Zavrieť

Porady

odvody do soc.poisťovne a dôchodok

potrebujem poradiť v otázke odvodov do sociálnej poisťovne. Do 31.júla 2014 som bola 32 rokov zamestnaná v jednej firme. Teraz som evidovaná na úrade práce. Ak by som si založila živnosť a neplatila odvody do sociálnej poisťovne, z čoho sa mi vypočíta dôchodok? Ďakujem
veronikasad Nepredpokladáš, že by ani v budúcnosti tvoj ročný príjem z podnikania prekročil 12-násobok min.vymer.základu ? Za rok 2015 je to suma 5148€
DaraB nie, zatiaľ nepredpokladám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    starobný dôchodok sa vypočíta ako súčin
    - doby dôchodkového poistenia
    - priemerného osobného bodu
    - aktuálnej dôchodkovej hodnoty

    Podmienku doby poistenia máš splnenú . Priemerný mzdový bod sa počíta z osobných mzdových bodov od roku 1984. Jeho výšku zistíš ak si vyžiadaš výpis dôb dôch.poistenia z ústredia SP. Aktuálna dôchodková hodnota sa každoročne mení.

    Obdobie činnosti SZČO bez dôchodkového poistenia sa ti do doby dôch.poistenia nezapočíta, rovnako ani evidencia na Úrade práce.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    DaraB ďakujem.
    DaraB ešte dodatočná otázka, prosím. Mala som v bývalej práci veľmi dobrý plat. Ak by som si platila dobrovoľné odvody do SP počas živnosti, neznížila by som si tým budúci dôchodok? Lebo ak by sa počítal z bývalej mzdy, mala by som veľmi dobrý dôchodok.
    veronikasad Ak budeš platiť z minima, podstatne si znížiš priemerný osobný mzdový bod. Kolko máš rokov ? Niekedy je lepšie zostať ako SZČO bez dôch.poistenia do dovršenia dôch.vek - nie vždy sa to dá dosiahnuť.
    veronikasad Choď do SP, vybav si GRID kartu s prístupom k svojmu dôch.účtu. Na stránke SP je kalkulačka s orientačným výpočtom starobného dôchodku, kde si to môžeš prepočítať.
    veronikasad Pozor aj na výkon práce na dohodu - z nej sa tiež platia odvody do SP a ovplyvní osobný mzdový bod.
    DaraB mám 51 rokov, preto sa pýtam na tie odvody. Uvažovala som, že by bolo lepšie neplatiť si dobrovoľné odvody do SP. Podľa dostupnej kalkulačky na nete a hrubého príjmu v bývalom zamestnaní som si vyrátala dôchodok vo veľmi slušnej sume, tak by som si to nechcela znížiť.
    DaraB OK, ďakujem.
    DaraB určite pôjdem do SP a vybavím si GRID kartu. Ďakujem za radu.
    veronikasad Platiť - či neplatiť dobrovolné poistenie ? Lebo platí sa nielen dôchodkové, aj z minima je to celkom slušná suma a záleží na tom, kolko mesačne chceš do toho investovať ...
    veronikasad ak by si začala platiť dobr.poistenie, tak od začiatku kal.roka - nikdy nie v priebehu roka, ak zbytok roka si bola bez poistenia.
    veronikasad Mne včera prišiel výmer star.dôchodku zo SP. Pred 14 rokmi som bola v rovnakej situácii ako ty. začala som podnikať a mnohými rozhodnutiami, ktoré sa spätne nedajú opraviť - som si SD pokazila ..
    DaraB super, ďakujem za všetky rady :-)
      zbaliť

    odvody do soc.poisťovne a dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.