Zavrieť

Porady

Neplátca s IČ DPH

Zdravím, trocha som sa stratil v problematike IČ DPH tak by som prosil o radu.

Plánujem dovoz tovaru z Poľska (dodávateľa už mám). Dodávateľ je plátca DPH a ja som neplátca DPH. Už neviem v akom zákone som čítal, že pokiaľ nakúpim za rok tovar nepresahujúci 14000€ nemusím byť plátcom DPH.

ALE! Poliak mi povedal, že potrebuje pred identifikačné číslo symbol SK (ako pri plátcovi DPH).

Googlením som sa dopracoval ešte k tomu, že existuje IČ DPH aj pre neplátcov.

Takže aby som sa z toho vymotal, stačí aby som šiel na daňový úrad, požiadal ich o IČ DPH a naďalej zostanem neplátca DPH? Chápem to správne?
veronikasad Takto jednoducho to nepôjde ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Hmm, nie veľmi to chápeš.

    IčDPH môžeš získať len ak sa staneš:
    1. dobrovoľným plátcom DPH, alebo
    2.povinným plátcom DPH podľa § 4 zákona o DPH, alebo
    3. sa zaregistruješ na DÚ podľa § 7 zákona o DPH
    Vysvetlenie bodov:

    1. dobrovoľným plátcom sa môžeš stať vtedy, ak ti to vyhovuje a sám od seba požiadaš DU o plátcovstvo
    2. povinným plátcom sa stávaš zo zákona, t.j. ak prekročíš obrat 49790 eur za 12 po sebe nasl. mesiacov (ak ten obrat prekročíš aj skôr, tak máš povinnosť sa ísť registrovať skôr
    3. registrácia podľa § 7 zákona o DPH to znamená, že nie si klasickým plátcom DPH, len ak nakupuješ z krajín EU, tak dodávatelia ti vystavia faktúru bez DPH, ale ty si povinný tú DPH odviesť tu na SK. Teda nezaplatíš tú DPH napr. v PL, ale ju uhradíš na SK, ale tým, že nie si klasickým plátcom DPH, nemáš nárok na odpočet.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Verwest Vďaka za skorú odpoveď, prakticky som mal na mysli bod č.3 a odvádzanie dane sa v takomto prípade rieši raz do roka resp. daňovým priznaním alebo už je to nutné riešiť kvartálne?
    mondes Registráciou podľa § 7 zákona o DPH sa daná osoba nestáva platiteľom dane, aj keď má pridelené IČ DPH. Má povinnosť zaplatiť daň z nadobudnutia tovaru v SR z iného členského štátu, avšak nemá nárok na odpočítanie dane.

    Teda za každý mesiac, v ktorom ste nadobudli tovar z EU ste povinní podať daňové priznanie k DPH a DPH aj odviesť. Termín je stále do 25. dňa nasl. mesiaca, napr. za august do 25. septembra.
    Verwest Z toho mi vyplýva, že jediné čo sa zmení je, že nepodám daňové priznanie 1x ročne ale 1 až 12x ročne (12x ak každý mesiac nadobudnem tovar z EU).

    Dúfam, že ak si nemôžem odpočítať DPH tak to nebude pre mňa nejaká výrazná nevýhoda.

    Len taká drobnosť, ak si nechám prideliť IČ DPH a z nejakého dôvodu by som ho nevyužil je to pre mňa nejaká záťaž?
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.