Zavrieť

Porady

Ako z hľadiska DPH nakupovať tovar a služby zo zahraničia, aby som si ich mohol zahrnúť do nákladov v s.r.o., ktorá je registrovaná podľa 7a?

Zdravím,
chcem si v rámci vzdelávania do svojej s.r.o. nakúpiť odborné elektronické aj normálne knihy z amazonu, ebay, google play books, atď. Okrem toho si chcem kúpiť aj softvér a zaplatiť aj členské v profesnej organizácii v EÚ a následne si to všetko zahrnúť do nákladov. Ako to mám urobiť, keď som registrovaný podľa 7a na poskytovanie služieb do EÚ a mám teda IČ DPH, ale som neplatcom DPH? Bolo mi povedané, že mám kupovať bez DPH a tú DPH následne zaplatiť po podaní výkazu na Slovensku. Je to pravda? Ďakujem

Edit: Teraz mi napadlo, že mi nie je jasné, ako mám postupovať keď chcem do s.r.o. kúpiť napr. pár kníh z Anglicka ako krajiny EÚ. Mám na objednávke uviesť svoje IČ DPH, vypýtať si od predajcu faktúru bez DPH a následne to samozdaniť na Slovensku? Či to celé prebehne normálne ako keby som to kupoval ako fyzická osoba a IČ DPH nemám uvádzať?
Naposledy upravil nnadalinn : 08.09.15 at 16:37
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  mondes je offline (nepripojený) mondes

  mondes
  Presne tak, bolo ti dobre povedané. Ak už si registrovaný podľa § 7a, tak sa už nemusíš registrovať podľa § 7. Pozri tu § 7 ods. 4 zákona o DPH:

  (4) Žiadosť o registráciu pre daň sa nepodáva, ak je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7a.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  nnadalinn Ďakujem mondes. Hm čítal som si ten paragraf 7 celý, ale nechápem úplne, akú to má súvislosť s tým mojim problémom. a čo ak kúpim tovar alebo službu z USA, kde o DPH ani nechyrovali?
  mondes Hmm, tak to už nie je nákup z EÚ, ale z tretích krajín. Tam to už ide cez colný úrad. Pri dovoze tovaru je povinný vymerať daň z pridanej hodnoty colný úrad v súlade s colnými predpismi a zákonom č. 222/2004 Z. z. o DPH. Pre účely určenia základu dane vychádza správca dane z režimu § 24 zákona o DPH. To znamená, pre slovenskú spoločnosť je podstatné aby bol správne určený základ dane na základe údajov, ktoré poskytne správcovi dane, t.j. colnému úradu. Na základe tejto skutočnosti vystaví colný úrad JCD, kde určí výšku colného dlhu, ktorého súčasťou je aj DPH. Na účely uplatnenia odpočítania dane je nutné splniť podmienky uvedené v § 49 ods.1 a 2 písm.d) zákona o DPH a § 51 ods. 1 písm. d) zákona, t.j. musí vzniknúť daňová povinnosť (napr. prepustením tovaru do voľného obehu), daň musí byť zaplatená a musíte mať doklad, kde ste uvedený ako dovozca alebo príjemca tovaru (dovozné JCD).
  nnadalinn Ďakujem, mám pocit, že aspoň cca rozumiem, snáď to tak všetko pôjde ľahko aj v praxi (nemyslím teraz colný úrad, ale skôr tie nákupy z EÚ).
  nnadalinn Teraz mi napadlo, že mi nie je jasné, ako mám postupovať keď chcem do s.r.o. kúpiť napr. pár kníh z Anglicka ako krajiny EÚ. Mám na objednávke uviesť svoje IČ DPH, vypýtať si od predajcu faktúru bez DPH a následne to samozdaniť na Slovensku? Či to celé prebehne normálne ako keby som to kupoval ako fyzická osoba a IČ DPH nemám uvádzať ani DPH potom neplatiť? Platcom DPH ako s.r.o. nie som. Bol by som rád, ak by mi to niekto poloptatisticky podal. Vďaka
    zbaliť

  Ako z hľadiska DPH nakupovať tovar a služby zo zahraničia, aby som si ich mohol zahrnúť do nákladov v s.r.o., ktorá je registrovaná podľa 7a?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.