Zavrieť

Porady

Premlcacia doba pri zaplateni casti dlhu

Dobry den, chcel by som sa spytat na konkretnu situaciu:
25.8.2005 som mal splatnost faktury za telefon, uhradil som len jednu polovicu sumy a to dna 25.10.2005, zvysnu polovicku zacali odoma vymahat prostrednictvom vymahacskej spolocnosti asi rok dozadu. stale to nie je na sude, len mi vyvolavaju. (oni tento dlh odkupili v roku 2010 uz ako premlcany - to je v poznamke co mi napisali z orange-u)

Tym ze som zaplatil cast faktury, tak to vsak beru ako uznanie dlhu, teda premlcacia doba 10rokov (nemam ziaden splatkovy kalendar podpisany, nic)

Mozu to odomna este teraz vymahat? Neubehla nahodou 10rocna premlcacia doba 25.8.2015, teda 10 rokov po datume splatnosti faktury?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Len uhradením polovice sumy si dlh neuznal (prakticky si tým dlh uznal len do výšky sumy uhradenej). .
    Ak si neurobil iný písomný uznávací prejav uznania dlhu čo do dôvodu i výšky v zmysle § 110 občianskeho zákonníka, nemajú od teba určitý prejav vôle o uznaní práva. Trojročná premlčacia doba sa na 10-ročnú nepredĺžila.
    Mária27 Aj z orange ti vlastne oznámili, že dlh je premlčaný.

    Premlcacia doba pri zaplateni casti dlhu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.