Zavrieť

Porady

Ako poberať úrazovú rentu a invalidný dôchodok?

Poberám rentu od r.2006.T.č.som nezamestnaná nemôžem si nájsť prácu zamestnávatelia by ma chceli zamestnať len s invalidným dôchodkom.Mám aj iné závažné ochorenia na koho sa má obrátiť keby som chcela si vybaviť inval.dôchodok
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Súbeh invalidného dôchodku a úrazovej renty

    Je možný súbeh poberania invalidného dôchodku a úrazovej renty? Ak áno za akých podmienok, ak nie z akého dôvodu?

    Súbeh poberania invalidného dôchodku a úrazovej renty podľa zákona o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) je možný po splnení stanovených podmienok. Ak je poškodenému vyplácaná úrazová renta priznaná v zmysle § 88 zákona, v prípade priznania invalidného dôchodku zníži sa jej suma o sumu invalidného dôchodku priznaného po priznaní úrazovej renty (v súlade s ustanoveniami § 89).

    Podľa § 89 ods. 2 zákona, ak sa poškodenému v čase priznania úrazovej renty vypláca invalidný dôchodok, zníži sa suma úrazovej renty určená podľa zákona o sociálnom poistení o sumu tohto dôchodku a úrazová renta sa vypláca v sume zníženej aj vtedy, ak zanikol nárok na výplatu dôchodkovej dávky. Na zníženie úrazovej renty podľa § 89 ods. 2 zákona je rozhodujúca suma dôchodku, na ktorú má poškodený nárok ku dňu priznania úrazovej renty, a ak bol uvedený dôchodok priznaný po priznaní úrazovej renty, rozhodujúca je suma dôchodku, na ktorú má nárok ku dňu jeho priznania (§ 89 ods. 3 zákona).

    Ak Sociálna poisťovňa poskytuje poškodenému úrazovú rentu, na ktorú bola podľa zákona o sociálnom poistení prekvalifikovaná z náhrady za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti (§ 272 ods. 3), potom aj v prípade, že po 31. decembri 2003 je poškodenému priznaný invalidný dôchodok, úrazovú rentu bude naďalej poberať v nezmenenej výške. Priznanie invalidného dôchodku v tomto prípade nemá vplyv na poberanie úrazovej renty a nemá vplyv ani na jej výšku.

    Ing. Viera Kokavecová,
    odbor úrazového poistenia,
    Sociálna poisťovňa, ústredie

    Ako poberať úrazovú rentu a invalidný dôchodok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.