Zavrieť

Porady

Nová živnosť - registrácia na SP

Zdravím

bol som na pobočke Sociálnej poisťovne - registrovať sa ako nový živnostník. Pani pri priehradke "registrácia" mi povedala, že sa nemusím až do 1.7.2005 ani len registrovať na SP, pokiaľ sa nerozhodnem dobrovoľne platiť odvody.

Nejako sa mi to nezdá - vždy som si myslel, že sa treba zaregistrovať, ale platiť sa môžem rozhodnúť ... čo vy na to ??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Ahoj zeel,

    pani má pravdu. Nemusíš sa prihlásiť a teda ani platiť. Povinnosť ti vznikne až od 1.7.2005 ak tvoj príjem za rok 2004 bude vyšší ako 78000,- Sk. Potom budeš musieť vypísať a podať prihlášku a platiť. Teraz sa môžeš prihlásiť dobrovoľne. To je ale trochu iná kategória.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Nenechajte sa ošaliť sociálnou poisťovňou

    Registrovať a registrovať je rozdiel.

    Registrovať znamená, že sa musíte registrovať na účely platby "sociálneho poistenia". Nie je to povinnosť pokiaľ..(viď príspevok NIKE)

    A registrovať znamená, že si Vás zaevidujú v sociálnej poisťovni ako podnikateľa, pričom musíte odovzdať aspoň kópiu živnostenského listu, a "ony" si Vás už nejako zaregistrujú a nič nemusíte platiť až do..(viď príspevok NIKE).

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    No neviem, M3G, ale ja mám tiež takú skúsenosť, že keď nechceš byť dobrovoľným platcom, potom Ťa ani neregisrujú. Čas, kedy neplatíš sa Ti nezaratáva do poistenia.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nemám osobnú skúsenosť počas platnosti nového zákona o SP, ale podľa § 228 myslím, že povinnosť prihlásiť sa pre aktuálne novú SZČO bude až 1.7.2005, ak za rok 2004 dosiahne príjem z činnosti SZČO 78000 Sk a viac.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Mám dve nové skúsenosti s klientom s novou živnosťou v BA. SP bude zaujímať (ak živnosť začal po 1.7.2004) povinnosť registrácie až od 1.7.2005 z príjmu 2004. Dovtedy je možnosť dobrovoľná. Ale pozor na dobrovoľnosť. Ak sa rozhodne SZČO dobrovoľne zaregistrovať, môže, potom odvádza SP poistné. Ale ak od 1.7.2005 vznikne povinnosť platiť musí zrušiť dobrovoľnú registráciu a zaregistrovať sa ako "povinný " platiteľ. A je tu ešte jedena vtip. Odhlásený z dobrovoľného platenia je v deň podania odhlášky a povinnosť prihlásiť sa je do 8 dní od vzniku povinnosti. Takže odporúčam nečakať 8 dní s odhláškou dobrovol. poi. Lebo za tých 8 dní zaplatí poi aj ako povinne poistený aj ako dorovoľne poistený. Presne toto je jedna konkrétna skúsenoť, ktorú som zažila k 1.7.2004 resp. 8.7.2004 napriek môjmu upozorneniu.

    Nemám poruke zákon, ale ak to niekoho zaujíma môžem vyhľadať §-y.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    A ako je to v prípade, ak niekto pracuje (hlavný pracovný pomer) napr. od januára do októbra. Od novembra bude mať živnosť a ukončí pracovný pomer. Kedy má povinnosť registrovať sa na Sociálnej poisťovni?

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Od novembra sa môže poistiť dobrovoľne. Povinnosť mu možno vznikne od 1.7.2005. Za rok 2004 urobí DP z ktorého urobí "výpis" v tomto výpise bude príjem zo živnosti (nie len DZ) a ak tento príjem bude vyšší ako 78000 tak mu vznikne povinnosť od 1.7.05 ak nie tak môže byť dobrovoľne poi. alebo nemusí byť poi.

    OK

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Robil som si srandu zo SP, samozrejme, že je iba jedna registrácia, len v SP niekedy nevedia, čo to znamená - to slovo registrovať sa.

    Toto je offline (nepripojený) Toto

    Toto
    Pekný deň,
    chcem sa spýtať ako je to so vznikom povinneho nemocenskeho a dochodkoveho poistenia zivnostnika, ktory zacal podnikat napriklad od 1.8.2004.
    Aj pre neho plati, ze ak bude mat prijmy z podnikania za rok 2004 vo vyske do 78.000,- , tak nie je povinne poisteny v SP, alebo u neho ide o alikvotnu cast, cize 5/12 , teda 32.500,-?

    Dakujem

    T.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.