Zavrieť

Porady

Môže socialna poisťovna vyrúbiť penále, ked už raz súhlasila so splátkami dlžných súm?

Mám dlh v soc. poist. cca 11000€. Požiadal som o splátkový kalendár, ktorý mi ale nepovolili, lebo som medzičasom živnosť pozastavil. Kedže som však preukázal vôlu dlžnú sumu dobrovolne splácať, poslali mi na podpis uznanie dlhu a zároveň návrh na splátky-18 mesiacov. Aktuálne som ešte dlžný 3 splátky, ale soc.poist. mi už za uhradené poistné vypočítala penále. Má na to právo? Ked už raz povolila splátky? §146 ods.4 hovorí: na povolené sumy splátok dlžných súm sa ustanovenie o predpísaní penále nepoužije" Je rozdiel medzi splátkovým kalendárom a uznaním dlhu so splátkami dlhu?. Máte s týmto niekto skúsenosť?
Ďakujem
3 komentárov     zbaliť
Mila123 nie, že či môže vyrúbiť penále, SP MUSÍ vyrúbiť penále....
nesplácať poistné dlhodobo, potom preukázať vôľu dlžnú sumu uznať a nezaplatiť penále???? aj mne by sa to páčilo.....
tarkan38 Podla par.146 ods.4 sa penale neuplatnuje pokial SP dovolila splacat
veronikasad SP postupuje podla § 146 odst. 2 - neide o penále, ale úrok z omeškania. Zrejme ti ho vyčíslili zo zaplateného poistného - od dátumu splatnosti do dátumu zaplatenia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Splácaš len istinu, alebo SP postupovala v zmysle § 146 odst. 2 Zákona o soc.poistení ?

    (2) V rámci povolenia splátok dlžných súm Sociálna poisťovňa uvedie aj zvýšenie dlžných súm o úrok vo výške trojnásobku ročnej základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej ku dňu povolenia splátok dlžných súm. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, použije sa ročná úroková sadzba 10 %.
    tarkan38 Splacam istinu podla par. 558. Uroky nevycislili,iba dlznu sumu v 18 splatkach

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Je rozdiel medzi povoleným splátkovým kalendárom podľa §146 a uznaním dlhu s dohodnutím splátok. Vám splátkový kalendár podla §146 nepovolili a SP pokračuje s vymáhaním pohľadávky podľa § 148. To už je ďalší krok. Tam už sa riadi Občianskym súdnym poriadkom a Občianskym zákonníkom - dlh ste uznali a dohodli ste sa na splátkach, keby ste neplatili, posunie sa to na exekúciu.
    tarkan38 Dlh samozrejme splatim, ale nepocital som s penal. He nieco naco by som Sa mohol odvolat proti plateniu penale?tie uz nemam sancu zaplatit. Je to taka ista suma ako istina.
    Jana Motyčková Nie, nie je nič. Pokiaľ viem, SP musí penále predpísať a nemôže ho odpustiť. Penále je vo výške 0,05% za každý deň omeškania, najviac do výšky dlžnej sumy. Jediné, čo sa dá urobiť - ak sa to dá ovplyvniť, splácať najskôr novší dlh až potom starší (kde už je aj tak penále maximálne).

    Môže socialna poisťovna vyrúbiť penále, ked už raz súhlasila so splátkami dlžných súm?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.