Zavrieť

Porady

došlá fa z člen.štátu EU

Bola by som rada, keby ste mi objasnili na príklade účtovanie DPH a kurzy k na príklade. Došla mi fa i s tovarom z členskej krajiny EÚ dňa 10.5.2004. Dátum vyhotovenia fa je 3.5.2004.
prijala som to 131/321 s dátumom, kedy som tovar aj fa dostala
a 343x/343y s dátumom vyhotovenia fa. Tým mám rôzne kurzy. čo s tým je to O.k.

a ako to bude na prelome mesiacov/sme mesačný plátcovia DPH/
Napr. dostala som tovar aj s fa 8.6.2004 ale fa bola v členskej krajine EU vystavená 29.5.2004
do ktorého mesiaca si to zahrniem?
Bude to takto?:
131/321 8.6.2004
343x/343y 29.5.2004
a znovu čo s prepočtom kurzov

mám s tým problém
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    Tak ako si to popisala je to v poriadku
    -prijatie tovaru a vysku zavazku prepocitas kurzom, kedy ti tovar aj s fa prisiel
    -vysku DPH na vstupe aj vystupe vyratas kurzom vystavenia fa - problem s roznymi kurzami nevznika, jeden je na vypocet hodnoty tovaru a druhy na vypocet DPH

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Suhlas s Lenkou, skusim to este upresnit:

    - prepocet zavazku na Sk ma byt podla zakona o uctovnictve, a opatrenia min.fin. k datumu uskutocnenia uctovneho pripadu, co je den splnenia dodavky
    - stanovenie zakladu dane pre vypocet dane je podla par.26 zakona o DPH kurzom NBS platnym v den vzniku danovej povinnosti - vid par.20 zakona o DPH - teda v danom pripade k dnu vystavenia faktury

    Milka je offline (nepripojený) Milka

    Milka
    Kurzový rozdiel vznikne len pri úhrade faktúry, v porovnaní s kurzovým prepočtom, keď si faktúru dostala /účtovníctvo/,

    Kurz prepočítaný podľa § 26 a § 20,odst.1,pism. b - deň vyhotovenia faktúry sa týka oboch strán účtu 343 /nárok i odpočet/ výsledná suma 0, tam nevznikne žiadny rozdiel.

    betty je offline (nepripojený) betty

    betty
    Mám v tom tiež chaos, lebo:
    faktúru (131/321) zaúčtujem kurzom, ktorý bol v deň prijatia faktúry
    (zákon o účtovníctve + opatrenie MF SR),
    DPH (povinnosť aj odpočet) 343A/343A kurzom vystavenia faktúry
    (zákon o DPH).

    Do daňového priznania mi však ide základ dane, ktorý nie je podľa zákona o DPH prerátaný správnym kurzom (131/321).

    Ďakujem.

    katka je offline (nepripojený) katka

    katka
    Ja uctujem pri fakture za tovar na 343AE/343AE dan.povinnost a narok na odpocitanie DPH kurzom dna vystavenia faktury
    fakturu 131/321 kurzom,kedy som fakturu prijala
    Dnes som sa ale dozvedela,ze faktura 131/321 by sa mala uctovat kurzom ku dnu splnenia dodavky a tento den sa ma zmluvne dohodnut podla par.412 obchod.zakon.Vraj sa chysta k usmernenie...Takze teraz som na rozpakoch,ako vlastne uctovat faktury z clenskych statov EU!

    Milada je offline (nepripojený) Milada

    Milada
    Ja to účtujem takto:
    1. prijatie tovaru 131 MD 321 D prepočet kurzom NBS s deň prijatia faktúry
    2. základ dane pre účely DPH podsúvahové účty 780.x/780.y - prepočet kurzom NBS v deň vystavenia fa, ak máte v účtovníctve možnosť zadať daňovú skupinu, tak ju zadáte. Je to dobrá vec pre kontrolu rozúčtovania, ako aj pre ďaľšie účely.
    3. daňová povinnosť 395.10/343.x - tiež zadávam daňovú skupinu
    4. odpočet dane 343.y /395.10
    Na konci mesiaca interným dokladom vypárujem podsúvahové účty - 780.y/780.x ako aj účty DPH

    Valika je offline (nepripojený) Valika

    ekonomka Valika
    Dávaj opätovne svoju otázku.Pekný deň prajem všetkým a prosím súrne poraďte!
    17.05.04 sme uhradili zálohu 15 315,- Kč za tovar.
    Tovar bol skutočne dodaný 17.06.04 spolu s faktúrou na sumu 19 295,- Kč
    teda v hotovosti sme uhradili ešte dobierku 3980,- Kč.
    Na faktúre sú údaje nasledovné:
    Dátum vystavenia dokladu: 4.6.04
    Dátum uskutočnenia zdan.pln.:20.5.04 čo predpokladám je deň prijatia našej platby.
    V ktorom mesiaci mne vznikne daňová povinnosť, v 5/04 deň zdan.plnenia alebo 6/04 ako deň vystavenia faktúry? Viem, že pri zahr.faktúrach je dôležitý deň vystavenia. Kurz z akého dňa mám použiť pri výpočte DPH?
    Alebo časť bude v 5/04 a ten zvyšok v 6/04?

    došlá fa z člen.štátu EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.