Zavrieť

Porady

AKý leasing je výhodnejší pri kúpe auta? Finančný alebo operatívny?

AHOJTE, klientka chce kúpiť auto na firmu formou operatívneho leasingu. Kvôli tomu, že o to auto sa bude starať leasingovka a vraj žiadnu akontáciu nebude musieť platiť. A pýta sa ma na názor. LEnže ja som v tom laik a neviem posúdiť, či je to dobré. Napr. to auto vôbec nebude na jej meno? Môžem dať do N všetky výdavky na auto? Ako budem uplatňovať nárok na DPH? Mesačne? Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    V podstate sa bavime o troch moznostiach:
    1. Operativny leasing
    Je to prenajom, kde platis za vozidlo kazdy mesiac najom, o ktorom uctujes ako o sluzbe. Nikdy sa nestanes vlastnikom vozdila. (Nad ramec tejto zmluvy Ti ale mozu ponuknut vozidlo na odkupenie - je to ale samostatny pravny vztah). Nemas ziadne starosti, o prevadzku a stav vozidla sa stara spolocnost, DPH si uplatnujes z kazdej faktury, naklady mas len na PHL.
    2. Financny leasing
    Je kombinacia najomnej zmluvy s buducou kupnou zmluvou. Vlastnikom vozidla sa stavas az po splateni vsetkych splatok. Platis prvu zvysenu splatku (akontaciu), mesacne splatky za leasing a na konci kupnu cenu (symbolicku). Z kazdej splatky si narokujes DPH alikvotne. O vozdile uctujes ako o majetku a tento majetok odpisujes. Naklady na prevadzku a udrzbu si platis z vlastnych zdrojov, rovnako ako PHL - naklady si uplatnujes v zmysle prislusnych predpisov.
    3. Spotrebny uver, autocredit
    Je to uver, z ktoreho si financujes kupu vozidla a splacas splatky uveru. Sucastou zmluvy je zmluva a zabepecovacom prave k vozidlu. Vlasnikom vozidla sa ale stavas ihned, takze Ti vznika narok na odpocet DPH z celej sumy. Zaroven vozidlo odpisujes ako dlhodoby hmotny majetok.Naklady na prevadzku a udrzbu, PHL su ako v pripade 2.
    Naposledy upravil Consultix : 29.09.15 at 19:36
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Super vysvetlené. Ale ešte ma zaujíma, že v prvom bode nie je možnosť auto odpisovať? Pretože si to nenapísal. Ďakujem pekne.
    Consultix V pripade operativneho leasingu vozidlo nemas v majetku, takze ani neodpisujes. Ako pise Tweety, do nakladov Ti vstupuje prenajom (t.j. poplatok za operativny leasing).
    mondes Tak v tom prípade OL nie je moc výhodný, pretože si nebude môcť uplatňovať odpisy. Však? A pri FL, keď sa stávam vlastníkom až po splatení splátok, tak v tom prípade taktiež nemám nárok prvé 4 roky odpisovať auto?
    Tweety áno, lepší je FL
    mondes Ďakujem tweety. Teraz som sa ešte dočítala, že pri OL daň z MV platí leasingovka? Môže to takto byť? Vyberám z článku:

    Operatívny lízing

    - Vozidlo je zaradené do majetku prenajímateľa.

    - Nájom vozidla bude daňovo uznateľný náklad až po jeho úhrade.

    - Limit daňovo uznateľnej výšky nákladov na nájom bude maximálne 14 400 eur v závislosti od výšky dosiahnutého daňového základu. Limit sa však týka len finančnej časti splátky operatívneho lízingu, nie služieb.

    - Nájomca nemá starosti s odpisom vozidla z majetku, keďže ho nevlastní. Nemá tiež starosti s krátením daňovo uznateľných nákladov a odpisov, platením dane z motorových vozidiel a ostatných nákladov.
    Tweety áno neplatte daň
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Operatívny lízing nie je kúpa. Je to vlastne prenájom, za ktorý bude platiť ale MV nebude jej majetkom.
    mondes Dakujem tweety, prosím o tvoj názor k môjmu komentáru. Srdečná vďaka.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    DPH budeš uplatňovať na základe faktúry dodávateľa.
    Nebude to jej auto.
    Či sa to oplatí, to musí zvážiť sama, porovnať, koľko dá za OL a kolko by dala za FL, prípadne za nové auto.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Ďakujem. Takže podstatný rozdiel je v tom, že pri FL auto je majetkom FO a pri OL auto je majetkom leasingovky? Takže keď s rozhodne, že to auto zoberie na OL, tak si môže aj napriek tomu dávať do N servis auta a ostatné výdavky, čo sa auta týka? A DPH si uplatním na základe faktúry. Ale niekde som čítala, že sa uplatňuje na základe splátkového kalendára. Tak čo je správne? Srdečná vďaka.
    Tweety Pri FL nie je majiteľom, tým sa stane až pri odkúpení, pri skončení lízingu. Pri nájme bude výdavkom nájom a spotreba PHM.
    Consultix Ak budes mat vozidlo na OL, tak standarny servis a ostatne su vacsinou zahrnute uz v cene. Ale tym, ze vozidlo ma v najme, moze si uplatnit naklady, ktore suvisia s prevadzkou (parkovanie, umytie...) a samozrejme aj PHL. Aj v pripade OL Ti moze prenajimatel vystavit splatkovy kalendar, co je predsa v zmysle zakona o DPH faktura, takze stale si tu DPH uplatnujes na zaklade faktury, len ta faktura ma formu splatkoveho kalendara...
    mondes Ďakujem.
      zbaliť

    AKý leasing je výhodnejší pri kúpe auta? Finančný alebo operatívny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.