Zavrieť

Porady

Výzva zo súdu

Obdržali sme výzvu zo súdu, že je na danom súde vedené konanie začaté bez návrhu o zrušenie obchodnej spoločnosti súdom. Máme odpovedať na niektoré otázky (napr. koho navrhujeme za likvidátora spoločnosti, ak súd zruší spoločnosť s likvidáciou). Ďalej máme poslať overené čestné prehlásenie, že spoločnosť nemá žiaden majetok. V prípade zrušenia spoločnosti bez likvidácie súd vymaže spoločnosť z obchodného registra.

Máme tam navrhnúť likvidátora, aj keď chceme, aby súd zrušil spoločnosť bez likvidácie. Musíme ho navrhnúť? Likvidátor musí byť zároveň spoločníkom alebo konateľom? Alebo môže byť aj úplne cudzia osoba? Nejedná sa mi o právnickú osobu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    kajab
    ... Likvidátor musí byť zároveň spoločníkom alebo konateľom? Alebo môže byť aj úplne cudzia osoba? Nejedná sa mi o právnickú osobu.
    viem bezpecne iba cast - likvidator moze byt uplne cudzia osoba - obycajne si firmy najdu pravnika, auditora alebo danoveho poradcu...

    kajab je offline (nepripojený) kajab

    kajab
    A keď tá osoba nie je ani právnik, audítor alebo daň. poradca. Je to manželka konateľa.

    ezexyel je offline (nepripojený) ezexyel

    ezexyel
    likvidatorom moze byt hocikto.. ale odporucam niekoho, kto na to odborne staci..
    len mi nie je jasne, ako chcete zrusit spolocnost bez likvidacie... na zaklade akej skutocnosti sud zacal konanie???

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Z obchodného zákonnika:


    § 68

    (1) Spoločnosť zaniká ku dňu výmazu z obchodného registra.

    (2) Zániku spoločnosti predchádza jej zrušenie s likvidáciou alebo bez likvidácie, ak jej imanie prechádza na právneho nástupcu. Likvidácia sa takisto nevyžaduje, ak spoločnosť nemá žiaden majetok alebo ak sa zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, alebo ak bol konkurz zrušený z dôvodu, že majetok úpadcu nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo ak po ukončení konkurzného konania nezostane spoločnosti žiaden majetok.

    (3) Spoločnosť sa zrušuje

    a) uplynutím času, na ktorý bola založená,
    b) odo dňa uvedeného v rozhodnutí spoločníkov alebo orgánu spoločnosti o zrušení spoločnosti, inak odo dňa, keď bolo toto rozhodnutie prijaté,
    c) odo dňa uvedeného v rozhodnutí súdu o zrušení spoločnosti, inak odo dňa, keď toto rozhodnutie nadobudne právoplatnosť,
    d) zrušením konkurzu po splnení rozvrhového uznesenia alebo zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku,
    e) z iného dôvodu, ak tak ustanovuje osobitný zákon.

    kajab je offline (nepripojený) kajab

    kajab
    ezexyel
    likvidatorom moze byt hocikto.. ale odporucam niekoho, kto na to odborne staci..
    len mi nie je jasne, ako chcete zrusit spolocnost bez likvidacie... na zaklade akej skutocnosti sud zacal konanie???
    Zo súdu poslali v roku 2005 výzvu, že máme zvýšiť základné imanie na 200 000,- Sk, pretože začalo konanie o zrušenie spoločnosti. Ďalej chceli vedieť, či sa konalo val. zhromaždenie, či spoločnosť založila do zbierky listín účt. závierku. Konateľ odpísal, že spoločnosť navykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť a odpovedal na otázky. Spoločníci tú firmu chcú zrušiť a zdá sa mi, že najlepším spôsobom je súdom.

    kajab je offline (nepripojený) kajab

    kajab
    ezexyel
    ale potom to bude musiet byt s likvidaciou
    Lenže v tom 2. liste napísali, že v prípade, ak súhlasíme so zrušením spoločnosti a spoločnosť nemá žiaden majetok, máme napísať čestné prehlásenie, že nemá majetok. Ďalej napísali, že v prípade zrušenia spoločnosti bez likvidácie súd vymaže spoločnosť z OR (§ 68 ods. 9 tretia veta zákona).

    DANIC je offline (nepripojený) DANIC

    DANIC
    ak date cestne prehlasenie, sud to vezme do uvahy a likvidacia nebude. ak sa dodatočne zistí nejaký majetok, postupuje podľa § 75a ObchZ - dodatočna likvidacia.

    liman11 je offline (nepripojený) liman11

    liman11
    Zdravim.

    Prosim vas, potreboval by som kratku odpoved

    Tiez mi prisla vyzva zo sudu o zruseni s.r.o. (nema splatene imanie, uz vela rokov nevyvija ziadnu cinnost)
    O likvidacii sa tam vobec nic nepise.
    Vyzyvaju ma aby som im predlozil listiny z geodetickeho uradu, centralneho depozitara cennych papierov, dopravneho inspektoratu atd - ci firma nieco vlastni (nevlastni uz nic, ani ucet v banke). Dalej vyhlasenie statutarneho organu spolocnosti, ze nema vedene ucty v penaznych ustavoch, vyhlasenie spravcu dane, doklad o zruseni podnikatelskeho opravnenia spolocnosti, ....

    Otazka: Vyzva sudu je povinnost? Ak by som im neposlal do 30 dni nic, tak by firmu surovo zrusili (co by mi vyhovovalo) alebo by mi prisili nejaku sankciu (co by mi nevyhovovalo)?

    Dakujem za odpoved

    Milan

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.