Zavrieť

Porady

Vdovský a sirotský dôchodok

Som vdova 7 mes. a mám 42 rokov. Mám 3 deti z toho 2 sú už zaopatrené, jedno mám 16 ročné postihnuté. Chcem sa opýtať do kedy budem poberať vdovský a sirotský dôchodok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    § 74
    Podmienky nároku na vdovský dôchodok a nároku na vdovecký dôchodok
    Na začiatok

    (1) Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý
    a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku alebo mal nárok na predčasný starobný dôchodok,
    b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo
    c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

    (2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

    (3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak
    a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
    b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
    c) vychovala aspoň tri deti,
    d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,
    e) dovŕšila dôchodkový vek.

    (4) Nezaopatrené dieťa podľa odseku 3 písm. a) je dieťa, ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok, a dieťa, ktoré bolo v rodine zomretého vychovávané, ak ide o vlastné dieťa alebo osvojené dieťa vdovy alebo ak bolo dieťa vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu počas trvania manželstva.

    § 76
    Podmienky nároku na sirotský dôchodok
    Na začiatok

    (1) Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, ak rodič alebo osvojiteľ ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, mal nárok na predčasný starobný dôchodok alebo ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

    (2) Nárok na sirotský dôchodok nevzniká nezaopatrenému dieťaťu v pestúnskej starostlivosti po pestúnovi alebo po jeho manželovi.

    (3) Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká osvojením nezaopatreného dieťaťa. Zrušením osvojenia nárok na výplatu sirotského dôchodku vznikne znovu. Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká aj dňom, ktorým dieťa prestalo byť nezaopatreným dieťaťom. Nárok na výplatu sirotského dôchodku sa obnoví odo dňa, ktorým dieťa znovu začalo byť nezaopatreným dieťaťom.

    ----

    k zvýraznenému v odst. 3 - Ak po dovršení 18 rokov dieťa začne poberať invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % - prestane byť nezaopatreným dieťaťom.
    Naposledy upravil veronikasad : 15.08.15 at 09:03
    Peggynka Tu je definícia "nezaopatrené dieťa" (ak poberá po 18.roku ID s poklesom schopnosti 70%) - vtedy sa NEPOVAŽUJE za nezaopatrené dieťa: http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=646
    veronikasad Ďakujem, doplnila som odpoveď.

    Vdovský a sirotský dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.