Zavrieť

Porady

Neoprávnené užívanie cudzieho majetku /veci?/

1/
Ak niekto dlhšiu dobu / 3roky / užíva bez súhlasu vlastníkov nehnuteľnosť - pozemok, ktorý mu nepatrí, ani nikdy nepatril, ako sa na túto skutočnosť pozerá?

a) Ako na neoprávnené užívanie cudzieho majetku, alebo ako neoprávnené užívanie cudzej veci?
b) Jedná sa o priestupok, alebo o trestný čin?

2/.
Dotyčný bol písomne vyzvaný viackrát, aby nehnuteľnosť vypratal a odovzdal jej vlastníkom. Bezvýsledne. Ignoruje písomné výzvy. Vlastníci preto po uplynutí lehoty, ktorú na vypratanie mal, vymenili zámok na vstupnej bráne. Ten dotyčný vymenil za svoj a opatril ďalším z vnútornej strany brány, aby vlastníkom znemožnil a aj sťažil vstup na ich pozemok a jeho bezproblémové užívanie.

a) ako sa na túto skutočnosť pozerá?

3/.
Dotyčný užíva dom, ktorý nie je jeho vlastníctvom /je v ňom so súhlasom vlastníkov-jeho príbuzných/, tí sú vlastníkmi domu a z ktorého sa vie dotyčný na pozemok poškodených dostať. Písomne boli upovedomení a aj vyzvaní vlastníci domu, aby zjednali nápravu. Nestalo sa tak.

a) Sú vlastníci domu susediaceho s pozemkom poškodených zodpovední za správanie sa ich nájomníka, ak boli o probléme upovedomení a vyzvaní, aby zjednali nápravu a oni tieto písomnosti odignorovali?

b) Ako sa na takýto postoj vlastníkov domu hľadí? /Sú spolupáchateľmi?/
buchač annie3 (Dnes 15:35) So všetkou úctou žasnem nad týmto Vašim kolektívnym "dielom" ktoré je všetkým, len nie rada ľudí, ktorí chcú pomôcť... ďakujem.
=================================
Príspevok som zmazal.
Tým pádom odišli aj komenty.

Nech sa realizujú ostatní.
No podľa mňa je otázka (hlavne bod 3 a) nejasný a zavádzajúci.
annie3 buchač, čo je na tých otázkach nejasné a zavádzajúce? Že cudzí ľudia užívajú cudzí pozemok bez povolenia a ustavične bránia jeho vlastníkom v jeho užívaní? Jedným slovom: Dáš niekomu dom do podnájmu. Podnájomník užíva nielen dom, ale aj priľahlý pozemok, ktorý nájomcom nepatrí. Čo je na tomto nepochopiteľné, nerozumiem.
Buchač, odkiaľ si nabral spoluvlastníkov tak to naozaj nerozumiem... nikde som o žiadnom spoluvlastníckom vzťahu nepísala... ani v bode 3 a)
Ľúto mi je iba to, že som si nemohla prečítať príspevok od Márie27... ona mi iste dala rozumnú odpoveď. No čo už... na moje dotazy som dnes asi žiadnu rozumnú odpoveď nemala dostať...
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Ak tvoje vlastnícke právo nie je sporné, môžeš sa obrátiť na obec, aby zakázala tej osobe vstup na tvoj pozemok v zmysle § 5 občianskeho zákonníka. Starosta to bude riešiť uplatnením Správneho poriadku. Ak by to pomohlo, nemusíš sa súdiť.

  Môžeš sa však priamo obrátiť na súd (aj bez rozhodovania obce, ale aj po jej rozhodnutí). Súd rieši právnu stránku veci (§ 4, § 126 obč.zák).
  Podaj vlastnícku žalobu na vypratanie nehnuteľnosti a súčasne aj žiadaj, aby sa žalovaný zdržal ďalších rušivých zásahov do výkonu tvojho vlastníckeho práva.

  Sused by bol zodpovedný len v prípade, keby nájomcovi sám ponúkol na užívanie aj tvoju nehnuteľnosť (napr. podvodne by tvrdil, že to patrí k jeho domu).

  Zároveň si vymáhaj bezdôvodné obohatenie - najviac dva roky dozadu (subjektívna premlčacia doba). Ak ti nehnuteľnosť neodovzdá, musíš každé 2 roky žiadať znova - súdne procesy môžu trvať dlho.
  annie3 Mária27 ...ďakujem pekne za odpoveď, ktorá ma nasmerovala tam, kde som to potrebovala.

  Rada by som vedela odpoveď na toto:
  Citujem: "Zároveň si vymáhaj bezdôvodné obohatenie - najviac dva roky dozadu (subjektívna premlčacia doba). Ak ti nehnuteľnosť neodovzdá, musíš každé 2 roky žiadať znova - súdne procesy môžu trvať dlho. " ...koniec citátu.

  Ako si mám vymáhať? Priamo vo vlastníckej žalobe, alebo zvlášť? A ako si určím sumu? Podľa čoho?

  Ešte by som sa chcela opýtať, ako je to v prípade marenia úradného rozhodnutia. Nebudem tu všetko opisovať, len sa chcem opýtať konkrétne. Len napíšem dôležité body:

  1. Bolo vydané predbežné opatrenie (súdom), ktoré bolo vykonateľné doručením povinným.
  2. Odvolanie nemá odkladný účinok.

  Povinní súdne rozhodnutie neakceptujú, robia prieky, svedkami bola aj polícia, ktorá asistovala a jeden nezainteresovaný člen z mestského zastupiteľstva.
  Opakovane došlo na marenie úradného rozhodnutia, preto bola podaná žaloba na prokuratúru.

  Čo ďalej? Vec je v riešení, ale poškodení sa nevedia dovolať svojich práv a povinní ostávajú naďalej bez postihu. Existuje nejaký spôsob aby povinných prinútil rešpektovať súdne rozhodnutie? Alebo je to beh na dlhú trať a čakať kedy bude vznesená obžaloba a ako o tom rozhodne súd? ....a to môže trvať roky.

  Neoprávnené užívanie cudzieho majetku /veci?/

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.