Zavrieť

Porady

odstupenie od rezervačnej zmluvy na byt

dobrý deň, zložila som zálohu na byt a podpisala dohodu o zložení zálohy, avšak po predložení návrhu kupnej zmluvy som zistila, že na pozemku (s kúpou bytu súvisí aj nadobudnutie podielu na danom pozemku) je záložné právo v prospech banky (podľa informácií je to administratívna chyba a záložné právo nebolo vymazané pochybením danej banky). To že takéto záložné právo existuje som pri skladaní zálohy nevedela (len pre jednoznačnosť - navrh kupnej zmluvy bol predložený po zložení zálohy). Môžem odstúpiť od tejto dohody o zložení zálohy a žiadať vrátenie zálohy z dôvodu zamlčania a neuvedenia tejto skutočnosti do dohody? Dakujem za odpovede
4 komentárov     zbaliť
arizona Treba zistit presne,ake je to zalozne pravo. Nespoliehaj sa iba na informacie,ze to je chybou banky. Nech si to predavajuci doriesi.
anavi16 to nech si predávajúci rieši... mňa ale zaujíma, či môžem žiadať vrátenie zálohy naspäť, nakoľko som túto skutočnosť nevedela pri platení zálohy
buchač Žiadať môžeš, ale je otázne, či ich aj dostaneš naspäť.
krater presne toto sa dialo aj u nas sme v novostavbe az ked ludia zacali predavat byty zistili ze maju v LVcka zalozne pravo na pozemok ktory este spisoval developer ktory bytovku staval ked sme si byty prevzali a riesili LVcka banka sa neunuvala nas upozornit "vycistit LVcka od stareho zalozneho prava na pozemok kde sa bytovka stavala" takze sme si dodatocne boli v banke ziadat vycistit si LVcko mnohy susedia to zistili az ked byty predavali a v pohode to skupujucimi doriesili ten cakal s kupou bytu az ked stary majitel docistil LVcko...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Ja len nechápem jednu vec. Ak sa zaujímam o nehnuteľnosť, tak prvou vecou je, že si ju pozriem v katastri, vytiahnem list vlastníctva a skontrolujem na katastrálnej mape. Toto si asi neurobila. Ani pred samotným podpisom rezervačnej zmluvy. Ani si si neskontrolovala na LV, kto je vlastníkom?

    Ale dobre, nabudúce si už poučená.

    Teraz je dôležité to, čo je napísané v rezervačnej zmluve. Je tam vyslovene uvedené, že na nehnuteľnosťi, ktorá je predmetom rez. zmluvy nie sú žiadne ťarchy? Ak áno, tak máš právo buď žiadať, aby tie ťarchy boli vysporiadané, alebo ak sa tak neurobí do nejakej primeranej doby, tak môžeš odstúpiť od rezervácie a máš právo na vrátenie peňazí. Ak to tam uvedené nie je, tak prípadná ťarcha nie je dôvodom na odstúpenie. Je kopec nehnuteľností, ktoré v čase rezervácie majú zapísané záložné právo v prospech zvyčajne bánk. Veď tí majitelia majú tiež pobraté úvery a v procese kúpy sa takéto veci doriešia (napr. vyplatením kúpnej ceny priamo banke, ktorá uvoľní záložné právo).

    Píšeš, že záložné právo je na pozemok, nie na byt. Dobré by bolo vedieť (napíš obec a číslo LV, nech si to pozriem), či je založený celý pozemok, alebo len podiel na pozemku. Banky nezvyknú brať ako zábezpeku iba pozemok.

    Ak je to skutočne tak, ako píšeš, že je to len pozostatok zo starého úveru, kde záložné právo na byt bolo zrušené, tak nebude problém toto záložné právo vymazať. Mal by to ale spraviť pôvodný vlastník, ktorý by mal požiadať banku o zrušenie zál. práva.

    Ak skutočne máš záujem o byt, tak si počkaj, kým to vysporiadajú. Banka by s tým nemala mať problém, ak bol už úver vyplatený.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anavi16 ja som si pozerala LV na byt, na pozemok ma nenapadlo... a banka s tym ma problém, pytali sme sa na to... realiták robí všetko možné, aby bolo všetko čo najskôr vybavené aby dostal predávajúci peniaze a tento zádrhel zataja... týmto sa značne predĺži celá kúpa... nie som ochotná dávať zálohu za niečo ked nejednajú fér
    Chobot Nemyslel som tvoju banku, ale banku, v prospech ktorej je to záložné právo. Tá by to mala zrušiť.
    anavi16 ale naša banka s tým má problém kým tam to záložné právo je... a preto budeme musieť čakať neviem koľko zase kým to banka predávajúceho dá doporiadku
    Chobot Neviem, akú máš skúsenosť s kúpou nehnuteľností, ale nemaj obavy. Takéto problémy sú pri nehnuteľnostiach na dennom poriadku. Netreba si z toho robiť až tak ťažkú hlavu. Banky sú tiež zvyknuté na rôzne prekážky a problémy. Nemusíš sa báť, tvoja banka počká, kým sa toto dorieši. Ona ti potrebuje predať úver, pre nich je to kšeft.

    Len pre zaujímavosť - ja som išiel tiež kupovať dom. Všetko bolo schválené, úver prisľúbený, zmluvy (úverová aj záložná) vytlačené. Banka dokonca bola ochotná predávajúcemu vyplatiť peniaze už na základe potvrdeného návrhu na vklad. A vtedy si to predávajúci rozmyslel. Nič sa nepodpisovalo.

    Tak nám trvalo pár mesiacov, kým sme našli inú nehnuteľnosť. Banka síce musela znovu schváliť úver pre túto nehnuteľnosť, ale bola to len formalita. Stačí s nimi komunikovať, keď vedeli, že hľadáme niečo iné, nemali by problém počkať aj pol roka.

    Takže kvôli tvojej banke sa netráp. Sú zvyknutí na takéto oddialenia. Oni sa nikam neponáhľajú.
    arizona v tejto teme zas nefunguje bodovanie? chcela som ohodnotit,ale nejde! Ani pochvalit nejde! Funguje to niekomu?
    anavi16 mne pochvalu odoslalo
    arizona diky, uz funguje aj mne
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Žiadaj späť. Ak sa skladá záloha za niečo, je potrebné vedieť ZA ČO sa skladá. Takže najprv mala byť predložená zmluva K NAHLIADNUTIU. Toto neurobili - zatajili dôležitú a podstatnú vec, teda VEDOME klamali.
    Takže i tá dohoda o zložení zálohy bola z ich strany podvodom, teda neplatná. Uviedli ta do omylu.
    A ešte niečo - oznám "postup" tejto realitky tu: http://www.zrks.sk/
    Mali by dodržiavať Etický kódex. A oni ho porušili.
    http://www.realitnaasociacia.sk/?page_id=17
    -Žiadna osoba združenia ARKS nebude poskytovať služby alebo sa podieľať na poskytovaní služieb nečestným a neprofesionálnym spôsobom a/alebo spôsobom, ktorý by znížil a ohrozil vážnosť združenia ARKS.
    -Osoby združenia ARKS sa budú vždy vyhýbať nepravdám, úmyselnému skresľovaniu skutočností a informovaniu zavádzajúcim spôsobom. Osoby združenia ARKS pri výkone svojej podnikateľskej činnosti nesmú v žiadnom prípade vykonávať klamlivé a/alebo podvodné praktiky.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    trevize Takych zdruzeni je habadej....dana RK nemusi byt clenom. A ak aj clenom je tak co s nou spravia?
    misoft Čo s ňou urobia - neviem... Ale "dobré" meno tejto RK je v **** - stačí len povedať známym a "známym", aby sa vyhýbali tejto RK - a má po chlebe i sama - keď odrazu nebude mať komu a čo predávať.
    anavi16 ďakujem za radu
      zbaliť

    trevize je offline (nepripojený) trevize

    trevize
    Na podiele na pozemku moze byt zalozne pravo banky. Ved ked clovek kupuje byt na HU a sucastou je aj podiel na pozemku tak banka zalozi vsetko. Nie je to nahodou tento pripad? Podla mna to nie je dovod na odstupenie ak je to takto.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anavi16 ale na byte záložné právo nie je, iba na pozemku... je to záložné právo, ktoré vzniklo pri kúpe bytu kupujúcim pred niekoľkými rokmi v prospech jeho banky
    trevize Ak ste si naozaj ista, ze je to zalozne pravo prisluchajuce k tomuto bytu aj tak si nemyslim, ze je to dovod na odstupenie. Banka by mala posielat kvitanciu na kataster automaticy. Treba aby predavajuci poziadal banku nech mu ju vystavi a date to spolu s KZ na kataster. KZ podpiste az ked bude kvitancia.
    anavi16 áno som si istá, čítať z LV viem :-) banka pochybila... mňa ale štve, že to nepovedali pri skladaní zálohy... naša banka nebude akceptovať toto záložné právo druhej banky a tým sa všetko natiahne... neskladala by som zálohu keby som toto vedela a keď tak by som počkala kým si to vyrieši predávajúci
      zbaliť

    odstupenie od rezervačnej zmluvy na byt

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.