Zavrieť

Porady

Je možné domáhať sa pozemku, ktorý je už vydržaný, ako dedič?

Som tu nový a mal by som jednu otázku.
Je možné zrušiť vydržanie ak o pozemku, ktorý bol vydržaný neprebehlo dedičské konanie? Poručiteľ ešte za života pozemok daroval, ale nie je zmluva. Rodina poručiteľa to akceptovala a výkon práva na pozemku nerušila. Nakoľko prešlo veľa rokov a právny stav nebol v súlade so skutočným a všetci dedičia už ani neboli známi (vnuci, pravnuci v USA, DE a pod.), pozemok bol vydržaný obdarovaným. Pri vydržaní bola použitá verejná vyhláška a všetko ostatné tak ako zákon kázal. Je teraz možné žiadať o prejednanie znovu objaveného dedičstva teda daného pozemku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nie. Pokiaľ boli splnené všetky náležitosti vydŕžania, prešla zákonom stanovená doba pre vydržanie - už to nie je novoobjaveným majetkom. Už patrí tomu, kto ho vydržal.....

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vydržanie je originálne nadobudnutie vlastníckeho práva. Hlavným účelom inštitútu vydržania je uviesť do súladu dlhodobý faktický stav so stavom právnym. Oprávnená držba sa mení na vlastníctvo. Je to zároveň aj potrestanie vlastníka, že počas dlhej doby nedal veci do poriadku.
    Držba musí byť oprávnená a nepochybná. Ak držiteľ vie, že vec patrí do dedičstva a napr. získa súhlas len niektorých vlastníkov a iných obíde (vid podobná téma), súd môže ustáliť, že vec patrí do dedičstva a zápis v katastri nie je oprávnený.

    Rozdiel je najmä v držbe a detencii. Ak vlastník odovzdal pozemok do oprávnenej držby, odovzdal vlastníctvo, aj keď nedošlo k zápisu - držiteľ nakladal s vecou ako s vlastnou. Ak je však pozemok v detecii, je akoby požičaný a k vydržaniu prísť nemôže.
    Niekedy je dokazovanie zdĺhavé a nejednoznačné.

    http://www.porada.sk/t272208-ziskani...ml#post2772224
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    JozefAdamec V tomto prípade daroval v.r. cca 1960 (bez zmluvy) otec svoj pozemok jednému zo štyroch synov. Ostatní traja to akceptovali a výkon práva na pozemku štvrtému synovi nerušili. Po smrti otca štvrtý syn nechcel už žiadny majetok a ostatní traja si podelili dom, záhradu a peniaze. Dedičské konanie o darovanom pozemku neprebehlo, lebo všetci vedeli, že pozemok patrí štvrtému synovi. V pozemkovej knihe zostal pozemok evidovaný na otca (darcu) čo sa štvrtý syn dozvedel až po 30 rokoch užívania. Keď chcel dať všetko do poriadku, notár mu poradil vydržanie a tak pozemok vydržal a zapísal si na seba. V 90tich rokoch už žiadni z bratou nežil a synovia, vnuci neboli známi, preto bola na úrade v obci vyvesená 60 dní informácia na námietky a tiež to bolo vyhlasované v obecnom rozhlase. Keďže nik nemal námietky, tak vydržanie prebehlo. Preto moja otázka. Nemalo prebehnúť prioritne dedenie? Bolo vydržanie správna resp. zákonná cesta? Ako by rozhodol súd, malo sa dediť alebo je vydržanie v tomto prípade v poriadku?
    Jarka 1 Nechápem, čo furt riešiš, pozemok má zapísaný na LV ten, komu ho otec aj pôvodne daroval, takže všetko je tak, ako má byť. Nič na tom nemení spôsob vydržania, alebo dedenia.
    Mária27 je to vydržané vlastníctvo
    JozefAdamec Riešim a zaujímam sa o to preto, lebo sa to týka mojej manželky. Je z toho už na prášky, riešime to dlho. Štvrtý syn je resp. bol jej otec. Už zomrel a ona zdedila pozemok po ňom. Spoločne sme na ňom robili všetci. Pred dvoma rokmi sa ozval nejaký muž, údajne vnuk jedného z troch synov a robí si nárok na pozemok. Nezaujíma ho, že jeho predkovia s darovaním pozemku súhlasili. Tvrdí, že dedenie je ústavné právo a pozemok sa nemal vydržať ale mal ísť do dedičstva. Vyhráža sa manželke súdom, posiela výzvy cez právnika a na to my nemáme peniaze. Preto ma to tak zaujíma.
    misoft Robiť si môže.... ale už je neskoro.... dávno prešla doba, kedy sa mohol o to "uchádzať" - vtedajšie úkony sú právoplatné a na námietky je už premlčaná doba.
    Takže nech sa tvoja upokojí a prášky nech do koša hodí....
    A ten jeho právnik by mal i zákony poznať. Inak by sa mohlo stať, že i ten právnik by tvrdo dopadol....
    JozefAdamec misoft
    Možete mi povedať s istotou, že jeho nárok je už premlčaný? Odkedy začala plynúť premlčacia doba a koľko ročná bola?
    misoft Ak sa to udialo niekedy v 19** - tak je to skoro 15-20 rokov!
    http://www.aks.sk/aktualne-informacie/156-vydrzanie
    http://www.etrend.sk/podnikanie/co-a...k-pozemku.html
    Teda v každom prípade - ak je to viacej ako 10 rokov - môže vám fúkať akurát práškový cukor do **** . A jeho právnik to istotne dobre vie, ale robia silácke reči a BU-BU-BU...
    JozefAdamec Ďakujem pekne za rady.
    Podľa §134/4 Obč. zákonníka: Pre začiatok a trvanie vydržacej doby sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.
    Toto teda znamená, že po uplynutí vydržacej doby 10 rokov, je už aj právo pôvodného vlastníka k pozemku (aj dedičov) premlčané?
    Ten jeho právnik asi naozaj robí len bububu, lebo tvrdí, že sa nejednalo o pozemok nikoho ale o pozemok, ktorý mal vlastníka a ešte k tomu už aj mŕtveho, teda (z hľadiska ústavy) sa mal pozemok rozdeliť medzi zákonných dedičov.
    To je však v reále hlúposť. Pozemok sa nedával do dedičstva, lebo všetci vedeli, že pozemok bol darovaný štvrtému synovi. Ak by sa dával do dedičstva, automaticky by sa porušila dobromyseľnosť v danej veci...
    Mária27 Nech idú na súd - zaplatia si to. Právnik dostane svoje aj keď prehrajú, dokonca už dostáva za rokovanie s tebou.
    JozefAdamec Mám ešte otázku ohľadne premlčacej doby.
    Keď je podaná žaloba na súde, ale súd nezačal pojednávať počas dvoch rokov (odročovanie z dôvodu neúčasti navrhovateľa), až nakoniec navrhovateľ vezme žalobu späť a súd pred začatím konania vo veci samej návrh zastaví, plynula alebo spočívala premlčacia doba? Niekde som čítal, že až aktívnym konaním resp. začatým konaním na súde sa prerušuje a spočíva. Ďakujem.
    Mária27 Podaním na súd začne spočivať. To by už len bolo počítanie akéjkoľvek doby, keby mala byť závislá na konaní či nekonaní súdov!
      zbaliť

    lacotinka je offline (nepripojený) lacotinka

    Vylúčený člen lacotinka

    "Poručiteľ ešte za života pozemok daroval"
    správne : Vlastník ešte za života pozemok daroval
    Poručiteľ (mŕtvy) už pozemok nemohol darovať

    PS
    a prečo by si zrovna TY chcel zmeniť vlastníkovo rozhodnutie ???????????????

    JozefAdamec je offline (nepripojený) JozefAdamec

    JozefAdamec
    Je jasné, že poručiteľ už nič nedaruje. použil som to len pre lepšiu ilustráciu.
    Nechcem meniť nikoho rozhodnutie, len ma táto téma zaujíma.

    Neexistuje totiž rovnaký názor na danú vec. Niekto tvrdí, že vydržanie je platné, zákonné a nezmeniteľné a iní zase, že ak neprešlo vlastnícke právo na základe riadnej zmluvy na obdarovaného, musí ísť pozemok do dedičstva a predediť sa....

    Mám rád vo veciach jasno, preto ma to zaujíma.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Titul vydržania sa dá napadnúť v lehote do 10 rokov od nadobudnutia toho pozemku. To zistíš na katasterportál, podľa mena vlastníka , čísla parcely, alebo ak vieš LV tak hľadaj podľa LV, kde je v titule nadobudnutia uvedené napr NZ č. vydržanie, atď, a ešte je v poznámke na LV uvedená aj doba premlčania 10 rokov. Ak táto doba uplynie, nemá zmysel to otvárať, pretože to zákonným poriadkom nejde, budeš neúspešný.
    To značí, že ten pozemok už niekto vlastní, vlastníctvo nemôžeš nijako zrušiť, t.j. ani ten konkrétny pozemok, ktorý niekto nadobudol vydržaním nemôžeš dediť, t.j. nemáš čo dediť.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    JozefAdamec Takže tvrdenie, že pozemok sa nemal vydržať ale mal byť zahrnutý do dedičstva po poručiteľovi, teda vydržanie je neplatné, je nesprávne? Nie je dedenie "ústavné" právo? Ak teda niekto pozemok niekoho vydržal, už sa s tým nič nedá robiť? Potenciálni dedičia už naň nemajú nárok?
    Laurinkai Asi to nebude take jednoznacne. Musi tam byt list vlastnictva predchadzajuceho majitela a aj jeho suhlas sa zvykne predkladat. Kedysi si ludia medzi sebou zamienali len tak pozemky, z dovodu vyhodnosti predosvsetkym. Toto by mohlo prejst ako novovbjavene dedicstvo, ked neexistuje ziadna zmluva. Ale je to tazke. Zakony u nas su take ake su a aj ja casto narazam na problemy. Keby zakony boli jednoznacne, bolo by to omnoho jednoduchsie. Ale ak je to uz naozaj viac ako 10 rokov, usoech nebude.
    branislavp Určite je to premlčané, na to sú tie roky - 10 ročné obdobie, kedy potenciálni dediči, ak sa zaujímali o majetok, mohli titul vydržania určitej nehnuteľnosti napadnúť. Poraď sa v tejto veci aj u viacerých notárov, niektorí poskytujú rady aj bezplatne, aby si mal v tejto veci jasno.
      zbaliť

    Je možné domáhať sa pozemku, ktorý je už vydržaný, ako dedič?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.