Zavrieť

Porady

Minimálne odvody do sociálnej poisťovne

Vsetko v eurach, priblizne sumy, ide o prilezitostne podnikanie popri zamestnani. Prijmy 10 000 (nad 4944, teda platim do soc. poistovne). Zaklad dane 1000. Odvody do soc. poistovne som doteraz neplatil, zdravotne odvody cca 100. Mesacny vymeriavaci zaklad: (1000+100)/1,486/12 = 62, co je menej ako minimalny vymeriavaci zaklad 412. Mesacne odvody su teda 136,57 (412*0,3315).
Do socialnej poistovne teda za rok zaplatim 1638,84 (12*136,57), co spolu so zdravotnymi odvodmi a danou z prijmu bude vyse 1900 eur.

Pytam sa z coho, ked moj zisk bol 1000 eur. Viem, ze som sa mal zaujimat vopred, ale doteraz sa ma odvody do soc. poistovne netykali. Uvazujem o preruseni alebo zruseni zivnosti. Nerobim si nadeje, ale tie peniaze, o ktore pridem kvoli tomu, ze budem platit odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu, ktory je v mojom pripade 7-krat vyssi ako realny, sa mi niekedy vratia?

Nie je mi jasne, preco z posudzovanej hranice prijmov 4944 eur sa za ucelom vypoctu odvodov stal rovno vymerievaci zaklad, ked ten sa pocita za prve zo zakladu dane (teda niecoho uplne ineho ako prijmy) a za druhe sa deli koeficientom 1,486.
ivka70 Ako nas porieseny dochodok?
pizzanoel ak to takto pôjde dôchodku sa už asi nedožije.... otázka vhodná do parlamentu...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. SP (zatial) nerobí ročné zúčtovanie poistenia, takže žiadny preplatok poistného neočakávaj. Keby aj robila, platíš odvody len z min. vymer. základu. Obdobie povinného poistenia SZČO sa ti započítava do dôch.poistenia (môže sa ti veľmi zísť v prípade invalidity alebo iných pozostalostných dôchodkov) a v prípade PN-ky máš nárok na nemocenské.

    2. Krátkodobé zrušenie alebo prerušenie živnosti ti nepomôže. Ak živnosť obnovíš do 30.6.2016 (alebo 30.9.2016, ak si mal predlženú lehotu na podanie DP), pokračuješ v platení min. odvodov. Min. VZ sa od 1.1.2016 ešte zvyšuje.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nuž, to máme také zákony.
    Riešením je iba prerušenie živnosti na nejaký čas, prípadne byť na PN, OČR čo najviac. Alebo zrušenie živnosti celkom.

    Minimálne odvody do sociálnej poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.