Zavrieť

Porady

ID z mladosti, doplatenie poistného, zvýšenie inv. dôchodku - SP vraví, že nie

Dobrý deň,

manželka bola uznaná za invalidnú v r. 2009 počas štúdia na VŠ v 21 rokoch veku (bola nezaopatreným dieťaťom, nepracovala). Chceli sme doplatiť poistné z max. vymeriavacieho základu za 1 rok pred uznaním invalidity a po dosiahnutí 16 rokov veku (napr. 1.7.2004-30.6.2005). V SP tvrdia, že síce poistné doplatiť môžeme, ale invalidný dôchodok sa jej tým nezvýši, až starobný. Je to tak, alebo ma zavádzajú? (V odpovedi prosím ideálne dotknutý zákon a paragraf. Jediné, čo som našiel a mohlo by to tým byť, sú v zákone 461/2003, §73 body 3, 4, ktoré by mohli vylučovať aplikovanie §73, bodov 1, 2 z rovnakého zákona...)

Ďakujem.

(Skúšal som hľadať už zodpovedané otázky, ale tento konkrétny prípad som nenašiel.)
Naposledy upravil raphael42 : 14.09.15 at 12:48 Dôvod: upresnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je to v tých paragrafoch, ktoré uvádzaš. Osobný mzdový bod je pevne daný, obdobie tiež, aj aktuálna dôchodková hodnota. Tie tri veličiny sa násobia na výpočet sumy.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    raphael42 Vďaka za rýchlu odpoveď. Pre pokoj v duši, kedy by sa dalo v prípade manželky doplatením poistného zvýšiť OMB? Bolo to treba stihnúť po uznaní invalidity ale ešte pred priznaním ID z mladosti?
    ivka70 Ano, pred uznanim ID.
    Jana Motyčková Muselo by to byť pred uznaním invalidity (podľa mňa) - t.j. ku dňu vzniku nároku na ID, čo je v tomto prípade priznanie invalidity. T.j. tak, aby sa mohol posudzovať súčasne podľa § 70 ods. 1 aj ods.2.
    Mária27 Vznik invalidity z mladosti sa može uznať aj dozadu, nárok na dôchodok najskôr od 18 rokov. OMB sa doplatením nezvýši, on sa nevypočítava. Zákon presne znie: "Osobný mzdový bod sa určuje na hodnotu 0, 67. "
    ineeedmoney takze ma niekto nad 70 percent tak este je na tom horsie ako ten co ma 50 a doplati si????
    raphael42 Pôvodne som predpokladal, že spätným doplatením manželka získa dostatočné obdobie dôchodkového poistenia podľa §72, aby mohla byť posudzovaná podľa §70 ods. 1 a tým pádom už nebude platiť §73 ods. 3., 4., ale bude platiť ods. 1., 2. A teda OMB sa nanovo vypočíta podľa poistenia a nebude určený pevne ako doteraz.
      zbaliť

    ID z mladosti, doplatenie poistného, zvýšenie inv. dôchodku - SP vraví, že nie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.