Zavrieť

Porady

Exekucia na spoluvlastnicky podiel brata, plus nevysporiadany podiel, moznost predaja? plus rucitel ktory ma zablokovany ucet...

Pekny den vsetkym,
dakujem vopred za rady a odpovede...
Manzel a jeho brat vlastnia kazdy po 1/4 chaty s pozemkom 1000m2
druha polovica je nevysporiadana po smrti ich otca.
Prepis nebolo mozne vysporiadat, nakolko v tom case na bratovu 1/4 uz boli zadane exekucie - 5 dokopy.
Manzel rucil bratovi na jednu z poziciek a preto ma exekuciu az aj on, zatial riesenu nasim zablokovanym uctom.
Brat obyva chatu a nema moznost ineho byvania, nakolko sa sam pripravil o svoj byt... Chceli by sme chatu predat s tym, aby si brat vyplatil svoje exekucie a aj tu na ktoru rucil manzel. Nevieme vsak ako postupovat, ci je mozny predaj v tomto stave, pripadna drazba cez exekutora, alebo ake su dalsie moznosti?
Brat nas pripravil o moznost spoluuzivania chaty a navyse mame na krku jednu z jeho exekucii, ked manzel rucil za jeho pozicku (15 rokov dozadu, ked brat nemal este tieto problemy)
Brat nespolupracuje, preto by nas zaujimalo ci je mozne nejakym sposobom ho dotlacit ku predaju chaty, ci uz cez exekutora, alebo inym sposobom? Sice nema nahradne byvanie, ale predajom chaty by mohol snad nieco ziskat.
Dakujem vopred za odpovede.
3 komentárov     zbaliť
ivka70 co namena nwvSporiadana 1/2? nepresla dedicskym konanim?
alibaba11 Nevysporiadana 1/2 znamena ze Tuto polovicu zdedili Tito dvaja bratia ale nestihli prepisat v katastri, nakolko uz bola v tom case na chatuvexekucia. V podstate kazdy z nich vlastni 1/2 ale na papieri a v katastri je to takto: 1/4 mazelov brat, 1/4 manzel a 1/2 iCh otec ktory zomrel. Pricom na tu 1/4 co ma manzelov brat su exekucie... Keby prebehlo dedicske dokonca tak tie exekucie by boli na celu 1/2 manzelovho brata.
ivka70 To, ze na bratovu 1/4 bola exekucia neznamena, ze nemozu dedicstvo zapisat do katastra ....
To musi byt tak ci tak prvy krok, ak chcete celu chatu predat ..... aj ked je riziko, ze exekucie sa rozsiria na celu 1/2 chaty .....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Vo vlastnej réžii predaj nebude možný. Do úvahy pripadá exekútorská dražba, avšak len tých podielov, ktoré vlastnia dlžníci v exekúcii. Na dražbu nie je potrebný súhlas dlžníka.
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    alibaba11 Vdaka za odpoved. Rozumiem, ze drazba by sa tykala len 1/4 podielov brata, kedze len on ma exekucie (manzel je rucitel na jednu z nich). Ak by sa konala drazba len na tu 1/4 brata na ktoru su exekucie - viete prosim poradit ako postupovat aby sa mohla predat cela nehnutelnost?
    Po pripadnej drazbe 1/4 brata - ostava dalsia 1/4 manzelovi
    plus 1/2 nevysporiadana po otcovi...
    Kto by kupil v drazbe 1/4 cez exekutorsku drazbu? Malo by to zmysel pre niekoho? Ako by sa dostal novy manitel ku zvysku, ak my chceme spolupracovat, ale aj po pripadnej exekucii by ostala medzi surodencami 1/2 nevysporiadana po otcovi?
    ivka70 Ako som pisala, musite vysporiadat tu druhu 1/2.
    A potom by malo zmysel, abyste vy, manzel, kupili v drazbe tu bratovu 1/2.
    ale co potom, vyhodite ho na ulicu, ak sa z penazi vyplatia len exekucie (ak sa vobec vyplatia)?
    alibaba11 Ak vyspiriadame 1/2 po otcovi tak ta exekucia sa rozsiri z 1/4 na celu polovicu manzelivho brata. Tiez man obavy ci sa to da koli exekuciam na 1/4 manzelovho brata? Vyplatit ci vydrazit ho nemame ako - Sami splacame velku hypoteku... Preto ma zaujima Ake su dalsie riesenia aby nehnutelnost Isla do drazby ako celok?
    draik Zápis v katastri je po ukončení dedičského konania len informatívny. To znamená, že už v súčasnosti (na základe osvedčenia o dedičstve) obaja vlastnia po 1/2. Akonáhle je voči nim obom vedená exekúcia, tak s majetkom podliehajúcim exekúcii nakladať nemôžu. Je len otázkou času, kedy exekútor nechá zapísať poznámku aj na podiel Vášho manžela, aby formálne zablokoval prevod aj jeho podielu.
    Niekedy má zmysel kúpiť aj menšinový podiel, najmä ak ide o výhodnú cenu, aby následne mohol nový spoluvlastník napríklad komplikovať život ostatným spoluvlastníkom.
    Doplním: Osvedčenie môže katastru zaslať aj notár.
    alibaba11 Draik, dakujem velmi pekne za obe odpovede. Kupit podiel manzelovho brata Nemozeme aj keby sme chceli a bolo by to jednoduhsie... Jeho exekucie v sucasnosti dosahuju do 15 tisic...manzel Bol rucitelom na jednu z nich Vo vysledky 2000 ale aj keby sme tu jednu vyplatili (ale nemame ako...) tak by sme sa daleko nedostali s exekuciami na svagrovu polovicu... Neexistuje Nieco take aby sme ho donutili dat chatu do drazby hned? Nakolko cim neskor - tym vacsie uroky mu narastu... Da sa to nejako pravne vyriesit drazbou cim skor?
    draik Budem sa opakovať, ale Váš švagor nemá dosah na dražbu. Všetko závisí od exekútora. Ak sa nenájde nejaký špekulant, tak podiel nikto nekúpi, dražba sa bude opakovať už s nižšou cenou a nikam to nemusí viesť.
    Takisto vystríham pred postupom, ktorý ste načrtli - t.j. vyplatenie exekúcii švagra.
    Z Vášho pohľadu by bolo najlepšie vyplatiť svoju exekúciu a pred vyhlásenou dražbou podielu švagra zložiť cenu podielu u exekútora, podiel švagra by Vám pripadol bez dražby.
    Pri inom postupe sa záležitosť môže ťahať pomerne dlho.
    alibaba11 @draik @ivka70 zial nemame z coho kupit, vyplatit svagrov podiel. Ci pojde na ulicu, to uz som prestala riesit, najprv sa sam pripravil o 4 izbovy byt v tom case v hodnote skoro 70 tisic... a nasledne nas pripravil o moznost uzivat chatu a teraz to vypada, ze prideme o celu.... Sami splacame velku hypoteku a ked vas niekto taha dole cele roky, vlastnou hlupostou a neschopnostou si najst pracu, tak po rokoch sa uz prestanete pytat kam pojde byvat, snazime sa zachranit vlastnu kozu... a nejakym sposbom ho donutit predat chatu, nech si aspon on vyplati dlhy. Ak to nespravi hned - tak ta chata casom prepadne cela narastanim urokov. Teraz by mohol mat zaplatene aspon nejake najomne na 2-3 roky dopredu a najst si pracu. Na tej chate nie je ani voda, ani kurenie, zije ako bezdomovec v hroznych podmienkach, kde nemozete zobrat ani nikoho/pripadneho kupujuceho... je to koli nemu v strasnom stave, kde sa vam hnusi vobec vojst do izby. (cenu ma uz len stavebny pozemok, chata nie...)To ze by tam ostat byvat = ho nezachrani, myslim ze by potreboval odbornu pomoc, avsak uz mne a manzelovi dosla trpezlivost, aby sme my koli nemu mali zablokovany ucet? Co bude dalsie, siahnu nam na zarobok? Z coho budeme platit potom vlastnu hypoteku? Zaujima ma preto ako by sa to este INAK dalo pripadne vyriesit tak, aby sme my nemuseli platit za jeho podiel, ale pripadne to predat ako celok? Aby si on vyplatit dlhy, aj tu exekuciu za ktoru ruci moj manzel... a aby sme vsetci mohli zacat normalne zit, bez toho, ze toto nas tazi kazdy den... Existuje aj nejake ine pravne riesenie prosim? Tazko sa mi kontaktuju pravnici na SK, nakolko nezijeme na SK (to vsak neznamena ze mame z coho platit jeho podiel...zial, nemame...)
    CHceli by sme preto mat aspon nejaky prehlad o moznostiach riesenia (pravne, cim skor...) a potom niekoho kontaktovat telefonom, nech hned na zaciatku neprevolame a tiez si myslim, ze taketo rady nam po telefone neposkytnu... Este raz vdaka za Vas cas a ochotu!
    draik Všetko podstatné už bolo napísané a iba by sme sa opakovali. Prečítajte si príspevky, kde je uvedený postup.
    Ručiteľ može vymáhať plnenie za dlžníka až potom, čo za dlžníka plnil. Ručiteľ môže vymáhať len plnenie, nie prípadné vedľajšie náklady (napr. svoje exekučné trovy) z dôvodu, že sám neplnil včas a čelil exekúcii.
    alibaba11 draik
    Vdaka opat velmi pekne za odpoved. Musim priznat ze som neporozumela tomu co pises v poslednom komentari.
    A teda ak spravne chapem tak neexistuje ine riesenie, len:

    1. skusit drazku cez exekutora?


    alebo

    2. ako bolo napisane vyssie - vyplatit exekuciu a podiel svagra pred drazbou?

    Ine pravne riesenia nie su mozne prosim?

    Prva moznost by bola komlikovana z dovodu, ze exekucii je asi 6 na spomenutu chatu a prvy ekexutor ma ako prvy pravo dat chatu do drazby, problem vsak je ze ta prva exekucia je asi najnizsia a exekutor nema zaujem drazbu vobec robit (dnes sme ho kontaktovali)

    No a druha moznost zase nie je mozna, lebo nemame na vyplatenie podielu, ci odkupenie.
    draik Ak dražbu usporiada exekútor, ktorého záložné právo je prvé v poradí, vydražiteľ nadobudne podiel nezaťažený ďalšími exekučnými záložnými právami. Dražbu podielu by zmieňovaný exekútor uskutočnil, ak by mal istotu, že podiel niekto kúpi - najčastejšie by záujem mohol mať iný spoluvlastník.
    Opakujem to znovu, exekúciu nevyplácať, ale kúpiť podiel.
    Okrem toho, za daného stavu, keď tam niekto býva, si neviem predstaviť, kto by nehnuteľnosť kúpil, aj keby na nej nebola ťarcha exekúcie. Niikto nebude mať chuť sa ťahať po súdoch, aby dosuahol vypratanie chaty od neželaného bývajúceho.
    alibaba11 Dakujem draik za objasnenie. Svagor tam sice byva, ale nie je tam prihlaseny, nechodi mu tam ziadna posta, a ta adresa nefiguruje ani na ziadnych jeho dokumentoch, nikde. Ak by tam ostal, tak casom vsetko zozeru exekucie a uroky. Vobec mi nejde ci my z toho este nieco dostaneme, hlavne nech si on vyplati co ma a nech mame pokoj...
    Dáša_ draik, a čo budú mať z toho, že odkúpia podiel? Budú vlastniť chatu, do ktorej sa vlastne nedostanú. lebo ju devastuje švagor. Za chatu budú platiť dane, smeti.... Na kúpu si zoberú ďalší úver, lebo nemajú z čoho... Odhliadnuc od toho, že budú splácať aj ten úver, za ktorý bratovi ručili...

    Som skeptická, ale to len z toho dôvodu, že máme podobný prípad v rodine. Tiež by sme mohli zachraňovať spolupodiel. Ale čo z toho? vlastniť byt, s ktorým nemôžeme disponovať, lebo je to jediné bydlisko neprispôsobivého príbuzného? Na ulicu ho nevyhodíme....
    branislavp Daša, ja vidím to odkúpenie toho podielu iba v tom, že ak by odkúpením kupujúci - alibbaba dosiahla odblokovanie svojho účtu, keďže je do tejto nepríjemnej situácie zapletená alibaba ako ručiteľ.
    alibaba11 Spravna pripomienka Dasa, v praxi by odkupenie zrejme nic nezmenilo. Museli by sme svagra tahat po sudoch a nedajboze mu zadovazit nahradne byvanie...? Odkupit svagrov podiel aj tak nemozeme, niet za co... a to vyplatenie nasho zablokovaneho podielu (koli ruceniu na svagrov uver) - tiez v podstate nic neziskame, len ten odblokovany ucet. Nakolko svagor tam ostane nadalej... a on casom pride aj tak celkom o svoj podiel, koli exekuciam a my ten podiel od exekutora/rov aj tak nebudeme mat za co odkupit spat. Tak mam pocit, ze jedine riesenie je ak on tu chatu preda hned a vyplatia sa exekucie...resp. predat ju nemoze, ale exekutor dat do drazby, tak?
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ako spoluvlastníci máte predkupné právo aj u exekútora.
    Ak máte kupca, uzavrite s ním zmluvu o budúcej zmluve, nech vám vyplatí zálohu - a hneď po odkúpení mu to prevediete. Ak vám to predá exekútor, veľa stratíte.
    Možno ti to tu už popísali, je to veľa na čítanie ...
    alibaba11 Dakujem Maria, tak tato moznost sa zatial nespomenula, vobec nas nieco take nenapadlo. ..dalsia moznost, svetielko na konci tunela! snad by bolo nieco take mozne zrealizovat, ak tam svagor byva, nebyva tam oficialne...

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    V podstate neriešiteľná situácia. Jediné, čo môžete a musíte urobiť, je chrániť samých seba a vyplatiť tú exekúciu, kde bol manžel spoludlžník. Lebo exekútor sa nevzdá. Pre neho ste vy ľahšia korisť ako švagor. Kľudne môže zapísať exekúciu aj na váš byt alebo dom, čo splácate. Aj keď samozrejme efektívnejšie by bolo, keby ju zapísal na chatu, na spoluvlastnícky podiel.
    Švagor pokiaľ nechce, tak sa z toho jednoducho nevyhrabe. S tým nič nenarobíte.
    alibaba11 Dasa, vdaka za odpoved. My aj keby sme tu ciastku za ktoru manzel rucil - splacali zopar rokov, tak mam pocit, ze by sa s tym nic nevyriesilo, v podstate by sme o tu nehnutelnost ani nebojovali, stratili by sme vsetko a este by sme zato museli splacat splatky a svagrovi by to tiez nepomohlo - mam taky pocit... uroky by narastali a narastali a za rok-dva by ho odtial aj tak vyhodili sudnou cestou... skusam mysliet ako by to vyzeralo o par rokov ak by sme tu cast co manzel rucil - splatili...
    Dáša_ no vieš, máme niečo podobné a tak som o tom hodne premýšľala.
    Predpokladám, že švagor neplatí ani zdravotné poistenie.

    Čo sa stane v momente, keby švagor nedajbože zomrel - buď sa vzdáte dedičstva alebo zaplatíte dlhy do výšky príjmov z dedičstva. Takže chata je tak či tak pasé. Neviem, aká to je čiastka, za ktorú ručil manžel, ale myslím, že teraz budete splácať vy. A ak nebudete, tak rovnako nastúpi exekútor, ale na vás.

    Istým riešením by bol konkurz. Ale to by musel brat spolupracovať a hlavne sa zamestnať, aby dokázal 3 roky odvádzať väčšiu časť toho čo zarobí.
    Chata by sa predala, ak by sa po 3 rokoch osvedčil, tak dlhy by sice existovali, ale už by boli nevymáhateľné. Len to by musel chciet. A to nie je jednoduché.

    Váš problém je fakt s tým ručením v tom, že teraz budú chcieť splácanie po vás. A keď nebudete spláať za neho, nastúpi na vás podobná mašinéria ako na neho... Žial.

    Exekucia na spoluvlastnicky podiel brata, plus nevysporiadany podiel, moznost predaja? plus rucitel ktory ma zablokovany ucet...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.