Zavrieť

Porady

Zastavenie fermentácie vína a dosladenie

Zdravím,
chcel by som spraviť sladké víno. Po fermentácií by som ho chcel dosladiť. Bojím sa však toho, že sa kvasenie znova rozbehne vo fľašiach. Ako docieliť toho, že bezpečne zastavím akúkoľvek ďaľšiu fermentáciu po dosladení ?

Napadlo ma nechať víno dokvasiť na 13,50% alkoholu, čo je horná hranica kvasiniek, ktoré som pridal. Následne pridať cukor a stočiť do fliaš. Teoreticky by sa nemalo rozbehnúť ďalšie kvasenie, pretože obsah alkoholu nedovolí kvasinkám ďalej pracovať. Avšak nemôže sa stať, že ich nahradí nejaký "divoký kmeň", ktorý ma maximálnu hranicu alkoholu väčšiu a kvasenie bude dalej pokračovať?

Ďakujem za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    to čo za dunihlav chceš robiť? Mušt má prirodzenú cukornatosť, robievali sme víno a cukor na dosládzanie sme používali len výnimočne a to vždy v prvej fáze, čiže do muštu.
    lordxor Žiaden dunihlav, ale mal som veľmi nízku cukornatosť a priateľka aj ja máme radi sladšie vína...

    bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

    bjuty smis
    sladí sa mušt hned na začiatku...
    v naších podmienkach nie výnimočne -pokial nerobíš omšové - ale výnimočne sa neprisládza......
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    willma v našich končinách to bolo ozaj výnimočne - mušt väčšinou dosahoval cukornatosť 22 - 23 , čo postačovalo a vínko bolo ozaj dobré.
    bjuty smis naše podmienky myslím slovensko, česko, nemecko, rakúsko....
    ale samozrejme, že je to možné...vhodná poloha, odroda a hlavne rok....
    ja som zo senca, čo je myslím dosť teplá oblasť, ale dosládzalo sa ....
    ale už je to pasé (
    lordxor Ja som mal veľmi nízku cukornatosť, takže dosládzať som musel...
      zbaliť

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    Základom všetkého je celkový obsah cukru v mušte pred kvasením a aktuálny obsah alkoholu v prekvasenom mušte. Výroba sladkého vína je vrcholom schopností vínara. Vo víne po dosiahnutí 13,5 obj. % ostane neprekvasený cukor (zvyškový), ktorý je príčinou ďalších problémov, napr šumivé víno sa dosládza druhotne pri závere kvasenia.

    Nevymýšľaj, pracuj, alebo zostaň pri chcení
    Naposledy upravil viktorviktor : 12.11.15 at 15:13
    lordxor Pre upresnenie robim cervene vino.... nakoniec som zvolil taky postup, ze väcsiu cast cukur som pridal do rmutu... po prekvaseni som pridal zvysok cukru tak, aby vino prekvasilo na 13,50% + zostal cukor. Nakoniec po dokvaseni a vycireni osetrim vino este nejakym stavilizatorom a bude.... snad to bude takto ok
    viktorviktor lordox úplne zle, víno ti začne tak či tak znovu kvasiť vo februári, potom keď si ho necháš aj v lete a tak dookola,
    sladké bezalkoholické vína sa vyrábajú úplne inak, chceš robiť dezertné víno? aj to zle robíš, študuj alebo sa choď pozrieť ako sa to robí

    Zastavenie fermentácie vína a dosladenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.