Zavrieť

Porady

Náhradná výsadba za výrub.

Dobrý deň,
na vlastnom pozemku som potreboval vypíliť 7ks smrekov , ktoré boli napadnuté lykožrútom a pomaly vysychali, dostal som povolenie od obce, ale zároveň podmienka bola náhradná výsadba, mám vysadiť 10ks tují v centre obce pri obchodnom stredisku a starať sa o ne počas 3-och rokov, a v prípade vyhynutiu zabezpečiť náhradnú výsadbu.... .
Je toto právne v poriadku, môžem sa odvolať a aké mám šance?
Prečo by som mal vysadiť niekde v centre obce ..., keď už, tak na vlastnom pozemku.
Ď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anika61 je offline (nepripojený) Anika61

    Som Anika61
    Je to v súlade so zákonom'odvíja sa to od spoločenskej hodnoty vyrúbaných stromov.
    Mne nariadili za výrub jedného smreku vysadiť 2 jablone,ale už pri obhliadke stromu na výrub sa ma opýtali čo by som chcela vysadiť a dali mi možnosť si vybrať.
    Mohol by si skúsiť zajsť na obecný úrad a pokúsiť sa s nimi dohodnúť,či by si nemohol vysadiť niečo iné-len neviem či budeš spokojný ak ti povedia,že si máš do zahrady vysadiť napr.10 hrušiek:-) :-) :-)
    dr.eam ...
    Kedže sa v zákone píše ...
    § 47
    (2) Vlastník, správca alebo nájomca pozemku, na ktorom sa nachádza drevina, je povinný sa o ňu starať, najmä ju ošetrovať a udržiavať. Pri poškodení alebo výskyte nákazy dreviny chorobami môže orgán ochrany prírody uložiť vlastníkovi, správcovi alebo nájomcovi pozemku vykonať nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní.
    ... a

    § 48
    Náhradná výsadba
    (1) .... povinnosť, aby uskutočnil primeranú náhradnú výsadbu drevín na vopred určenom mieste, ... Ak žiadateľ nie je vlastníkom pozemku, na ktorom sa náhradná drevina vysadila, môže mu orgán ochrany prírody uložiť i starostlivosť o ňu, najviac však na dobu troch rokov

    Skúsim sa dohodnúť na podmienkach ...
    kedže sa viackrát spomína slovíčko, že orgán MÔŽE ... a NAJVIAC po dobu...
    Anika61 Myslím,že hneď si mal namietať,keďže boli stromy napadnuté lykožrútom a ďalej by si mohol sa odvolať na to...že sa upredňostňujú geograficky tradičné a pôvodné druhy

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Nie, nie je to v žiadnom prípade v poriadku.
    Ani po právnej a ani po morálnej stránke.
    Obec nemá čo také prikazovať - podmieňovať.

    Čítaj
    http://www.porada.sk/t201796-ako-pos...o-pozemku.html

    P.S.:
    Zober Zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny a otrieskaj starostovi o hlavu.

    Poznámka :
    To si starosta predstavuje tak, že Ty kúpiš tuje za vlastné ?
    ...a nepovedal, že ešte aj aký druh a aká veľkosť by mala byť ?
    Lebo v konečnom dôsledku to kľudne vyjde v sume okolo 100€ a viac.
    Tá starostlivosť počas troch rokov ? ...na to nemám vhodný výraz, ale dalo by sa povedať, že starosta nie je celkom normálny.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dr.eam ... hej , nákup a starostlivosť počas 3-och rokov všetko na vlastné náklady.
    Chcem podať odvolanie, ale neviem na čo , aký § alebo dokument sa mám odvolať.
    dr.eam ... ale v Zákone č. 543/2002 Z.z., som sa dočítal aj toto:

    § 48
    Náhradná výsadba

    (1) Orgán ochrany prírody uloží žiadateľovi v súhlase na výrub dreviny povinnosť, aby uskutočnil primeranú náhradnú výsadbu drevín na vopred určenom mieste, a to na náklady žiadateľa; uprednostňuje pritom geograficky pôvodné a tradičné druhy. Ak žiadateľ nie je vlastníkom pozemku, na ktorom sa náhradná drevina vysadila, môže mu orgán ochrany prírody uložiť i starostlivosť o ňu, najviac však na dobu troch rokov. Ak nemožno uložiť náhradnú výsadbu, orgán ochrany prírody uloží finančnú náhradu do výšky spoločenskej hodnoty dreviny (§ 95). Orgán ochrany prírody uloží povinnosť zaplatiť finančnú náhradu aj tomu, kto vyrúbal dreviny bez súhlasu, a to do výšky spoločenskej hodnoty dreviny. Finančná náhrada je príjmom obce, na území ktorej sa výrub uskutočňuje; obec je povinná tieto príjmy výlučne použiť na úhradu nákladov spojených so starostlivosťou o dreviny rastúce na jej území.

    (2) Náhradnú výsadbu a starostlivosť o náhradnú drevinu podľa odseku 1 na pozemku, ktorý nie je vo vlastníctve žiadateľa o výrub dreviny, možno uložiť len s predchádzajúcim súhlasom vlastníka dotknutého pozemku.

    (3) Obce sú povinné viesť evidenciu pozemkov vhodných na náhradnú výsadbu vo svojom územnom obvode. Zaradenie pozemkov do evidencie prerokujú obce s ich vlastníkmi.

    ... tak neviem či uspejem .
    buchač Aké rozmery majú vlastne tie stromy ?
    buchač Ale zákon vraví niečo aj v § 47 - viď veľké písmená:

    (2) Vlastník, správca alebo nájomca pozemku, na ktorom sa nachádza drevina, je povinný sa o ňu starať, najmä ju ošetrovať a udržiavať. Pri poškodení alebo VÝSKYTE NÁKAZY dreviny chorobami môže orgán ochrany prírody uložiť vlastníkovi, správcovi alebo nájomcovi pozemku vykonať nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní.

    (4) Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje
    d) pri bezprostrednom OHROZENÍ ZDRAVIA ALEBO ŽIVOTA človeka alebo pri bezprostrednej HROZBE VZNIKU ZNAČNEJ ŠKODY na majetku,
    ela77 tiež som mala podobný problém, (ešte aj foto bolo treba priložiť čím som nahradila likvidované stromy, ktorých korene ohrozovali plynové potrubie a o možnosti ich vyvalenia víchricou a škody ktoré by boli narobené na stavbe radšej ani nepíšem), ale teraz som sa už zapovedala, že už žiaden súhlas nebudem nikdy pýtať, keď vidím ako si susedia likvidujú čokoľvek čo im zavadzia a ja poctivec pýtala povolenie. Čo je koho do toho, čo ja chcem mať na svojom pozemku.
      zbaliť

    Náhradná výsadba za výrub.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.