Zavrieť

Porady

záväzky v JÚ

Ako účtujete záväzky zo zmlúv v JÚ? Napríklad nájomné platené mesačne zaúčtujete celú čiastku za rok k 1.1.daného roka alebo k 1.dňu každého mesiaca príslušnú splátku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Ako chceš. Je to jedno. Ja to robím mesačne. Hlavne na konci roka, aby boli zaúčtované všetky záväzky.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Ak by bolo v zmluve mesacne, uctovala by som mesacne, ak by bolo stvrtrocne, uctovala by som stvrtrocne, ak by bolo rocne tak aj uctovat rocne. ..... verne zobrazenie ..... casova suvislost .......

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Traba to zaúčtovať do evidencie záväzkov? My platime nájomne za garáž na základe zmluvy raz za pol roka a nikde v záväzkoch to neevidujem. Je to chyba?
    jana

    viktoria je offline (nepripojený) viktoria

    viktoria
    Ako by ste účtovali (pohľadávku) províziu na základe výpisu na ktorom nie je dátum vystavenia za 12/2003 vyplatený v 1/2004?

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Ak mas program na ucto, urcite tam je ponuka "ostatne zavazky", ja tam davam vsetky zavazky ako DU, SP, zavazky zo zmluv, ktore maju charakter dodavatelskych prac alebo sluzieb, ale nevystavuje sa na ne faktura. Napr. aj pausalna odmena napr. pravnika a pod... a potom to vytlacam podla tzv. dodavatela. Napr. aj pri tych Tvojich zmluvach su to platby asi aj FO, ktore by si mala nahlasovat "bonzaky", ak ich vyplacas nad 10 tis. rocne. Napr. v MRP, ked zachytim do evidencie takehoto "dodavatela inych zavazkov", odskrknem volbu "sledovat pre dan. ucely" a potom uz nemusim davat pozor, ci sa mu v priebehu toho roka nazbiera tych 10 tis. Sk. Ale to uz som trochu odbocila.
    Moja odpoved na Tvoju otazku: ANO

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Celkom nerozumiem tej otazke na proviziu, kto ju komu vyplaca, ale aj na jej vyplatenie je urcite spisana nejaka dohoda a od tej by som sa odrazila. Jedna strana musi oznamit, ze to a ono sa uskutocnilo a zrejme podla zmluvy dnom nahlasenia vznikne moment evidencie pohladavky na jednej strane a zavazku na druhej strane tych konkretnych zmluvnych stran.

    viktoria je offline (nepripojený) viktoria

    viktoria
    Odberateľ (kt. má záväzok) pošle výpis provízií dodávateľovi (má pohľadávku) za predchádzajúci mesiac a zároveň aj uhradí záväzok. Príklad:
    Výpis provízií príde 10.1.2004 za mesiac 12/2003
    Úhrada cez účet 18.1.2004.
    Moja otázka: Do ktorého obdobia zaúčtovať pohľadávku?

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Podla parag. 19, odst. 4 ZoDzP su odplaty za sprostredkovanie, a to aj ak ide o ...... uhradzane FO sa zahrnu do dan. vydavkov v obdobi, v ktorom boli zaplatene. Zostatok textu /vid zakon/

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Zbytok textu hovori aj o zahrnovani najomneho do nakladov. Musim uz opustit PC, aj ked sa trzim zubami nechtami. Este pridem na PORADU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    viktoria je offline (nepripojený) viktoria

    viktoria
    Ďakujem Janca za Vašu snahu. Chcela som vediet či takú pohľadávku zaevidovať do knihy pohľadávok k 31.12.2003, alebo až 10.1.2004.

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    pre Janna:

    ja si myslím, že každý zmluvný vzťah, pri ktorom dochádza k určitej platbe by mal byť zaevidovaný v knihe záväzkov a to tak, ako to vo svojom príspevku napísala Janča 28-10-04 10:44AM.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.