Zavrieť

Porady

Ako sa vyhnut dedicstvu podielu v krachujucej sro?

Zdravim, momentalne prebieha dedicske konanie, v ramci ktoreho zdedim vacsinovy podiel na sro v zlom stave. Obavam sa, ze na tom budem financne dokonca stratova... Podla mojich informacii vsak je mozne odmietnut dedicstvo len ako celok, co nechcem, najradsej by som odmietla len tuto cast s sro...
Viete mi prosim niekto poradit, ci je mozne nejako zrusit moju ucast v spolocnosti, resp. ci ju nemozem predat alebo darovat, aby sa s tym vysporiadali ostatni spolocnici (co vsak nebudu ochotni predpokladam).
A este mam otazku, ze ak by som predsalen musela pristupit k likvidacii spolocnosti ja, ake naklady s tym spojene by ma cakali, nech sa viem pripravit...
Obavam sa, ze kym prebehne dedicske konanie, ci uz nebude aj neskoro a nebudem mat na krku exekutora, kedze spolocnost stale generuje naklady na mzdy a pod... To tiez neviem ako zastavit z mojej pozicie, kedze nie som este pravoplatny dedic...
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Odmietnut dedicstvo len z casti nie je mozne, tak ako pises. Kedze je to kogentne ustanovenie zakona, nie je mozne sa od neho odchylit.
    To, ze s.r.o. je stratova, este neznamena, ze nepredstavuje hodnotu. Moze uctovne, resp, danovo generovat stratu, ale pri tom moze mat majetok, ktory je spenazitelny a pokryva tuto stratu. Otazkou je, ci si tym nemyslela, ze spolocnost je zaroven aj zadlzena. V tom pripade je otazne, ci je zadlzena (zavazky su nizsie ako hodnota majetku) alebo predlzena (majetok nepostacuje na krytie zavazkov). V tom druhom pripade spolocnost musi ist do konkurzu.
    Ak sa stanes vlastnikom obchodneho podielu, tak pri predaji podielu sa musis riadit spolocenskou zmluvou, pricom k prevodu je potrebny suhlas valneho zhromazdenia. Ak mas vacsinovy podiel, tak mozno podla spolocenskej zmluvy mozes ten prevod odsuhlasit aj sama, be ostatnych spolocnikov (ak samam mas dostatocny pocet hlasov).
    Likvidacia je mozna len v pripade, ak spolocnost nema zavazky. Ak ma, treba ich vysporiadat a az potom moze prebehnut proces likvidacia. Ale ake spolocnost nevie splnit vsetky svoje zavazky (je predlzena - vid vyssie), musi ist do konkurzu. V kazdom pripade Ty nebudes mat na krku exekutora (za predpokladu, ze vklad do zakladneho imania bol zo strany porucitela splateny v plnej vyske, a VZ neulozilo povinnost uhrady straty spolocnikom). Exekutora moze mat na krku teda spolocnost ako taka.
    Stavas sa ale spolocnikom, a nie statutarnym zastupcom, takze nevznika Ti priama a okamzita zodpovednost za hospodarenie spolocnosti. Taktiez nemozes pristupit k likvidacii/konkurzu, nakolko ako spolocnik nemas pravo konat v mene spolocnosti.
    Je to problematika, ktora ma viacero aspektov, a niekolko alternativnych rieseni, ktore ale zalezia od viacerych faktorov. Preto odporucam osobnu konzultaciu s odbornikom...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    evelin611 velmi pekne dakujem, uz mam dohodnute stretnutie s pravnikom, avsak zatial nemam k dispozicii informacie, v akom stave sa presne spolocnost nachadza, tak zistujem moznosti...
    marjankaj A základné imanie je splatené?
    evelin611 ano
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    obchodný zákonník
    §116
    (2) Obchodný podiel sa dedí. Spoločenská zmluva môže dedenie obchodného podielu vylúčiť, ak nejde o spoločnosť s jediným spoločníkom. Dedič, ak nie je jediným spoločníkom, sa môže domáhať zrušenia svojej účasti súdom, ak nemožno od neho spravodlivo požadovať, aby bol spoločníkom; ustanovenia § 113 ods. 5 a 6 platia primerane.
    evelin611 spolocensku zmluvu som zial nevidela este, tak neviem povedat, co je tam o tom dedicstve, idealne by bolo, ak by to bolo v nej priamo vylucene, ale fakt netusim....
    cize sa mozem domahat zrusenia ucasti sudom? a je tam sanca, ze uspejem? aky na to musim mat dovod? nerozumiem tej casti, ze ak to nemozno od neho spravodlivo pozadovat...

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    A prečo ťa to trápi ? ZI je splatené, ktosi tam je ako štatutár takže buď zlikviduje firmu alebo firma bude ďalej fungovať a Ty môžeš ovplyvniť hlasovanie na VZ. Takže stáť ťa to nemôže nič a môžeš len získať.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    evelin611 statutar zomrel, a kedze budem mat vacsinovy podiel, budem si to musiet vyzrat sama, aspon teda myslim, ja sa v tom fakt nevyznam, preto sa pytam tu
    marjankaj Ak štatutár(konateľ) zomrel a nezvolia si nového konateľa, tak sro bude zlikvidovaná.
    evelin611 noveho konatela by si museli zvolit ostatni spolocnici na VZ? a ak sa teda nezvoli, kto ju da do likvidacie? budem to musiet riesit ja? a co teraz v obdobi ked neexistuje statutar? tam idu mzdy, najom a pod, cim sa minaju peniaze, to sa asi neda nijako zastavit v sucasnom stave, vsak?
    marjankaj A prečo to teba zaujíma? Nech sa postarajú ostatní spoločníci.
    evelin611 pretoze predpokladam, ze v pripade nejakeho minusoveho stavu na to najviac doplatim ja kedze budem mat najvacsi podiel, preto to chcem riesit cim skor... viem ze sa ruci len do vysky neplateneho vkladu, ale v pripade nejakej exekucie, ak ma firma vela zavazkov, neviem... len tak odhadujem, ze ma to nieco stat bude, minimalne platit tie pravne sluzby alebo co...
    Consultix marjankaj (Dnes 16:23): Zlikvidovana urcite nebude. Moze sud vymazat spolocnost ex offo, ak napr. aspon tri mesiace nebudu ustanovene organy spolocnosti. K tomu je ale potrebny podnet statneho organu, alebo osoby, ktor osvedci pravny zaujem. Tretia moznost, ze by sud zacal konat z vlastneho podnetu, je dost nepravdepodobne... A vieme ako dlho trvaju ex offo vymazy.
    Consultix Lubko, trapit ho to mozno trapi prave z dovodu, ktory som uviedol aj vo svojej prvotnej odpovedi: Spolocnik ruzi za zavazky spolocnost do vysky nesplatenej casti svojho vkladu. Okrem toho, ak podla par 121 urcilo VZ povinnost uhrady straty spolocnikmi, tak je to sucast pasiv dedicskeho konania je to vymahatelny narok voci pravoplatnym dedicom.
      zbaliť

    Ako sa vyhnut dedicstvu podielu v krachujucej sro?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.