Zavrieť

Porady

Ako na odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne pri podnikaní v zahraničí?

Dobrý deň, poraďáci,

som konateľom s nepravidelným príjmom v slovenskej s.r.o. od Septembra roku 2011.

V novembri, roku 2014 som našiel super zamestnanie v Nemecku a zamestnal som sa tam ako normálny zamestnanec. Som teda zamestnancom nemeckej GmbH a konateľom slovenskej s.r.o. súčasne.
Momentálne za mňa platí odvody do zdravotnej, sociálnej atd.. môj zamestnávateľ v Nemecku. Ale:
..dohodli sme sa, že môžem popri ňom podnikať so svojou slovenskou s.r.o. v Nemecku + dotiahnuť k nemu nejakých slovákov pod svoju slovenskú s.r.o.. To chcem aj isto urobiť, no trochu so sa zamotal pri vybavovaní odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Naďalej chcem fungovať ako konateľ s nepravidelným príjmom a nabrať ešte k sebe, na začiatok 1 al 2, zamestnancov.
V zdravotej poisťovni ma presmerovali na Nemecko, vraj sa tam mám registrovať a pýtať si od nich formulár E106. Budem tak teda podliehať odvodom Nemeckému zdravotníctvu.

Zo sociálnej poisťovne si mám zase vyžiatať formulár A1 (nemecky: Entsendebescheinigung) a priniesť ho môjmu "novému" partnerovi do Nemecka.

Otázky: "Je tento postup z mojej strany správny? A ako postupovať v prípade zamestnancov na TP, či na dohodu? Kde ich prihlásiť a ako najlepšie odvádzať odvody za nich?"
Veľká vďaka každému za pomoc.
Ondrej
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Postup je správy, teba si vybaviť A1 - vybavuje sa podľa štátu bydliska to je pravdepodobne na Slovensku. V A1 určia príslušnosť k predpisom niektorého štátu - to potom platí pre Sp aj ZP.
    Zamestnanci - ak budú prijatí priamo na prácu v Nemecku, budete všetko poistné za zamestnancov riešiť v Nemecku. Ak budú pracovať na Slovensku, budete poistné platiť na Slovensku. Ak budú prijatí na prácu na Slovensku a iba dočasne budú vyslaní na prácu v Nemecku, poistné budete riešiť na Slovensku (pre vyslaných zamestnancov sa tiež vybavuje A1).
    onchoice Vďaka za rýchlu odpoveď. A ako najrýchlejšie vybaviť A1?
    Jana Motyčková Treba ísť na SP, ako sa to dá urýchliť, to netuším.

    Ako na odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne pri podnikaní v zahraničí?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.