Zavrieť

Porady

Radiator z klimatizácie.

Dá sa použiť vnútorná jednotka z klimatizácie ktorá aj hriala, na kúrenie po pripojení na teplovodné kúrenie. Myslím ako podlahový konvektor s využitím funkcii na diaľkovom ovládači klimatizácie týkajúcich sa ohrevu (ventilátor, nastavenie teploty, hodiny a tak ďalej? Tá moja sa asi po minúte vypne a vypíše U4. Poradte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ako laik v tomto:

    A kde je to? V bytovom dome/paneláku, alebo rodinný dom? Lebo ak v bytovom dome/paneláku - nemysliteľné! Tam sú iné tlakové pomery, je tam vyregulovaná sústava.

    Ak v rodinnom dome - zvládne to tvoje vykurovanie domu? Ale i o tomto pochybujem.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lnovo Díky za záujem,
    k veci je to v rodinom dome, môžem nasadiť aj čerpadlo priamo k jednotke. V pripojení nevidím problém - ide mi o to , či bude fungovať elektronika bez vonkajšej jednotky. Inak ide o splitovú vnútornú jednotku Sintech, model SVJ26G/BP. Je k tomu diaľkové aj nástené ovládanie ( termostat ). Myslím, že ide o to, či vnútorná jednotka bude pracovať bez vonkajšej ( všeobecne akýkoľvek typ ).
    Tak skús poradiť
    misoft Ak má klimatizácia pracovať - musia medzi sebou komunikovať a spolupracovať vnútorná a vonkajšia jednotka. Mám dojem, že sú previazané - jedna od druhej predsa dostáva dáta pre činnosť.
    lnovo V prípade, keď vnútorných jednotiek je viac a vonkajšia je iba jedna, tak do vonkajšej ide iba " sila " a ovláda sa ventil na prívodnom potrubí - aspoň si myslím, pretože žiadne iné prepojenie ( káblové neexistuje ). Vonkajšia pracuje pravdepodobne samostatne ( teda hneď ako dostane " šťavu " ) a vnútorné jednotky sa pripájajú ventilom samé. Asi ide o dosť zložitý viaccestný ventil - musí chladiť aj kúriť.ovláda ho toroidný elektromagne ( asi? ), ktorý jediný je na kábli z vnútornej jednotky.
    lnovo Podľa schémy na vnútornej jednotke neexistuje žiadne datové prepojenie na vonkajšiu jednotku, k vonkajšej jednotke sú iba svorky napájania ( 230V ).
    Vonkajšia jednotka pravdepodobne pracuje samostatne. Proste sa vykúri a ak nie je z nej odber tak sa jednoducho vypne alebo utlmí. Podobne ako kotol UK.
    peterkos2 A tie svorky A a B sú asi čo?To je tá komunikácia
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Keď nenapíšeš o aký typ klimatizácie ide presne, tak je to len tliachanie.
    Doplnenie : v popisovanej splitovej vnútornej jednotke cirkuluje chladivo - plyn vo výmenníku. To akože chceš do výmenníku napojiť prívod vykurovanej vody, aby si takýmto spôsobom vykuroval miestnosť, tak ti gratulujem k inovácii. Ako potom v lete chceš chladiť?
    Naposledy upravil sosak : 23.10.15 at 08:59
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lnovo Myslím všeobecne klimatizácie ako také. Ono je všetko na jedno "brdo".
    sosak Všeobecne klimatizácie neexistuje http://www.vasechladenie.sk/fancoily/.
    http://www.vzduchoklima.sk/fancoily
    http://www.klimavex.cz/nase_nabidka/...y-konverktory/
    Niektoré majú prívod z externého zdroja- kotolne a niektoré sú vykurované elektrinou.
    lnovo Presne. Proste miesto chladiva použijem teplú vodu z rozvodu ústredného kúrenia. Chcem využiť kvalitný výmeník, ventilátor a elektroniku a vyrobiť - fancoil, alebo vlastne . konvektor. Nie je pre mňa problém urezať potrubie, vypustiť chladivo, naletovaťredukcie a pripojiť na rozvod UK. Problém je donútiť elektroniku aby ignorovala chýbajúcu vonkajšiu jednotku.
    Tým, že klimatizácie sú na jedno brdo som chcel povedať, že fungujú na rovnakom princípe tepelného čerpadla a ich ovládanie ( elektronika ) je si podobná.
      zbaliť

    peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

    peterkos2
    Fancoily majú inak stavané výmenníky.Tú chybu čo ti vypisuje je zrejme chyba komunikácie medzi vnútornou a vonkajšou jednotkou. Ak to chceš silou mocou spraviť skús sem dať schémy vnútornej a vonkajšej jednotky
    Ešte k tej komunikácii -spravidla býva pri jednotke on-off prepojenie štvoržilou plus zem.Jednotka, dvojka je napájanie vnútornej, trojka je pokyn od vnútornej na spustenie kompresora, štvorka ovládanie štvorcest. Ventila-čiže chladenie -kúrenie
    Naposledy upravil peterkos2 : 24.10.15 at 05:53
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lnovo Výmeník môže byť problém , ale pomocné čerpadlo by malo pomôcť. Len prečo sa tá potvora vypína. Vonkajšiu jednotku nemám - iba vnútornú kúpenú v bazári za dvacku na experimentovanie. Klasický konvektor - lavica výjde na štyri stovky a nemá ani ventil, ten musíš dokúpiť. Ak by sa to podarilo bol by iteligentný konvektor, ktorý zoženieš niekde na bazári za pár euro.

    Pozri album Klima
    peterkos2 Kde ho mám pozrieť?
    lnovo Prepáč. Som na porade nový. Vytvoril som album a myslel som, že sa naň dostaneš. "Poraď, ako sa pripájajú fotky.
    lnovo Klikni na mňa, na fotky a album klima. Aspoň myslím, že to tak funguje.
    peterkos2 Pozeral som fotky-je to dosť zložité-ešte aj ten expanzný ventil vo vnútornej jednotke,v starých typoch je len kapilára aj to vo vonkajšej.Ďalej komunikácia A,B do vonkajšej jednotky-nevieme na čo slúži.Jednoducho tá elektronika tú komunikáciu potrebuje a keď ju nemá tak vyhodí poruchu.
    peterkos2 Otázka je aj ako by si ten konvektor ovládal.Vo vnútornej jednotke je čidlo ktoré sníma teplotu nasávaného vzduchu a to je pred výmenníkom.Ak by išla do výmenníka teplá voda stále,čidlo by sa ohrialo ale ventilátor by bežal na minimum stále-aby snímal teplotu,to znamená že by stále kúrila.Musel by tam byť ešte solenoid,ktorý by púštal teplú vodu do výmenníka a po vykúrení zastavil prívod.Vtedy by muselo vypnúť aj to pomocné čerpadlo čo si spomínal
    A čo spínanie kotla-čo keď zrovna nepôjde a konvektor bude chcieť kúriť?
    lnovo Schémy nemám, ale preskúmaním dosky som zistil, že AB vychádza z IO SN 75176 BP, čo je vysielač 485. Čiže ovládanie je iba jednosmerné a teda by malo byť jednoduchšie ho oklamať. Ostatné veci ako umiestnenie čidla alebo kotol myslí nie sú problém. Potrebujem rozchodiť nástennú jednotku a ostatné potom.
    Mám ešte ďaľšiu vec a to, nástenný termostat vôbec nereaguje ani neblikne. Neviem možno má naskočiť až po kontrole ( keby nenaskočila porucha ).
    Na diaľkové ovládanie reaguje ale aj to len asi minutu než naskočí tá porucha U4.
    peterkos2 Nieje to náhodou vysielač-prijímač?
    lnovo Asi máš pravdu mal som to zle preložené. Takže asi z toho nič nebude.
      zbaliť

    duecento je offline (nepripojený) duecento

    duecento
    Ahoj predpokladám, že máš jednotku Daikin. Pretože tá má poruchu U4 ako chynú komunikáciu medzi jednotkami.. Potrebuješ elektroniku ktorá je jednoduchá on -off bez sledovania poruchových stavov. Takáto jednoduchá elektronika univerzálna ku KJ je v predaji v špecializovanej predajni.
    Ale k otázke či to bude fungovať. Bude. Ale budeš potrebovať čerpadlo, preotže svetlosť cu potrubia je malá. O niečo menšia ako u Fancoilu.
    Musíš mať teplotu vody niekde na hodnote 35-40°C a rýchlosť prúdenia. Inak nebudeš mať výkon a bude to jalové.
    lnovo Ahoj, díky za záujem a radu. Kúrim na vysokú teplotu 65 - 80 °C a čerpadlo tiež nie je problém. pre mňa je problém iba elektronika. Porad konkrétne akú elektroniku myslíš a kde ju zoženiem. Ja by som tú elektroniku aj oželel ale ked ventilátor má krokový motor a aj clony sú ovládané z dosky PS a nedokážem ani zistiť aké potrebujú napájacie napätie atd.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    To je tak, keď si niekto predstavuje vnútornú jednotku ako sprostý radiátor, do ktorého priteká teplá voda a odteká studená.
    Že tam prichádza k skupenskej premene, o tom ani nechyrovali...
    lnovo Ahoj,
    mám za to, že naozaj ide o radiátor, či tam prichádza k zmene skupenstva teplonosného média, alebo len k odovzdaniu tepelnej energie bez zmeny skupenstva nie je zaujímavé. Podstatné je aby to fungovalo. Znížený prietok nahradí vyššia teplota a odvod tepla
    podporí ventilátor.

    Radiator z klimatizácie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.