Zavrieť

Porady

Obnovenie sirotského dochodku

Zdravím, chcel by som sa spýtať či by ste mi nevedeli pomôct ohľadne sirotského dôchodku. Momentálne som druhák má vysokej škole a v lete mi prišlo že mi ho stopli od 4. Septembra. V auguste som mal zápis a pár dni po ňom(2. 9.) som poslal potvrdenie o návšteve školy do sociálnej poisťovni . Neviete koľko dni zvykne trvať kým odpisu a obnovia dôchodok?
Dalujem
7 komentárov     zbaliť
veronikasad V ktorom mesiaci si mal naposledy vyplatený sir.dôchodok ?
Andrej_ v auguste
veronikasad v oktobrovom termíne ti dopltia aj za september...
Andrej_ je problem ak som tam poslal len potvrdenie o navsteve bez ziadosti? inak nerozumiem preco mi ho stopli po ukonceni 1. rocnika, myslel som ze to urobia az po statniciach.
veronikasad Čakajú na potvrdenie o návšteve školy ... Zavolaj si na pobočku, alebo infolinku SP či k uvolneniu potrebuješ aj žiadosť

Informácie – OSTATNÉ (8.00 - 16.00 h)
0906 171 989, 02 3247 1989 pre volanie zo zahraničia +421 906 171 989, +421 2 3247 1989
1 - nemocenské dávky / materské, nemocenské, ošetrovné
2 - výber poistného, práca v zahraničí / zamestnávatelia, SZČO, DPO
3 - ďalšie informácie, II. pilier
Andrej_ myslite, ze vzhladom na to, ze mi ziadost neposlali, staci potvrdenie? dakujem
veronikasad Nie som si istá, zavolaj v pondelok na infolinku SP
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Výplata sirotského dôchodku a začiatok školského roka
    20.08.2015

    Sociálna poisťovňa zastavila výplatu sirotského dôchodku od júla 2015 študentom, ktorí ukončili vysokoškolské štúdium I. stupňa a od septembra 2015 študentom, ktorí ukončili stredoškolské štúdium.

    Študentom, ktorí od septembra 2015 nastúpia na vysokoškolské štúdium I. alebo II. stupňa opätovne vznikne nárok na výplatu sirotského dôchodku. Je však potrebné, aby študent ihneď po zápise na štúdium predložil Sociálnej poisťovni školou overené potvrdenie o štúdiu v prílohe žiadosti (listu) o uvoľnenie výplaty sirotského dôchodku. Na tieto účely odporúčame použiť tlačivo „Potvrdenie o štúdiu“ dostupné v každej pobočke Sociálnej poisťovne a v ústredí Sociálnej poisťovne, ktoré obsahuje všetky náležitosti potrebné k posúdeniu nároku na výplatu sirotského dôchodku. Sociálna poisťovňa o uvoľnení výplaty sirotského dôchodku odo dňa zastavenia tejto výplaty, vydá písomné rozhodnutie.

    Zdroj : http://www.socpoist.sk/aktuality-vyp.../48411s60486c?
    28 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Andrej_ je problem ak som tam poslal len potvrdenie o navsteve bez ziadosti?
    veronikasad Poslali ti tlačivo žiadosti ?
    Andrej_ Nie, je ta len rozhodnutie, odvodnenie a vysvetlenie k rozhodnutiu
    avalik a ako oddovodnili zastavenie vyplaty od 4.9.2015?
    Janiela Sociálna poisťovňa to neodôvodňuje. Andrej musí každý rok počítať s tým, že mu dôchodok automaticky zastavia, preto musí vždy čo najskôr odoslať potvrdenie o zápise do nového akademického roka a odoslať. A nespoliehať sa na najbližšiu pobočku, treba odoslať a neskôr urgovať priamo na ústredí. Je to nespravodlivé, ináč to však neide.
    avalik Ano, zastavia ak nastane skutocnost uvedena v zakone pre zastavenie vyplacania ..."Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká aj dňom, ktorým dieťa prestalo byť nezaopatreným dieťaťom." ... na zaklade coho SP zacala konanie a vydala v auguste rozhodnutie platne do buducnosti 4.9.2015, ako vedeli, ze po skonceni 1. rocnika na VS od 4. 9. 2015 uz nebude mat zakonny narok? ... preto ma zaujima oddovodnenie rozhodnutia, mozno nam zadavatel neuviedol vsetky skutocnosti.
    Janiela Avalik, oni to nevedia, ale je to tak, ako píšem. Dokonca som zažila škodoradosť zo strany pracovníčky soc poisťovne, ktorá dva razy po sebe zabudla odoslať potvrdenia o pokračovaní štúdia - odôvodnenie bolo, veď sa nič také nestalo.

    Syn poberá sirotský dôchodok - každý rok s tým máme tieto problémy. Jednoducho dôchodok zastavia. Denný študent VŠ musí sám preukázať, že bude študovať ďalej. Tu sa nikto nezaujíma o siroty a polosiroty. Viem to z vlastnej skúsenosti.
    Peggynka Účelové konanie-hlavne ušetriť.
    veronikasad čo ušetria ? Veď v nasledujúcom mesiaci doplatia .. Len sirota zostane jeden mesiac bez príjmu.
    Peggynka Možno to niektorí vzdajú...Systém,kedy ty musíš o niečo žiadať,sa im vypláca (viem to od jednej priamo zo SP).
    Pepa Skutočnosť, že je dieťa nezaopatreným sa preukazuje pri prídavkoch na deti, pri uplatňovaní daňového bonusu .......... prečo je niekomu "čudné" že túto skutočnosť treba preukázať aj pri sirotskom dôchodku. No a ku komentu: systém kedy musíš o niečo žiadať sa im vypláca ....... v prípade ktorej dávky, príspevku, príplatku ...... sa nepodáva žiadosť?
    Janiela Peggynka 11:29 - je to presne o tom
    veronikasad Pepa, s predkladaním potvrdení súhlasím, len aj ten najporiadnejší študent vysokej školy - vzhľadom na termíny zápisov na VŠ - nevie zabezpečiť, aby mu za september sirotský dôchodok neodňali a v čase keď financie najviac potrebuje nezostal bez príjmu
    veronikasad Chápem, že SP si chráni financie, ale doplácajú na to väčšinou poctiví žiaci. Pretože "špekulanti", ktorí sa na štúdium zapíšu, pošlú potvrdenie, ale v škole sa nikdy neukážu, berú dávky až do vylúčenia zo školy ...
    Pepa Ak je predložené potvrdenie, ktoré obsahuje údaj o tom, koľko semestrov trvá štúdium, v ktorom roku bude ukončené, v systéme SP sa zadá dátum ukončenia ......... v takomto prípade sa výplata nezastaví ... potvrdenie treba však doložiť (ak nie je predložené, zastaví sa v októbri ale skôr v novembri). "Automaticky" sa výplata zastaví u stredoškolákov a u bakalárov. Tí musia potom žiadať o obnovenie výplaty. Takto to funguje. Prípad, ktorý popisuje zadávateľ mi je nejasný...... chýbajú všetky info pravdepodobne. Takže asi tak .....
    veronikasad pozri prvý príspevok, výplatu zastavili po prvom ročníku VŠ: Pozri aj komentáre od Janiely, asi to v praxi nefunguje tak ako píšeš. Keby fungovalo, bolo by to OK.
    avalik Zo stránky SP:

    Zánik nároku na dôchodok a jeho výplatu

    Ak raz vznikol nárok na dôchodok a jeho výplatu, kedy môže dôjsť k zániku týchto nárokov.

    Nárok na výplatu sirotského dôchodku zanikne, hoci samotný nárok na sirotský dôchodok trvá,
    - dňom, ktorým dieťa mladšie ako 26 ročné prestalo byť nezaopatreným dieťaťom,
    - osvojením nezaopatreného dieťaťa. Zrušením tohto osvojenia vznikne nárok na výplatu dôchodku znovu.

    Nárok na výplatu sirotského dôchodku sa obnoví odo dňa, od ktorého dieťa mladšie ako 26 ročné znovu začalo byť nezaopatreným dieťaťom.

    Nárok na sirotský dôchodok zaniká
    - dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého nezaopatrené dieťa úmyselne spôsobilo smrť rodiča alebo osvojiteľa,
    - dňom, ktorým dieťa dovŕši 26 rokov veku.

    Nárok na sirotský dôchodok nezaniká uplynutím času.

    Nárok na sirotský dôchodok a nárok na jeho výplatu zaniká dňom smrti fyzickej osoby, ktorá splnila podmienky nároku na sirotský dôchodok a podmienky nároku na výplatu sirotského dôchodku, ak zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov neustanovuje inak.
    --------------

    - ktorá z vyššie uvedených skutočností nastáva po skončení 1. ročníka na vysokej škole (akademický rok končí 31. 8.) aby SP z vlastného podnetu vydala rozhodnutie, ktorým od 4.9. pozastavila vyplácanie sir. dôchodku? Veď štúdium nebolo ani ukončené, ani prerušené a teda študent je stále nezaopatreným dieťaťom. Zmeny je študent povinný hlásiť do 8 dní - prečo teda dátum na rozhodnutí je 4.9.?
    Andrej_ No, pri nástupe na vysokú školu som tam dal take divne potvrdenie na ktorom bolo napísane že som študent prvého ročníka do 30.6., už si to nepamätám presne . Teraz som tam poslal normálne potvrdenie že som druhák a dĺžka štrúdľa je 3 roky
    Pepa 4.9. sa pravdepodobne odvíja od splatnosti sirotského dôchodku.
    veronikasad Potom má Pepa pravdu, pozastavenie SD bolo oprávnené ...Školy vystavujú zlé potvrdenia a študenti nadávajú na SP.
    veronikasad Andrej, ak by si to bol uviedol v zadaní témy, nemusíme tu vypisovať desiatky komentárov.
    Andrej_ Mám to teda chápať tak ,že ak im teraz tam potvrdenie na ktorom je aj dĺžka studia, najbližšie mi ho pozastavia až po štátniciach?
    Pepa Mne je jedno či mám alebo nemám pravdu ..... kopec komentárov v tejto téme je zbytočných.
    Andrej - neznamená. Potvrdenie o návšteve školy predlož SP po každom zápise.
    avalik Ak si bol poberateľom sirotského dôchodku aj pred začatím štúdia na VŠ, tak chyba bola to, že si predložil potvrdenie o štúdiu, bez uvedenia predpokladaného dátumu skončenia štúdia (to si ale SP mala vyžiadať ešte minulý rok) ... a to si mal teda doplniť hneď v lete keď ti došlo rozhodnutie zo SP, bez ohľadu na zápis do ďalšieho ročníka.
    Andrej_ A nespomenul som to z dôvodu že som tam v júli volal a povedali že je všetko v poriadku. Myslel som som si že keď ho nestopli po 30.6. Tak problém v potvrdení nie je
    Pepa Andrej, napíš žiadosť o obnovenie výplaty sirotského dôchodku ........ Žiadam o obnovenie výplaty sirotského dôchodku, pretože naďalej spĺňam podmienky na jeho výplatu. Výplatu dôchodku žiadam poukazovať na ten účet, na ktorý bol poukazovaný pred jeho zastavením, prípadne ... dôchodok žiadam vyplácať v hotovosti .......Potvrdenie o návšteve školy Vám bolo zaslané ..... alebo zasielam v prílohe ...... Nezabudni všade uvádzať rodné číslo. Nejak takto to daj dokopy a pošli čo najskôr na ústredie SP. SP má 60 dní ........ Ak si dostal rozhodnutie, musíš požiadať o obnovenie výplaty. V ďalších rokoch by ti mala SP poslať tlačivo na potvrdenie pre školu a to potom posielaš späť.
    Andrej_ Ďakujem Vám za odpovede. Ešte som sa chcel spýtať či mám žiadosť posielať poštou alebo zájdem radšej na pobočku.
    Pepa Ak máš cestu okolo pobočky tak sa tam zastav, poslali by to internou poštou, daj si potvrdiť kópiu že si to tam odovzdal, ja by som to poslala doporučene poštou.
      zbaliť

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    Trochu viac otravuj sociálnu poisťovňu (na rozhodnutí je telefónne číslo), možno ho obnovia do dvoch mesiacov

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Neviete koľko dni zvykne trvať kým odpisu a obnovia dôchodok?
    Ono je pochopiteľné, že študent potrebuje financie.
    Ono je ale niekedy nepochopiteľné, že podľa zákona to trvá niekedy AŽ dva mesiace.
    Ono by som sa ale nebál o tie peniaze. Lebo aj keď neskôr, tak budú vyplatené so spätnou platnosťou.
    Peggynka Celkovo je tá inštitúcia "zamrznutá".Nerozumiem,prečo napr. im trvá pri zmene výplaty dôchodku 3 (!!!) mesiace,aby to nabehlo a ľudia nemajú z čoho žiť.
    Kabaka123 24.09.15 18:44 priradil do Porady

    Obnovenie sirotského dochodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.