Zavrieť

Porady

Pôžička a DPH

Dobrý deň všetkým,

tentoraz mám takýto problém:
podnikateľ - plátca DPH požičal peniaze podnikateľovi - plátcovi DPH. Za toto požičanie požaduje určitý úrok. Tento je o niečo vyšší ako úrok, ktorý je vyhlásený národnou bankou.
Je požičanie peňazí a teda úrok z neho oslobodený podľa § 39 a ak áno, treba to uvádzať niekde v daňovom priznaní prípadne počítať koeficient ?
Celý úrok z pôžičky bol uhradený v 10.mesiaci.

Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Fajn, som potešená...

    Ešte sa chcem spýtať. Koeficientom sa prepočítava DPH v mesiaci, kedy bol úrok uhradený alebo v mesiaci, kedy bola pôžička splatená?

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    ja si myslim ze vtedy,kedy si ho narokujes,napr.podla zmluvy alebo faktury.Ale niesom si ista :-}

    gaga je offline (nepripojený) gaga

    gaga
    Pozor !!!!!!!!, do koeficientu nejde vtedy, pokiaľ ide o príležitostné poskytnutie pôžičky, DU majú usmernenie, čo sa chápe pod pojmom "príležitostne" ...

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    A kdeže môžme nájsť to usmernenie? Mám prípad, keď v priebehu roka 4x spoločník alebo iná FO požičia istú sumu, vráti sa to s úrokom v tomže roku alebo časť až budúci rok. Potom mám prípad, keď pôžička beží 1 a pol roka a časť je vrátená a úročená v 1. roku, časť v ďalšom roku........Množstvo variácií, s koeficientom veru navyše dobre zamotané.

    jana991 je offline (nepripojený) jana991

    jana991
    Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH
    Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa
    ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných
    služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu
    nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré
    sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
    - nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
    - netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
    - platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné
    uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),
    a pri ktorých
    - platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
    - súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
    Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich
    mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne
    a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky
    súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené
    súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.