Zavrieť

Porady

Má zmysel podať odvolanie proti uloženiu pokuty z inšpektorátu metrológie?

Inšpektorát zistil porušenie zákona - váhy neboli overené a evidencia meradiel nebola predložená. Prevádzka zistené závady hneď riešila a odstránila. Napriek tomu prišla pokuta. Majú na to právo, len 700€ pre malú prevádzku je dosť veľa. Rozmýšľam, že sa odvoláme, ale nemám sa čoho chytiť, možno tej výšky pokuty? Len potom neviem, či to bude odvolanie alebo žiadosť o odpustenie resp. zníženie pokuty. Má niekto prosím skúsenosť ako to vyriešiť? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Ja by som žiadala o odpustenie pokuty a "ťažila" by som práve z toho dodatočného overenia. Ak ste "ošetrili" váhu až po upozornení, tak je asi z toho nejaký protokol, že váhy boli nastavené v poriadku, a fungovali dobre odjakživa takže za celé roky ste zákazníka neoje..... ani o deko, ani o cent....Papier o overení váhy potom beriem ako formalitu, ale pre kontrolora zrejme ŽIVOTNE DOLEŽITÚ" Beriem variantu, že váhy boli počas používania skutočne dobre nastavené...pokiaľ je protokol vo váš neprospech /že váha "klamala" tak sa nedá nič robiť.... ..inak 700,-EUR je doooosť!!!!


    DAJ JANKA POTOM VEDIEŤ AKO TO CELÉ DOPADLO!!
    Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 16.09.15 at 16:00

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Podľa Zákona o metrológii mohli vyrúbiť pokutu až do výšky 6.638,78 € (je to príjem do štátneho rozpočtu,tak treba na sociálne balíčky).Ak ste nemali ešte takýto problém (napr. so SOI),treba sa odvolať voči výške pokuty,že je to pre vás likvidačné a takúto pokutu nezvládnete a budete musieť ukončiť podnikanie...niečo v tom zmysle pokorne. Ale bacha,keď vás znovu nachytajú,ide strop ! Ako vám toto mohlo ujsť?
    A neodvolávaj sa voči uloženej pokute,ale voči jej výške
    Do odvolania nepíš,že prevádzka závady riešila a odstránila,to je vaša povinnosť,ktorá vám vyplýva zo zákona a zbytočne ich podráždiš

    Preštudovala som výročné správy SMI a "odpustenie pokuty" tam neexistuje:
    V 103 prípadoch zamietol odvolanie kontrolovanej osoby a potvrdil rozhodnutie inšpektorátu,v 7 prípadoch znížil výšku pokuty, v 8 prípadoch zmenil rozhodnutie inšpektorátu a v 16 prípadoch vec vrátil inšpektorátu na nové prejednanie.
    Pravdou je,že je tam priemerná výška pokuty 530€ za porušenie Zákona o metrológii (§19 ods.1 používanie meradiel s platným overením),takže ste dostali pokutu skôr na hornej hranici pokuty,ktorá sa dáva.Ale odvoláva sa 25%,takže by som to skúsila .
    Naposledy upravil Peggynka : 17.09.15 at 06:04

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nemá zmysel.
    A) Boli zistené nedostatky? Boli! I keď sa odstránili - ale až po kontrole!
    B) Používali sa váhy, ktoré neboli overené? Používali! A vážili ZLE! A nie je známe, AKO DLHO takto vážili! Ako dlho sa klamal zákazník! Takže buďťe radi, že sa do toho neobuli ešte iné štátne organizácie - SOI, daňovaci....
    Lebo to by nebolo len tých 700€ - možno by toho bolo viac.... a možno i ukončenie prevádzky. A možno i tr. stíhanie pre daňové úniky.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dmc ....človeče...menej kávy po obede....
    bodliak Čo kávy, hlavne penu z pusy utrieť.
    misoft Ešte som nemal.... kávu....
    A na okraj.....
    Si predstav malý obchodík s váhou - neciachovaná... závažíčka upravené.... kontrola tam na to nepáchla celé roky.... a majiteľ veselo zarábal....
    Mimochodom - i na tých džigitálnych sa dá ojebabrávať. Stačí, ak nenastaví hmotnosť kelímku, papiera a hneď "čapuje" o toľko menej. A keď sa cez deň tam premelie 100-200-300 ľudí - už to nie sú centíky, ale EURÁ!
    dmc rad citam tvoje prispevky..... dokazes citat medzi riadkami.....a casto aj to co tam ani nieje..... a nakoniec s toho vznikne celkom zaujimavy "vyrtualny" pripad.


    ..ako priklad....tvoje konstatovanie o vahach ----
    " A vazili ZLE !"....clovece na to asi ako prisiel ze vazili zle.....kludne mohli vazit perfektne iba nemali platnu overovaciu znacku........ a hned na to pridas.....

    " A nieje zname, AKO DLHO takto vazili". Ako dlho sa klamal zakaznik"
    ......a uz tu mame aj konstatovanie ze islo o klamanie zakaznika............ a ako ceresnicka na torte....

    " A mozno i tr.stihanie pre danove uniky"....clovece som sa rehotal asi 5 minut...... ale aspon mi to spravil naladu.
    JankaV Naozaj neviem čo povedať. Asi len toľko - nie každý Slovák je ojebá...k a nie každý Slovák pozná komplet celú legislatívu tohto štátu a zvlášť, keď je to malá prevádzka, kde si nemôže dovoliť platiť ľudí na veci ako je metrológia, BOZP, ochrana osobných údajov, hygienika, požiarnika, a neviem čo všetko musí na Slovensku malý podnikateľ ovládať alebo si najať "profíkov" z každej oblasti. Tak je normálne, že mu niečo ujde.
    misoft Pravda je, že nie každý.... ale nájdu sa biele vrany, alebo čierne ovce.... a najmä tam, kde kontroly si ruky na kľučky na dverách nepodávajú...
      zbaliť

    Má zmysel podať odvolanie proti uloženiu pokuty z inšpektorátu metrológie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.