Zavrieť

Porady

Odmeny členom DR - tantiemy

Pri rozdelení zisku za minulý rok bolo dohodnuté na VZ, vyplatiť odmenu členom dozornej rady /tzv. tantiémy/. Chcela by som sa poradiť, táto odmena sa zdaňuje podľa §5 zákona 1 pism.d zákona o dani z príjmov, t.j. je zdaňovaná ako príjem zo závislej činnosti? Chápem to správne? Vopred ďakujem za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    vôbec by som to takto nerobil. Tamtiémy sú daňovo pripočitateľná položka. Urobil by som ešte raz zápisnicu z VZ tohtoročného, kde sa schvaľovali hospodárske výsledky za minulý rok a pridal by som tam bod, že členom DR budú za tento rok vyplatené poplatky za výkon funkcie člena DR - je to daňovo uznateľná položka a zdaňuje sa normálne ako súčasť mzdy 19% - môže byť vyplácané kvartálne či jednorázovo...a nahradil by som týmto bodom ten bod o tamtiémoch. Ďalší postup som tu už na stránke raz popisoval - stačí len hľadať - nechce sa mi to opäť popisovať.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    tie poplatky za výkon funkcie sú za rok 2004 - nie jasno som to popísal...

    Jarka je offline (nepripojený) Jarka

    Jarka
    Tibor, pozrela som si tvoj príspevok v predchádz. téme.

    Myslim, že zápisnicu z VZ už nikto nezmeni, podiely na zisku sú už vyplatené, ja som z nich odviedla daň 19%, len neviem podľa,kt. § zákona o dani z príjmov.

    Podiely na zisku vyplácané z výsledku hospodárenia roku 2003 alebo rokov. predchádzajúcich sa zatiaľ zdaňujú, po 1.1.2004 19%.
    Teraz ale neviem či som správne odviedla daň ja, alebo by si ju mal každy vysporiadať sám v daň. priznaní?

    Tieto naše odmeny členom DR nie sú daňovými výdavkami, podľa §21 ods.1 písm.d).

    Už som z tých paragrafov, úplne dopletená.
    Naposledy upravil Jarka : 28.10.04 at 10:14

    Jana23 je offline (nepripojený) Jana23

    Jana23
    Ahoj Tiobor, reagujem na Tvoj príspevok z 27.10. ohľadom tantiém. O akých daňovo pripočítateľných položkách hovoríš v prípade vyplatenia tantiém zo zisku členom DR?
    Vypláciajú sa zo zisku, tak o aké náklady ide?
    Keďže sú zdaňované, podľa zákona o ZP (???) odvádzali sme z nich aj odovod do ZP. Takú informáciu sme mali zo ZP. ČO je zdanené, je aj predmetom VZ pre ZP. Jedine ak je toto správny postup, tak odvod, ktorý odvádza zamestnávateľ by mohol byť pripočítateľnou položkou.

    Jana23 je offline (nepripojený) Jana23

    Jana23
    Ahoj Jarka. Vyplácali ste tantiémy ako my. My sme a.s. Tiež sme tieto tantiémy zdanili, ale keďže sú zdanené, odviedli sme z nich aj odvod do ZP. Som z toho pako, jedna strana tvrdí, že odovod do ZP má byť, iná že nie.
    To ale nieje problém. Problém je, keďže títo členovia DR sú aj zamestnancami, ovplyvnia tantiémy ich priemer v mzde?

    Odmeny členom DR - tantiemy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.