Zavrieť

Porady

Ako sa počíta úrok pri štatnom príspevku pre mladých a koľko môžem ušetriť?

Ahojte. mám nejaké nejasnosti v počítaní štátneho príspevku. Ak som správne pochopil princípu fungovania, tak to prebieha asi takto.(Ak nie tak ma prosím opravte)

Dajme tomu, že si vezmem hypotéku na 10 rokov so štátnym príspevkom na ktorú by sa vzťahoval úrok 0,01 % p.a. Kedže sa na ňu vzťahuje 5 ročná fixácia, na zvyšných 5 rokov by mi banka dopočítala bežný úrok vo výške cca. 2 % p.a.

Kedže na začiatku úveru platíme pri anuitnom splácaní hlavne úroky a nie istinu, tak by sme teoreticky napriek štátnemu príspevku splácali zo začiatku prevažne úroky z obdobia po štátnom príspevku?

Na hypotekárnej kalkulačke som si vypočítal, že pri sadzbe 2 % a výške úveru 50 tisíc je preplatenie na úrokoch cca 10 000 eur. Ak teda využijem štátny príspevok, to preplatenie by teoreticky malo byť o polovicu nižšie nie?

Ďakujem za každú radu a pomoc s pochopením tejto problematiky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ja to chapem tak, ze ty od zaciatku splacas klasicky uver (a teda najma urok) cely, pricom po jeho zaplateni ti stat vracia na ucet cast urokov.
    Tazke uver sa ti uroci celou perc. vyskou urokov, nie tou znizenou.
    Cize platis od zaciatku najma urok tak isto ako keby si mal uver bez statnej podpory.
    Takze to preplatenie urokov nebude o polovicu nizsie.

    Ako sa počíta úrok pri štatnom príspevku pre mladých a koľko môžem ušetriť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.