Zavrieť

Porady

Recepty zo šuťáku a obedov

Často tam varíme, pečieme, zavárame dobroty. Tie sa stratia a ťažko hľadajú. Prosím, prikladajme ich tu pre všetkých.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stále som robila s jedným vajíčkom a jedným žltkom, dnes som zmenila recepísek a dala som len 2 žltky, tak porovnám, ktoré sú lepšejšie. Práve mi chladnú pred lepením.
1 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Ja som celé vajíčka používala podľa receptu na kokosové rohlíčky...tvrdééé, zmäkli až po Vianociach. Veľkosť, hrúbka totožná s vanilkovými, ale rozdiel v kvalite. Po uvažovaní a porovnávaní v receptoch som sa zamerala na vajíčka a žĺtky, recept som "upravila". Dávam žĺtka a kvalite kokosových rožtekov to pomohlo.
Do van.r. dávam i PDP, mám to v recepte z kalendára, tak som dala PDP aj do kokosových, kde nebol....aj to asi pomohlo
Naposledy upravil afrikánka : 15.12.16 at 15:32
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Domaci bejlis...napisem povodny recept potom ako ja
2 karamelove salka
Vanilkovy cukor
1 1/2 lyzice medu
1cajova lyzicka nesky-rozmiesat v rume
1/2 l rumu alebo konaku ja rum
Rozmixovat a precedit
Cca. 1,2l by malo byt

Kupujem fejkove salko....orig.som v kauflande nevidela....cize je mensie ako origo,ale neva...medu iba jednu lyzicu....2dc smotany 30% a este trochu mlieka som tam fukla este na zriedenie..dost huste to bolo....teraz som kupila.smotanu na varenie...je menej tucna usetrim nejaku kaloris
5 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Dievcata treba si to okostovat....doladit hustotu...alebo ak.... priliat rumik
Teraz ma napadlo uz som aj čoko robila....omylom som kupila čoko "salko"...
1 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

buchač
Hm...
Juraj, viem, že nemáš rád sviatky...aj viem prečo, ale nezhadzuj sa...myslím, že si dokázal v živote veľa i bez týchto debilných pripomienok...krásny Silvester a perfektný PF 2017 Tebe i ostatným tu ......
6 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Zelená fazuľka - šalát
Uvarená zelená fazuľka, čierne olivy, mäsitá červená paprika, tuniak bez šťavy, trochu oliv. oleja, veľa citrónovej šťavy, soľ, čerstvo mleté 4 far. korenie, zmiešať, postáť.
2 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Tvarožník zo škôlky
Pred 30 rokmi piekli tety kuchárky bežne tento výborný tvarožník deťom v škôlke. Nikdy nezostala po ňom ani omrvinka. Recept je na normálny plech, nie na malý, lebo aj tak by bolo koláčiku málu.
Napíšem tak, ako mám aj ja.
1 kg tvaroh
300 g práškový cukor
250 g smetol
1 Zlatý klas
4 polievkové lyžice krupice - mne chutí viac s detskou krupicou, alebo pol na pol
4 polievkové lyžice mlieka
6 vajec
1 prdopeč
hrozienka - nemusia byť

Postup:
6 žĺtkov + cukor vymiešať
Postupne primiešať smetol, zlatý klas, mlieko
Potom krupicu, prdopeč, zmixovaný tvaroh, hrozienka.
Na koniec jemne vmiešať tuhý sneh zo 6 bielkov.

Pekáč vymastiť a vysypať múkou. Piecť tak na 180 st.do zlatova. Po vychladnutí trošku stuhne, ale to ťažko niekto vydrží čakať.

Používam maslo, klasický tvaroh, mlieko podľa hustoty. Ak treba, tak šprtnem viac mlieka. Neodporúčam používať tie nové vymyslené tvarohy, lebo je z nich tvarožník ako blato. A v čase písania tohto receptu o takých tvarohoch nebolo ešte ani chyrovať.

Miesto masla môžete použiť Palmarín.
Naposledy upravil Jarka 1 : 18.02.17 at 12:15
8 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

menej mastné ako lístkové, neoplatí sa robiť, je to pracne, výborný popis
filo cesto
baklava
baklava
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Banánový sladký chlebík

Pre mňa je trošku "ťažký", dávam menej masla a tri vajíčka.

Pečiem najprv dolný ohrev, až neskôr aj horný, alebo ventilátor.

Druhá verzia: časť cukru hnedého a časť masla arašidového.
banánový.jpg  
banánový 2.jpg  
1/1
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Chlieb so syrom
Kvalitný strúhaný syr zamiešať do rozšľahaných vajec a trochu odstáte "cestíčko" natrieť na krajce starého chleba, alebo pečiva a sprudka opiecť na troch masti do chrumkava.
S horúcim čajom rýchle, chutné a výdatné jedlo, príloha v lete paradajky, v zime kápia, či rôzne domáce paprikové, cuketové a pod. pomazánky.
Z čerstvého chleba, alebo studené nechutné. Radšej nechajte zbytok syra v chlade pod fóliou a dopečte neskôr, alebo druhý deň, niekedy je potrebné pridať vajíčko.
Napražím najprv slaninu a dám novú masť so škvarkami pod každú dávku.
Máme radi syr Volovec, strúhaný je úžasný a v predajniach milkagro lacný.
chlieb so syrom.JPG  
1 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Sypaný tvarohový koláč od tety Janky


Merať na horčičáky

Zmiešať spolu v miske:
2 a pol pohára polohrubej múky
1 pohár kryštálového cukru
1 prášok do pečiva

Polovicu suchej zmesi lyžicou rozsypať po celej ploche vymasteného plechu. Naliať tvaroh a na vrch rozsypať druhú polovicu zmesi. Na to poukladať tenké plátky masla 125 g.
Upiecť tak na 180 stupňov pekne do rúžova. Po vychladnutí tvaroh stuhne a dá sa krájať. Teda ak dovtedy vydržíte.

Tvarohová zmes:
3 plnotučné tvarohy
2 celé vajcia
½ litra mlieka /najprv dať o trochu menej a podľa potreby doliať zvyšok/
Práškový cukor podľa chuti. Asi 2 lyžice na jeden tvaroh.
Hrozienka, alebo rebarbora, jahody ...
Vanilkový cukor 1 – 2 sáčky.


Jeden horčičák mal 2 dcl. Teraz som to bola zmerať. Jeden mám ešte doma, ako starožitnosť.
Jazykové okienko pre mladšie ročníky.
Tento recept mám viac ako 40 rokov. Takže horčičák = skutočne pohár od horčice za socíku, v ktorom sme si po spotrebovaní horčice varili kávu, pili víno, vykrajovali pagáče a mal všestranné použitie v kuchyni.

Pri poslednom pečení som 1 pohár múky nahradila detskou krupicou a bolo to výborné.
7 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

babkina kapusta, dúfam že dobre vykysne.. a zo zvyšnej kapusty a ďalších surovín pokus o čalamádu a uhorkový šalat..
9FAA19E6-4EB6-4300-9E12-5E1696FF2376.jpg  
34A68B14-02E2-4B13-836B-EF04A9F413EE.jpg  
1/1
2 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

dievčatá, je to možné, že včera večer som dala kapustu v pohároch k radiátoru, a dnes ráno už púšťa von šťavu? nie je to dáko rýchlo?
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ja by som ju nedala k radiatoru....myslim,ze by jej stacilo aj mimo....
0 0
Viera R. Viera R.

Viera R. je offline (nepripojený) Viera R.

Prosím Vás, čo tu spomínate vyššie kvasenú kapustu, je to podľa tohto receptu? Zaujalo ma to a chcem vyskúšať.

POSTUP PRÍPRAVY

Kapustu nakrájame - ja som už nakrájanú kúpila a premiešame so soľou a kmínom. Riadne premiešame a keď pustí šťavu, tak dôkladne v nádobe utlačíme. Necháme 2 hodiny odpočinúť. Po tejto dobe ju začneme tlačiť do čistých zaváraninových pohárov, dáme si záležať na tom, aby sme každú vrstvu riadne natlačili zo všetkých síl. Ja som asi tak v polovici pohára pridala 2 zrnká nového korenia a 1 bobkový list. Plníme tak,
aby sme od vrchu pohára nechali cca 3 cm. Ak by bola kapusta suchá a málo pustila vodu, tak ju môžeme nahradiť prevarenou vodou. Uzavrieme a poháre postavíme na nejaký podnos do tepla.
Ja som všetky fľaše poukladala do mäsiarskej prepavky a dala ku kozubu na dva týždne. Kapusta začne v pohároch kvasiť - viečka sa vydujú. Toho sa však neľakajte, asi za 2 týždne spozorujete, že sa opať vyrovnali do pôvodnej polohy. To je znamenie, že je kapusta vykysnutá. A môže začať aj vytekať šťava z pohárov - to nie je žiadna zrada - mne sa to stalo iba u niektorých v začiatkoch kvasenia, potom už nie. Potom už ostáva iba odniesť poháre do pivnice.
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

tie pohárové recepty na kvasenú kapustu sú v princípe rovnaké.. babka oli dala recept do tejto debaty:
babka - ježibabka 17.10.15 11:58
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Viera R.
Prosím Vás, čo tu spomínate vyššie kvasenú kapustu, je to podľa tohto receptu? Zaujalo ma to a chcem vyskúšať.

POSTUP PRÍPRAVY

Kapustu nakrájame - ja som už nakrájanú kúpila a premiešame so soľou a kmínom. Riadne premiešame a keď pustí šťavu, tak dôkladne v nádobe utlačíme. Necháme 2 hodiny odpočinúť. Po tejto dobe ju začneme tlačiť do čistých zaváraninových pohárov, dáme si záležať na tom, aby sme každú vrstvu riadne natlačili zo všetkých síl. Ja som asi tak v polovici pohára pridala 2 zrnká nového korenia a 1 bobkový list. Plníme tak,
aby sme od vrchu pohára nechali cca 3 cm. Ak by bola kapusta suchá a málo pustila vodu, tak ju môžeme nahradiť prevarenou vodou. Uzavrieme a poháre postavíme na nejaký podnos do tepla.
Ja som všetky fľaše poukladala do mäsiarskej prepavky a dala ku kozubu na dva týždne. Kapusta začne v pohároch kvasiť - viečka sa vydujú. Toho sa však neľakajte, asi za 2 týždne spozorujete, že sa opať vyrovnali do pôvodnej polohy. To je znamenie, že je kapusta vykysnutá. A môže začať aj vytekať šťava z pohárov - to nie je žiadna zrada - mne sa to stalo iba u niektorých v začiatkoch kvasenia, potom už nie. Potom už ostáva iba odniesť poháre do pivnice.
a vyvetrať.....
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

http://receptyzmojejkuchyne.blogspot...ch_24.html?m=1
Ja tuto uz druhy rok...miesto duly..jablko...
Mam v obyvacke...nesmrdi...
Uz pojde het -do garaze...uz ma 3tydne
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Žabinka
dievčatá, je to možné, že včera večer som dala kapustu v pohároch k radiátoru, a dnes ráno už púšťa von šťavu? nie je to dáko rýchlo?
áno, je to možné, asi máš viac tepla optimálne by malo byť do 15, čím nižšia teplota tým neskôr štartuje kvasný proces, nemala by byť nižšia ako 5, čím intenzívnejšie kvasenie o to menej šťavy ostane v kapuste (to je daň za tento spôsob kvasenia) po štrnástich dňoch sa ukľudní a môže dávať do políc v špajzke.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať