Zavrieť

Porady

Tuzemské samozdanenie a preprava

Dosť často uplatňujeme pri fakturácii prenesenie daňovej povinnosti tzv. tuzemské samozdanenie. Fakturujeme samostatne položky tovaru podľa sadzobníka s nulovou sadzbou dane a samostane položku preprava s 20% DPH. Je to správne? Pri položke preprava máme tiež uplatňovať titul samozdanenia?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Taxaudit je offline (nepripojený) Taxaudit

  Taxaudit
  Ak dodávate dopravu tuzemskému subjektu, tak je tam potrebné uplatniť DPH 20 %. Doprava nie je predmetom tuzemského samozdanenia uvedeného v § 69 odsek 12 zákona o dph.
  kajab Chcela by som sa vrátiť k tejto téme, nakoľko na Finančnej správe Pri otázkach ku kontrolnému výkazu je uvedené nasledujúce:

  "Ako posúdiť vo faktúre uvedené súvisiace náklady, ktoré sú predmetom DPH a viažu sa zároveň k položkám kde dochádza k prenosu daňovej povinnosti a aj k položkám, kde daňová povinnosť zostáva na dodávateľovi?
  Odpoveď
  Ak platiteľ uvádza na jednej faktúre tovary s prenosom daňovej povinnosti na odberateľa, tovary s daňovou povinnosťou u dodávateľa a súčasne služby, ktoré nevie priradiť k jednotlivým položkám na faktúre. , resp. sa vzťahujú k položkám, pri ktorých je platiteľ povinný platiť daň podľa § 69 ods.1 zákona o DPH a aj k položkám, pri ktorých dochádza k prenosu daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 12 zákona o DPH, tak údaje z faktúry, týkajúce sa služieb, uvádza v kontrolnom výkaze v prislúchajúcom rozsahu k dodávkam tovarov a služieb podľa § 69 ods. 1 a k dodávkam tovarov podľa § 69 ods. 12 písm. f) až i). Tento rozsah by mal určiť a preukázať sám platiteľ

  To znamená, že napr. množstvo celej dodávky je 5 200 kg. Tovary s prenosom DPH vážili 3 455 kg, bez prenosu DPH 1 745 kg. Doprava k celej dodávke bola za 50 €. Určím % množstva tovarov s prenosom k celkovej dodávke: (3 455 : 5 200) * 100 = 0,66442 * 100 = 66,44 %.
  Výpočet dopravy k tovarom s prenosom DPH bude potom nasledujúci: 50 € * 66,44 % = 33,22 € (sadzba DPH 0 %)
  Doprava k položkám, ktoré sa budú fakturovať s 20 % DPH: 50 € * 33,56 % = 16,78 €.

  Tuzemské samozdanenie a preprava

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.