pre nás materiál použitý pri zákazke) uhradíme ZF v HOTOVOSTI, dodávateľ vystaví príjmový pokladničný doklad (nie ERP).
2. - dodávateľ vystaví daňovú faktúru na prijatú zálohu.
3. - zúčtovacia faktúra.


Suma je do 5.000,- eur, ale pokiaľ na faktúre neuvádzajú výrobu, ale konkr. názov - beriem to ako materiál/tovar - a je nutná úhrada ZF prevodom, alebo vkladom na účet, alebo naúčtujem výdaj v hotovosti?
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    ak Vám dodávateľ predáva tovar bez inej služby, napr. montáže, musí byť použitá v prípade platby hotovosti ERP, alebo virt.pokladna, teda pokiaľ sa nejedná o zdratovne postihnutého SZČO - tí majú výnimku v prípade používania reg.pokladne.

    Keď som si znova prečítala zadanie, všimla som si, že sa jedná o PO, v tomto prípade musí byť reg.pokladňa, alebo virtuálna pokladňa, ak s tovarom nebola poskytnutá aj nejaká služba
    17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Alenaa to isté tvrdím konateľovi, ale berie to tak, že je to vec dodávateľa, a ten ERP nemá.
    kn-alka a aký príjmový pokl.doklad dali? vypísaný ručne, vytlačený účt.softom, alebo cez virtuálnu pokladňu? ... má dole na konci dokladu znak MF ?
    Alenaa ručne vypísaný príjmový doklad - úhrada zálohovej faktúry
    kn-alka tak to je chyba, môžete ich nahlásiť na DÚ, že nepoužívajú ERP
    Alenaa To je aj môj názor, lenže môj konateľ je s ním spokojný (on nikoho nahlasovať nebude - ja si vymýšľam) - upozorním ho, nech aspoň platí vkladom na ich účet alebo cez banku. Viac spraviť neviem.
    Jarka 1 No veď si daj konateľovi podpísať lajster o oboznámení s nedostatkom a citáciou zákona a že na jeho zodpovednosť. Alebo mu daj prečítať tieto odpovede.
    marjankaj Jarka, zákon o registračnej pokladni umožňuje namiesto dokladu z ERP vydať aj paragón. A ten je tiež možné zaúčtovať. Problém môže mať iba ten, kto vydá paragón a nemá poruchu ERP.
    A paragón asi spĺňa definíciu účtovného dokladu podľa §10 zákona o účtovníctve.
    kn-alka áno, na paragon som zabudla, ale to tiež nie je príjmový pokladničný doklad - proste to majú zle
    Consultix Alebo expert, co vyda paragon a nieze nema poruchu ERP, ale nema ERP vobec
    marjankaj Ja som myslel, že hovoríme o výdavkovom doklade. Či? Veď oni platia.
    marjankaj @Consultix. To je predsa problém toho experta a nie kupujúceho.
    kn-alka a kupujúci nemá povinnosť nahlásiť toto "protizákonné" konanie?
    marjankaj To by musel každý kupujúci nahlasovať ak mu nedajú bloček z ERP?
    Myslel som, že ten zákon stanovuje povinnosti predávajúcemu a nie kupujúcemu.
    Ale nahlásiť to môže každý aj keď to nie je jeho povinnosť.
    marjankaj A aj keby kupujúci mal povinnosť to nahlásiť, tak ho za to nemôžu sankcionovať. Pozrel som sankcie a tie sa vzťahujú iba na predávajúceho. Aj v § 1/2 sa píše na koho sa ten zákon vzťahuje.
    Jarka 1 Nechceš sa opraviť? Toho kupujúceho
    marjankaj Šak ma načisto zblbnete
    Jarka 1 Janko, to vieš .. ženy
      zbaliť

    Úhrada faktúry za materiál/ tovar v hotovosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.