Zavrieť

Porady

Registrácia za platiteľa DPH

Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Ahoj poradcovia
Firma zistí, že dosiahla obrat 1,5 mil. napríklad 5.11.2004 - podľa zákona je povinná podať DÚ žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa nasledujúceho mesiaca - t.j. do 20.12.2004.
Môže nastať aj situácia, že by DÚ vydal osvedčenie s takým dátumom, že by sa firma stala platiteľom DPH už v decembri? Akú máte skúsenosť? Dáva DÚ dátum až od nasledujúceho mesiaca? - v tomto prípade od 1.1.2005.
Ďakujem.
Prajem pekný deň.
Usporiadat
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Je to tak ako v prvej vete.

Mam niekoľkých malých FO ako plátcov, ale nemám skúsenosť, že by DU dobrovolne konali ako si to želáš v 2. vete.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Keď sa stávaš dobrovoľným platcom, tak si dátum môžeš vybrať. Ale keď si platcom zo zákona, nie je to dátumom podania žiadosti na registráciu?
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Podľa mňa je to takto :
MO predajňa - od 1.5 do 31.10 04 obrat nasčítaný podľa mesačných uzávierok z ERP : 1.350.000,-. Za 11/04 je celomesačná tržba napr.240.000. Čiže 30.11. zistím, že tržba v novembri prekročila hranicu 1,5 mil. Sk, do 20.12.04 som povinná sa na DU zaregistrovať ako platca DPH a od 1.1.2005 sa stávam platcom DPH.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Presne tak, ako píše iva.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Mam podobný problem ako je vyssie uvedene cca 8.11.2004 bz som mal prekrocit 1.5 mil obrat od maja. Vcera som sa bol informovat na DU Kvoli nepresnostiam z minulosti (ked pred cca 3 rokmi mi dali 18 teho ye som registrovanz za platcu od 1.veho spatne)
No takze som bol na DU s tým ze samozrejme kde je ten posledný datum (cim neskor tým lepsie.) Dohodli sme sa na tom že ak 8.11.2004 prekrocim 1.5 miliona tak do 20.12.2004 bz som mal ist k nim sa registrovat, ALE bolo by dobre ak by som prisiel skor (20.12. - 7 dni) t.j. napr. 5.12.2004 a uvediem do ziadosti o registraciu že chcem byt platcom od 20.12.2004. 7 dni preto lebo tolko maju oni limit kým mi to vydaju. ked som vravel že ak dojdem 20.12.2004 a budem platcom dph od 1.1.2005 a odvtedz si prestavim reg.pokladne. ? Ona tvrdila že nie.A este jedna pikoška . Vraj k ziadosti o registraciu mam prilozit podnikatelsky plan. V minulosti ked som sa stal platcom dph dobrovolne tak som sa tomu necudoval ... Chceli zistit cim sa zaoberam a tak. Ale ze by som teraz ked sa stavam platcom zo zakona este zaoberal podnik.planom. Sa mi to zda smiesne. Na zaklade akeho zakona ? pýtam sa , ona vraví interný predpis. Tak co ma do ich interných predpisov. Ma s tým niekto skusenosť...no akože žiadali od niekoho z Vas podnik.plan.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

vazení diskutujuci, ja mam takuto otazku: FO podnikatel má trvale bydlisko v SR, no živnosť prevadzkuje v ČR, kde sa aj zdrziava väčsinu roka (viac ako 183 dní). V ČR vytvorila združenie. Moja otazka znie, kde sa má zaregistrovat ako platca DPH???
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

To: aladin
To Ti podľa mňa povedali dobrú blbosť na tom DÚ. Ak cca 8.11.04 prekročíš obrat 1,5 mil, tak to je mesiac november. Do 20.12.04 si povinný podať žiadosť o registráciu. Vôbec nemusíš skôr. 20.12. a basta, to je zo zákona. DÚ je zas zo zákona povinný Ti do 7 dní vydať osvedčenie o registrácii. To, že oni toho majú moc a nestíhajú a chcú to skôr, to je ich problém. A žiadny podnikateľský plán, keď si zo zákona povinný! Čo by nechceli! Nech Ti povedia podľa akého §! Mám konkrétnu skúsenosť s DÚ BA I. a povinnej registrácie a stačilo iba tlačivo žiadosti podpísané konateľom. Od 1.1.05 budeš platiteľom. Mne sa síce stalo, že osvedčenie bolo doručené nie k 1.dňu mesiaca, kedy sa stala organizácia platiteľom, ale až asi 20.dňa toho mesiaca, no ale to by nemalo byť. Asi tiež nestíhali. :-(
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Nike
Je to tak ako v prvej vete.

Mam niekoľkých malých FO ako plátcov, ale nemám skúsenosť, že by DU dobrovolne konali ako si to želáš v 2. vete.
...zdá sa mi to nezmyselné stáť sa platiteľom dph v priebehu mesiaca - logiku (nie moje želanie) ma postup DÚ, ktorý uviedla iva v príspevku 4 a Luba v príspevku 8.
Lenže ako môžem hľadať logiku v postupe DÚ, keď si prečítam príspevok od aladina (6).
Dnes zatelefonujem na DÚ a opýtam sa na to. Čo sa dozviem, zverejním tu.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

spýtaj sa aj na ten podnikatelsktz plan , ci to je len specialitka danoveho uradu pod ktorý patrím ja :-(((
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Práve čítam DÚPP 10/2004 kde k §4 - registrácia za platiteľa DPH, sú uvedené príklady na str.15, v ktorých sa potvrdzuje to, že ak sa žiadosť podá do 20. nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom sa dosiahol obrat 1,5 mil. - DÚ registruje žiadateľa za platiteľa DPH od 1. ďalšieho mesiaca - odvtedy je žiadateľ platiteľom DPH.

30.11.2004 - po uzávierkách zistím, že obrat presiahol 1,5 mil.
20.12.2004 - podám žiadosť o registráciu na DÚ
1.1.2005 - stávam sa platiteľom DPH

Na DÚ aj tak zavolám - overím si to.
aladin a tiež sa opýtam, čo všetko mám priniesť k registrácii, aby prebehla úspešne a na prvý pokus
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

VIKI no dali mi reg.list 2 strany vytlacene , povodne to bol asi taký format ako su prehlasenia, prehlady, tlacivo na dph vies tie zeleno , biele,,.. takze toto mi dala ofotene 2 strany + tiez ofotene x ta kopia , a nieco v tom znení že uvedte obrat za poslednych 12 mesiacov, obrat za posledne 3 mesiace... a bolo tam asi 7 alebo 8 takých otazok , to bol dokument typu WORD 2 strany ale je to aj s medzerami na odpoved + žiadali podnikatelský plan , ktorý na 90 percent neodovzdam. Podnikatel ktorý ma potraviny a ktoreho sa to tyka povedal že za spracovanie podnikatelskeho planu nebude platit. (inak suhlasim s nim. :-))) , zasa papierovacky)
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

A povedali Ti, podľa akého § zákona o DPH chcú ten podnikateľský plán? To je asi len ich výmysel.
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Takže ja som na dvoch bratislavských daňových úradoch zistila nasledovné - na obidvoch boli rovnaké odpovede:
K registrácii FO je potrebné priniesť so sebou kópiu ŽL a kópiu účtu, ktorý sa bude používať pre DPH.
Na DÚ dostanem tlačivo, ktoré môžem na mieste vyplniť a odovzdať !!!

Na otázku "čo všetko si mám k registrácii priniesť z účtovníctva, alebo údaje o firme?" - som dostala odpoveď že NIČ - ani obrat sa už do tlačiva nevypĺňa - je to zrušené zo zákona.

Na ďalšiu otázku "od kedy budem platiteľ DPH v prípade, že podám žiadosť 20.12.2004? - som dostala odpoveď že ak sa registrujem zo zákona, tak sa stávam platiteľom DPH od 1. nasledujúceho mesiaca - v mojom prípade od 1.1.2005. A ešte mi povedali, že keby som sa dobrovoľne registrovala a chcela by som byť platiteľ v priebehu mesiaca, tak vtedy ma registrujú od dátumu aký si zadám ja.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

LUBA nie ja som sa pýtal na zaklade akeho zakona.. no že vraj ix interný predpis.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

VIKI no tu na dalekom vychode asi ani pracovnicky nie su tak poucene... Inak s uvedeným danovým uradom mam fakt dobre skusenosti, az doteraz boli vecný , aj ked nie celkom rýchly ale v zakonnom limite (pri roznych odvolaniach)
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Luba
To: aladin
To Ti podľa mňa povedali dobrú blbosť na tom DÚ. Ak cca 8.11.04 prekročíš obrat 1,5 mil, tak to je mesiac november. Do 20.12.04 si povinný podať žiadosť o registráciu. Vôbec nemusíš skôr. 20.12. a basta, to je zo zákona. DÚ je zas zo zákona povinný Ti do 7 dní vydať osvedčenie o registrácii. To, že oni toho majú moc a nestíhajú a chcú to skôr, to je ich problém. A žiadny podnikateľský plán, keď si zo zákona povinný! Čo by nechceli! Nech Ti povedia podľa akého §! Mám konkrétnu skúsenosť s DÚ BA I. a povinnej registrácie a stačilo iba tlačivo žiadosti podpísané konateľom. Od 1.1.05 budeš platiteľom. Mne sa síce stalo, že osvedčenie bolo doručené nie k 1.dňu mesiaca, kedy sa stala organizácia platiteľom, ale až asi 20.dňa toho mesiaca, no ale to by nemalo byť. Asi tiež nestíhali. :-(

Hrabem sa v tejto téme a potrebujem súrne od vás ľudkovia radu!
Neplatca DPH s.r.o. mi doniesol papiere v krabici za celý rok 2004.
Ako si tak účtujem, zisťujem že už v 10/2004 má na 602 nad 1 500 000, typujem že sa mal do 20.11.2004 prihlásiť za plátcu DPH - je to tak???
Čo poradíte, čo spraviť? - milý podnikateľ o tejto skutočnosti nič netuší.
Jasné že mu zavolám a čo mu mám povedať??? - prosím poradíte?
Aké bude mať povinnosti - ako to napraviť, a čo sankcie??
vďaka za každučkú radu.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
neviete nik poradiť???
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

hladala by som riesenie, aby......tie trzby boli proste upravene tak, aby si mu velmi neublizila - ak sa to da....Nedali sa niektore pojat do terminu 04/2004? aby nesli do vypoctov od 1.5.? alebo.....nie su tam prijmy, ktore boli napr. vratene alebo neboli skutocne prijmy? neviem, ....co tam mas a ci sa to da, ci su trzby reg. ERP ..atd.Lebo sankcie su neuprosne - za neregistraciu, potom odvody DPH zo vsetkych vystupov po dni, kedy mala byt registr. ukoncena...atd, atd...Raz davno som to s klientom prezila a financne to bolo narocne
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ekin
hladala by som riesenie, aby......tie trzby boli proste upravene tak, aby si mu velmi neublizila - ak sa to da....Nedali sa niektore pojat do terminu 04/2004? aby nesli do vypoctov od 1.5.? alebo.....nie su tam prijmy, ktore boli napr. vratene alebo neboli skutocne prijmy? neviem, ....co tam mas a ci sa to da, ci su trzby reg. ERP ..atd.Lebo sankcie su neuprosne - za neregistraciu, potom odvody DPH zo vsetkych vystupov po dni, kedy mala byt registr. ukoncena...atd, atd...Raz davno som to s klientom prezila a financne to bolo narocne
no toto je zauímave, ako to teraz mám chápať - obrat do 30.4.2004 mal celkom 550 000,-
potom od 1.5.2004 do 31.12.2004 mal obrat 1 199 000,-

Takže po 1.5.2004 do konca roka by nepodlihal povinnej registrácii - podľa Tvojej rady, lenže keď pozerám zákon o DPH §4 tak hovoria o 12 predchádzajúcich mesiacoch.
Suma pre povinnú registráciu pred novelou bola 750 000 za 3 mesiace - tak mu mám rátať do 4/2004 podľa starého zákona? - potom by bol OK, ale musím mu už teraz mesačne sledovať obraty a nasčítavať? - že? a ak prekročí 1 500 000 tak okamžite registrovať? - tak to môže zabudnúť na takú formu, že prinesie doklady raz za rok...., lenže keď nad tým uvažujem, tento zákon platí napr v 11/2004 , mal si sledovať obrat až po 1.5.2004 ? - no fak z toho neviem von. Poradíš ešte?? díík
Naposledy upravil sway : 06.02.05 at 12:01 Dôvod: doplnenie
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

sway
no toto je zauímave, ako to teraz mám chápať - obrat do 30.4.2004 mal celkom 550 000,-
potom od 1.5.2004 do 31.12.2004 mal obrat 1 199 000,-

Takže po 1.5.2004 do konca roka by nepodlihal povinnej registrácii - podľa Tvojej rady, lenže keď pozerám zákon o DPH §4 tak hovoria o 12 predchádzajúcich mesiacoch.
Suma pre povinnú registráciu pred novelou bola 750 000 za 3 mesiace - tak mu mám rátať do 4/2004 podľa starého zákona? - potom by bol OK, ale musím mu už teraz mesačne sledovať obraty a nasčítavať? - že? a ak prekročí 1 500 000 tak okamžite registrovať? - tak to môže zabudnúť na takú formu, že prinesie doklady raz za rok...., lenže keď nad tým uvažujem, tento zákon platí napr v 11/2004 , mal si sledovať obrat až po 1.5.2004 ? - no fak z toho neviem von. Poradíš ešte?? díík
áno, je to tak, začneš sledovať obraty až od 1.5.2004 a keď prekročíš 1,5 mil sa zaregistruješ. Takže je to OK.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať