Zavrieť

Porady

Mám právo na zistenie rodného čísla rodiča?

Dobrý deň,

Dúfam, že svoju otázku smerujem správne. Po smrti otca, ktorý nás opustil ešte pred mojim narodením a nikdy v živote som ho nevidel mi prišiel dopis z jeho súkromnej poisťovne, že mám z jeho poistky dostať nejaké peniaze. Potrebujú ale rodné číslo. Ja ho však nikde doma nemám, pretože v mojom živote prakticky nejestvoval a preto sa chcem spýtať, či mi ho možu poskytnúť na matrike alebo je nejaká iná možnosť ako k nemu získať prístup? Ďakujem za odpoveď.
5 komentárov     zbaliť
veronikasad rodičia boli manželmi ?
taiko osobne ma trosku udivuje, ze v poistovni, kde mal uzavretu poistku nemaju jeho rodne cislo. Nechce Ta poistovna Tvoje rodne cislo, aby si overila Tvoju totoznost?
Matus111491 Nie, chcú jeho rodné číslo, meno, dátum narodenia a adresu trvalého pobytu. Všetko som dopátral, len to rodné číslo nie a nie zistiť. Len by ma zaujímalo, či sú na matrike schopní mi ho ako jeho synovi vydať.
avalik napis presne nazov poistovne a vetu ktorou ziadaju rodne cislo
Mária27 Nepotrebujú náhodou tvoje rodné číslo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ako jeho syn - ak to teda vieš dokázať - si môžeš požiadať na matrike o vystavenie napr úmrtného listu. a možno sa ti zíde aj niekedy v budúcnosti ? .. (majetky).
    Osobne si myslím, že aj ak by si poslal poisťovni formulár s vyplneným dátumom narodenia (bez r.č.) - tak by to stačilo. Ale nemusia mať rovnaké nároky vo všetkých poisťovniach.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    predpokladam ze máš svoj rodný list - na nom by mal byt uvedeny datum narodenia tvojho otca - takze potrebujes vediet iba koncovku rodneho cisla za lomitkom
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač To aj mne zišlo na um.
    ALE na rodnom liste nemusí byť otec uvedený.
    dmc ak by nebol uvedeny na rodnom liste...premyslam ako by sa poistovna dostala k udajom "dotazovatela" - resp. zosnuly mohol uviest ako porucitela z poistky kohokolvek.....len nerozumiem nakereho "oneho" chce poistovna rodne cislo poisteneho zosnuleho.

    Idealne by bolo vidiet list od poistovne
    Oliwa Doplním / opravím dmc:
    zosnulý = poručiteľ...
    pozostalý = dedič poistnej sumy = Matúš
    Matus111491 Mal som dva rodné listy. Jeden s jeho menom a jeden bez neho. Ten s jeho menom som stratil. Dátum jeho narodenia som dopátral na internete.
    Oliwa Ak existoval rodný list s menom otca, v tom prípade by nemal byť problém, aby Ti matrika v mieste Tvojho narodenia vyhotovila za poplatok jeho kópiu... Len netuším, či im bude stačiť, ak im ukážeš list z poisťovne... Tety na úradoch bývajú všelijaké, aj milé a ústretové, aj empatické, aj byrokratické ježibaby...
      zbaliť

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    A čo matka, nenájde ho náhodou niekde? Ak samozrejme žije a ste v kontakte... Ale je to naozaj celé divné: alebo je len zle formulovaná podstata otázky, alebo to nie je normálna poisťovňa... Bez r.č. predsa žiadna poisťovňa zmluvu s klientom neuzatvorí... Iba ak by ho chceli od Teba potvrdiť-overiť, ale to by boli čudné podmienky vyplatenia poistky...
    Bol si aj účastníkom dedičského konania? Lebo tá poistka tam bola/mala byť zahrnutá. Ako sa poisťovňa dozvedela o smrti otca? Od pozostalých alebo od notára? Lebo notár by mohol byť ten, kto by vedel poskytnúť rodné číslo zosnulého... Ale nie Tebe, ak si nebol účastníkom konania, ale na vyžiadanie poisťovni. Lenže tá ho predsa musí mať... a tak dokolečka dokola...
    https://www.vubgenerali.sk/sporitel/...r-po-zomretom-

    Podľa toho, čo tu píšu, Ti poslali domov žiadosť o vyplnenie údajov...
    Ale ak ide naozaj o dôchodkové poistenie, tak ešte Sociálna poisťovňa je inštitúcia, ktorá má k dispozícii otcove r.č. aj úmrtný list... A vyplácala Ti aj sirotský dôchodok... Ale tá matrika by bola asi rýchlejšia...
    http://www.porada.sk/archive/index.php/t-117954.html
    Naposledy upravil Oliwa : 21.10.15 at 19:24
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Matus111491 No to je trochu problém. Mama je už niekoľko rokov na tom zdravotne zle a nevníma. Je to generali a podľa mňa to r. č. pýtajú na overenie. O dedičskom konaní nič neviem. Viem len, že zomrel v roku 2012 a že mi bol vyplácaný sirotský dochodok po ňom dokial som neskončil VŠ. Ohľadom toho ako sa poisťovňa dozvedela detaily neviem nič. Skrátka mi prišlo od nich tlačivo s dopisom, aby som ho vyplnil a vyplatia mi nejaké peniaze z jeho poistenia. myslím že to bolo dochodkové. Neviem ako to funguje presne v SR, dlhšie žijem v Čechách. Každopádne odomňa chcú jeho adresu t. pobytu, celé meno, dátum narodenia a rodné číslo. Rád by som sem pridal detaily toho dopisu, ale bohužiaľ ich mám doma a momentálne som v práci.
    Oliwa Aha, takže Generali... Ak to bolo doplnkové dôchodkové poistenie, tak áno, táto poisťovňa bola jednou z tých, ktoré pred cca 10-11 rokmi začali tento produkt predávať. A v zmluve DSS je riadok, na ktorý poistenec uvedie meno človeka, ktorému má byť poistka vyplatená v prípade jeho smrti... Pomohlo by pozrieť si vtedy platné všeobecné obchodné podmienky, lenže to by si musel vedieť, v ktorom roku bola zmluva uzatvorená. Na tom liste musí byť uvedený nejaký kontakt, neskúšal si zavolať tej referentke, ktorá to vybavovala? Ako by si mal postupovať, aby Ti mohli peniaze vyplatiť? Nie si predsa jediný, kto sa ocitol /nie vlastným pričinením/ v takejto alebo podobnej situácii...
    arizona Na tom doklade od sirotskeho nemas nahodou niekde vypisane aj RC otca? Taketo institucie predsa zhromazduju aj taketo osobne udaje,skusila by som u nich.
    buchač Matus111491 (Dnes 21:42) No to je trochu problém,
    .....Každopádne odo mňa chcú jeho adresu t. pobytu, celé meno, dátum narodenia a rodné číslo.
    ===============================

    NORMÁLNE MÁM PROBLÉM s týmto ...
    Veď to sa ani nedá čítať...

    ...a toto napíše absolvent VŠ ?!?!?!
    ----------------------------------------------

    ALE s trvalým pobytom Ti pomôžem.

    Daj adresu cintorína...
    Matus111491 No to je fakt problém, keď človek píše v rýchlosti. Pardon, upravil som to. Lepšie? Všetky údaje som si zistil bez väčších problémov online. Jediné s čím mám problém je práve rodné číslo.
    buchač Veď to je to práve.

    To rodné číslo nezistíš one line...
    korela Matus111491, keď na teba poisťovňa prišla a neoslovuješ ich ty o vyplatenie poistky, tak nechápem, na čo im je rodné číslo otca. Nedaj sa otiahnuť. A rieš to písomne, neodkladaj to, nech neprešvihneš nejaký termín. Ev. im zavolaj.
    misoft Matus111491 - jedno mi vŕta v hlave. Načo potrebuje poisťovňa od teba RČ svojho poistenca. Ved ak s nim uzatvárali poistnú zmluvu - tak v papieroch to musia mať ONI! Ako iní písali - komunikuj s poisťovňou a upozorni ich na fakt, že to ONI uzatvárali zmluvu s tvojim otcom, teda ONI majú mať všetky údaje o poistencovi.
      zbaliť

    Mám právo na zistenie rodného čísla rodiča?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.