Zavrieť

Porady

Zrušenie vecného bremena

Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o pomoc. Je to komplikovana situacia, ale pokusim sa ju vysvetlit. Mojej mame bol v roku 2011 darovacou zmluvou darovany dom aj s pozemkom, na kt. rekonstrukciu si vzala uver. Min roku bola pod psychickym natlakom donutena jej rodicmi aby na dom napisala vecne bremeno ich dozitia (oni maju vlastny dvojgeneracny dom, v kt. byvaju sami). Mama si nezistila ci je to mozne v banke, pretoze ju presvedcili ze boli za pravnickou a da sa to zapisat do katastra bez problemov. Samozrejme stari rodicia mali znamu pravnicku, pani na matrike, kt. overovala podpisy hore dole a este aj znamu na katastri. No oni si pocas 4 rokov na ten dom stale narokovali, chodili tam kedy chceli, mali kluce, robili tam co chceli a obmedzovali mojej mame sukromie. Az to vyustilo do dnesnych dni kedy sa to s ich obmedzovanim nedalo vydrzat a mama odisla byvat k priatelovi a dovolila v dome byvat mne so snubencom. Lenze to sa starym rodicom nepaci, vyhodili ma z domu vraj kvoli mojmu psovi, kt. si dovolil kusnut do ziveho plota, kt. dedo s babkou vysadil a zacalo vyhrazanie mne aj mame. Ze nam vezmu dom, ze budeme bezdomovkyne, ze sme skoncili, ze sa ma vzdat daru a omnoho horsich veci. Tak som zacala skumat veci okolo vecneho bremena, tarchy a tak aby sme dom predali a mali od nich pokoj.

A tu je moja otazka. S tym, ze podpisu zrusenie bremena ani len neratame, tak ako mame dalej postupvat aby sme to bremeno zrusili a vobec nie je to bremeno na liste uvedene bez suhlasu banky problem ? Mame to riesit s bankou ? Ma ona pravo to dat z LV vymazat, kedze ona to nepovolila a pokial nie je hypoteka splatena tak sa LV nemozu menit ani pridavat bremena ?

P.S. viem, ze mama nemal podlahnut ich natlaku a ist do banky sa informovat, ale teraz uz je neskoro, kedze na LV to bremeno je a babka o nicom nevie

Dakujem
buchač Pre upresnenie sa pýtam.

Rodičia bývajú vo svojom dome ?
Tento s vecným bremenom je nejaký iný dom ?
Vecné bremeno dával rodičia alebo banka ?
Lula2015 Ano maminy rodicia maju vlastny dom, v kt. Byvaju...s vecnym bremenom je mamin dom, kt. Jej rodicia darovali...vecne bremeno dala mama na zaklade natlaku starych rodicov...banka o tom nevie...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Teraz daj pozor,čo podniknete,aby banka nežiadala okamžité vyplatenie úveru;čítaj:
    http://magazin.reality.sme.sk/c/6592...or-zmluvy.html
    Starí rodičia nemajú právo ťa vyhadzovať z domu,nie sú majiteľmi.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lula2015 Toho sa bojim...dufam, ze bude ziadat vymaz len a ze to pojde mimo sudu...ja viem ze nie su vobec v prave ale zit tam v strese a v ustavicnom obmedzovani, to radsej budeme byvat u svokrovcov...chceme sa rychlo zbavit toho bremena a predat ten prekliaty dom, vyplatit hypoteku a mat svaty pokoj
    Peggynka S vecným bremenom ho nepredáte.
    Lula2015 Viem...preto zistujem co robit a ako ho zrusit...no ked babka nepoziada o vymaz tak asi uz len sudna cesta nas caka
    Peggynka Ja myslím,že na súde by ste uspeli,nakoľko oni nepotrebujú bývať v tom dome (majú svoj) a vecné bremeno zneužívajú na narušovanie vášho súkromia.Jedine súd vám pomôže,obávam sa,že darcovia sa dobrovoľne nevzdajú.Chcelo by to dobrého právnika na spísanie podania na súd.
    Lula2015 Asi nam nic ine neostane...ked s tym banka nic nespravi tak sa budeme sudit s rodinou...nepoviem keby nemali kde byvat...je to chore
    Peggynka Možno by som skúsila ešte ísť na kataster za šéfom,či by nepreveril pozadie vkladu (povinnosti pracovníčky katastra).A čo sa týka toho sťahovania,zrejme im to poradila tá známa (právnička),aby sa nasťahovali,lebo je predpoklad,že súd by im to zrušil.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Samozrejme stari rodicia mali znamu pravnicku, pani na matrike, kt. overovala podpisy hore dole a este aj znamu na katastri.
    ...
    A tu je moja otazka. S tym, ze podpisu zrusenie bremena ani len neratame, tak ako mame dalej postupvat aby sme to bremeno zrusili a vobec nie je to bremeno na liste uvedene bez suhlasu banky problem ? Mame to riesit s bankou ? Ma ona pravo to dat z LV vymazat, kedze ona to nepovolila a pokial nie je hypoteka splatena tak sa LV nemozu menit ani pridavat bremena ?
    Lula2015 (Dnes 19:37) Ano maminy rodicia maju vlastny dom, v kt. Byvaju...s vecnym bremenom je mamin dom, kt. Jej rodicia darovali...vecne bremeno dala mama na zaklade natlaku starych rodicov...banka o tom nevie...
    Nuž, vecné bremeno bolo dané...už ho neovplyvnia, jedine na súde...
    ...ale čas a cintoríny všetky záležitosti vyriešia.
    ---------------------------------------
    Banka je teda v pohode, nedala vecné bremeno (lebo tak vravíš) na nehnuteľnosť...nemá dosah. Banke je potrebné len splácať úver.
    ---------------------------------------
    ...a čo tak trochu pritlačiť na starých rodičov ?
    Majú síce vecné bremeno dožitia, no po právnej stránke ťahajú za kratší koniec.
    Mama je MAJITEĽ domu...a nie starí rodičia.
    Nik nie je napísané, že musia mať kľúče od domu, prístup do domu a podobne. Majú len vecné bremeno dožitia (prípadne postarania sa na staré kolená)...a už nič iné, čo sa domu týka.
    Takýto dom sa dá kľudne aj predať...aj s vecným bremenom.
    --------------------------------
    Ak by som šiel do extrému...starkí by veru ťahali za kratší koniec...ale na určité konanie je potrebné mať aj silné nervy...občas aj žalúdok.
    Máš na to...máte na to so snúbencom?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lula2015 Ved toto...ze my sme uz na nervy z nich...a proste bojime sa ze ked dedovi prepne je schopny vsetkeho...nam hlavne ide o to aby sme nemali problem s bankou lebo nie som si ista ci sa da dat bremeno na nehnutelnost, na kt. Je uver dodatocne...niekde som sa docitala ze banka moze poziadat kataster o vymaz z LV lebo pri podpise uverovej zmluvy bola vlastnicka len mama a ziadne bremeno nebolo...keby sa nam toto podarilo zrusit, tak hned predavame dom...nikto tak kvoli nim uz ani nechce byvat a oni sa chystaju nastahovat v oktobri....cloveku sa rozum zastavuje ako niekomu zalezi viac na majetku ako na rodine
    Peggynka Kde sa chystajú nasťahovať? K vám? Dôvod? Čo je napísané v listine o zriadení vecného bremena?
    Lula2015 Ano k nam...dozivotne uzivanie...
    Peggynka Doživotné užívanie neznamená,že zadarmo...musia sa podieľať na nákladoch na bývanie.Treba im to naznačiť (opatrne).
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    jáj - s tými majetkami je to fakt ťažké ... možno keby nebol žiaden majetok, aj vzťahy v rodinách by boli lepšie
    k téme - veľmi by som asi nevŕtala do toho zrušenia bremena - lebo ako pegynka píše, banka by mohla žiadať okamžité splatenie úveru. Ale ak tam nie je veľký zostatok, tak by to potom nevadilo
    ja by som rodičom navrhla - že keď chcú užívať nehnuteľnosť - tak že majú aj povinnosti - napr nech sa podieľajú na úhradách za energie, prípadne výdavkoch spojených s údržbou domu ...

    ty sa v žiadnom prípade odtiaľ nesťahuj. oni nerozhodujú o tom, kto tam môže bývať - ak je samozrejme dosť miesta aj pre nich, prípadne im vyčlente nejakú miestnosť - že to bude len pre nich. Majiteľkou je tvoja matka. A na vrátenie daru treba veru vážne dôvody - takže bezdomovkyne nebudete

    No a ber do úvahy aj ich vek a to, že ten dom zrejme oni postavili - vieš, my starí ľudia tiež už máme nejaké muchy, aj ten zdravotný stav môže byť všelijaký, aj komunikáciu dakedy zhoršuje ... takže sa treba obrniť trpezlivosťou . Netreba hne´d na nich podráždene reagovať - ak im vadí, že pes kusol do plota, povedz, že to dáš do poriadku (samozrejme, keď budeš mať čas)

    Možno by ešte pomohlo urobiť bu-bu-bu - že dom sa predá. (možno by sa aj našiel kupec, ktorému by nevadilo vecné bremeno)
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač lebo ako pegynka píše, banka by mohla žiadať okamžité splatenie úveru.
    ==========================
    ALE banka nedala vecné bremeno na dom.
    To len starí po známosti zadreli...
    Katy a R pozri ten link - veď práve preto , že banka nedala súhlas by mohla žiadať okamžité splatenie! (samozrejme, treba pozrieť do podmienok úveru, tam je to ošetrené presne)
    Lula2015 Tak hadam sa s bankou dohodneme na tom vymaze a nebude chciet od nas hned vyplatenie uveru
    buchač Počkaj, počkaj....

    Nebolo spomenuté, že čím sa ručí úver. Je len spomenutý...

    Ale ako tak čítam postupné info, tak sú tieto všeliaké...

    No základ sú tie medziľudské vzťahy...na houbes jak sviňa.
    Lula2015 Ved keby sa s nimi dalo...ved my so snubencom sme sa o dom a zahradu starali lepsie ako mama...u nich asi je skor vacsi problem to, ze ja som uplne ina a nenecham si skakat po hlave a manipolovat...mamka vydrzala 4 roky a ako nahle sa vzoprela odisla a dovolila tam nam byvat...nastal koniec sveta
    Katy a R nuž - so vzťahmi? - ťažko radiť ... môžme ti držať palce
    Lula2015 Dakujem velmi pekne za komentare aj podporu
    Katy a R ešte - ak by ste sa s bankou dohodli na výmaze - a banka by žiadala splatenie úveru hneď - ešte je možnosť zobrať na to úver inde (ale iné zabezpečenie)
    misoft Nuž Lula - priateľov i susedov si môžeš vyberať.... ale rodinu? Tú máš "pridelenú"....
    Lula2015 ved toto...mam super rodicov, no oni nemaju normalnych svojich rodicov...mam dost a chcu vojnu tak ju budu mat...inac sa neda s nimi
    zuzurka práve včera som bola na súdnom pojednávaní ako svedok môjho manžela,kedy rodičia žiadajú už 2 krát vrátenie daru,poviem ti toľko klamstva z úst 70 ročných som v živote nepočula,je mi ešte dnes s toho zle,môj manžel je na psychiatrii a ja tiež tam asi skončím
    súdy nerieša to čo by mali,ale úplné blbosti a naťahajú len aby mali čo robiť,advokáti aby mali zisk
    Lula2015 No super...tak to sa mame na co tesit :/
      zbaliť

    Zrušenie vecného bremena

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.