Zavrieť

Porady

Mestský úrad nechce vysporiadať naše súkromné pozemky pod komunikáciou.

V intraviláne obce tesne na okraji, teraz už mesta, vlastnili moji predkovia dom so záhradou, a vlastnili aj pole, ktoré sa dotýkalo parcely záhrady a o šírke cca 30 m pokračovalo asi 1 km a až skončilo pri dotyku so štátnou cestou. Vedľa toho poľa boli (aj sú) polia iných domorodcov.
Ešte za bývalého režimu, sa z dôvodu výstavby vodnej priehrady na Dunaji, rozhodli a postavili riadnu 8,6 m širokú asfaltovú spojovaciu cestu, ako odbočku z tej štátnej, ale kolmo cez polia a to ešte nie ako dotykovú cestu s intravilánom, ale asi 15 metrov od vtedajšieho okraja intravilánu. Samozrejme, že bez akéhokoľvek súhlasu vlastníkov. Veď to vtedy ani inak nechodilo.
Moja prvá otázka je, že či je tento popis zrozumiteľný a predstavilteľný, alebo je treba doložiť aj výkres. Potom by som pokračoval s popísaním problému. Ďakujem za odpoveď.
5 komentárov     zbaliť
marjankaj A čo s tým má mestský úrad? Snáď ten nepostavil celú priehradu Gabčíkovo?
nepravnik prosím, moja prvá otázka bola, či som ju napísal zrozumiteľne a pochopiteľne a dá sa to nejak predstaviť ako to asi je. Tak prosím... napíšte.

Otázka, čo vlastne tvorí podstatu problému je zakotvená v názve a určite ju presne tak, ako mi tu napovedajú návody upresnmí v kolónke " vylepšiť otázku" tak, aby to bolo prehľadné. Ale aby som nenapínal, tak teraz píšen, že po čase, v novom režime sa zahrnulo do územného plánu aj celá oblasť s poľami a s cestou do intravilánu mesta, a cestu vyhlásilo mesto za miestnu komunikáciu, nijako ju nevysporiadalo s vlastníkmi a tu je problém. popíšem ho čo najpresnejšie v doplnení - vylepšení otázky. opakujem prosím si odpoveď či je to zrozumiteľné a okamžite upresním problém, Vďaka Vám.
marjankaj No ak cesta patrí mestu, tak by ste si to s tým mestom mali vyriešiť. Zapísať ako vecné bremeno a nech vám platia nájom, prípadne nech to odkúpia. Ich to asi toľko netlačí, tak nekonajú. Tak konaj ty.
nepravnik Zajtra ráno mám rokovanie na mestskom úrade, predbežne sa vyjadrili, že to konzultovali s nadriadeným orgánom, a že ten im doporučil vyriešiť to odkúpením. Ale mesto tvrdí ž nemá peniaze a že sú aj oné prípady a staršie a nič neriešia, ale uvidíme po zajtrašom rokovaní, dám vedieť
nepravnik Tak dnes prebehlo rokovanie, bohužiaľ iba s pani vedúcou odboru stavebného, dopravy a správy majetku mesta. Dá sa povedať, že ústne, bez zápisu z rokovania, na čom som teraz netrval, skonštatovala pani vedúca, že právny stav je taký, že mesto má cestu v územnom pláne, ako miestnu komunikáciu, nie je známy vlastník cestného telesa, a že pozemky pod cestou sú vo vlastníctve súkromných osôb. Povedala, že ona si je vedomá toho, že treba usporiadať vlastnícke vzťahy, ( nakoniec im to doporučil aj nadriadený orgán) nakoľko mesto naďalej bude trvať na tom aby sa cesta využívala vo verejný prospech a asi ťažko vybojujem zmenu územného plánu na zmenu pozemkov pod cestou na iný druh, nakoľko cesta je pomerne veľa vyťažená pre potreby mesta- obyvateľov, podniky, a ostaté subjekty., určite sa mi nepodarí cestu zahatať bez nejakých následkov ale hlavne to mesto chce ponechať ako cestu.
Zároveň však povedala, že mesto je náchylné sa s majiteľmi dohodnúť na vysporiadaní, alebo aj na vyvlastnení, ale iniciatívny vraj nebudú.
Tak ale zatiaľ by tu bola nádej na vysporiadanie zmierlivou cestou. Háčik je ale v tom, že mesto tvrdí, že nemá peniaze a pri vyvlastnení doposiaľ platilo cca 20,- EUR za m2 pri podobných prípadoch. Súdnoznalecký posudok však hovorí o cene cca 80,-EUR za m2.
V mojom osobnom prípade s mojimi parcelami som našiel také riešenie, že si s mestom vymením pozemky čo mám v úseku pod cestou na mojich parcelách za iné čo vlastní mesto, a mesto s tým predbežne súhlasilo.
Tak zatiaľ aj toto by bolo OK.
Ďalší háčik je ale v tom, že pod cestou majú pozemky ešte ďalší piati vlastníci a z toho dvaja spolumajitelia na jednej parcele veľmi rázne odmietajú takú nízku cenu za vyvlastnenie, dohodnúť sa nechcú, nechcú ani spolupracovať na akomkoľvek riešení a vyjadrili sa, že im je to jedno aj keď do konca sveta to budú mať vo vlastníctve. Na podaní žaloby na prisúdenie pozemkov za náhradu mestu nechcú spolupracovať. Mesto ale nechce iniciovať vyvlastnenie. Vyzvala ma pani vedúca nech sa pokúsim dať nejaký návrh mestu aby to začali riešiť.
No a na záver, akékoľvek riešenia budú dlho trvať, ale asi treba bojovať, ale mne nebolo povolené stavať na mojom pozemku nakoľko nie je cesta ako prístupová vysporiadaná, ale pritom ju všetci využívajú a mesto ju dokonca iným (ďaleko silnejším subjektom ako som ja súkromná osôbka) povolilo užívať. A všetci sa mi smejú do ksichtu. Pozemky som chcel predať, ale každý ide na mestský úrad a tam im povedia, že síce je to mestská - miesta komunikácia, a síce ju všetci užívajú, ale pokiaľ nie je vysporiadaná tak nedajú stavebné povolenie ani kupujúcim
Ale ja už som v dôchodku, a potreboval by som to vyriešiť za môjho života.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak pozemok obec neodkúpi, môžete sa oprieť o § 135c občianskeho zákonníka a žiadať, aby súd rozhodol "inak" a prikázal pozemky za náhradu do vlastníctva obce.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    kukučka, nepravnik, terezamaria, Ing. Ľubomír Janoška
    Neužitočné (1)
    3

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Cesta môže mať dvoch vlastníkov. jeden je vlastník pozemku, druhý telesa cesty. Veľa ciest je majetkovo nevysporiadaných. Napísal si všetko zrozumiteľne. Ako mesto odpovedalo na vašu požiadavku o vysporiadanie pozemku?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj On napísal nejakú požiadavku?
    Erzebeth Napísal, že mestský úrad nechce vysporiadať ich pozemky pod komunikáciou.
    nepravnik Tak je to správne, chcel by som ešte upresniť, že cestné teleso nie je nikde zaevidované, a ani nemá na neho list vlastníctva, a keď som pátral, kto to mohol postaviť, tak všetci Tí, čo stavali priehradu sa mi písomne vyjadrili, že oni nededia kto ju staval.
      zbaliť

    Mestský úrad nechce vysporiadať naše súkromné pozemky pod komunikáciou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.