Zavrieť

Porady

dedičstvo a rozvod

zdedila som 1/2 bytu a brat 1/2 , chcela by som brata vyplatiť (musím si zobrať na vyplatenie úver) moja otázka je ak by sme sa s manželom rozviedli má nárok na polovičku z polovičky vlastne na tu ktorú by som si brala úver? a potom mal by nárok na dedičstvo z toho bytu jeho syn z prvého manželstva ak by sa mu (manželovi ) niečo stalo ? v prípade teda ak by mal nárok na polku z polky na ktoru by som si brala uver.
ak nevyplatím brata a nehnuteľnosť predáme a za tie peniaze si kúpim menší byt (bez úveru) som povinná manžela po rozvode vyplatiť?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    A) Dedičstvo nespadá do BSM!
    B) Mal by nárok na 1/2 pôžičky - to by spadalo do BSM.
    C) Jeho syn z 1. manželstva nemá nárok na dedičstvo tvojho výlučného majetku. Nespadá do žiadnej kategórie oprávnených dedičov.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sonaja Ďakujem, takže teoreticky ak by mal nárok na 1/2 pôžičky - BSM tak by mal potom nárok na dedenie aj jeho sny po ňom a stým predajom a následnou kupou menšieho za peniaze zo zdedeného bytu?
    misoft Opakujem - jeho syn nie je v priamom rade na dedenie po TEBE! A byt by bol len tvoj - zdedený. Jediné, na čo by mal nárok - tak na polovicu tej pôžičky - pretože by ste ju brali s manželom v rámci BSM.
    Rada: dohodni sa s bratom na inom (i keď dlhšom) riešení..... napr. splátkový kalendár a pod. A v tom prípade by nik z jeho strany nemal nárok na nejaké dedenie tvojho majetku po tebe, ani po ňom.
    ivka70 Zabudol si ale na to, ze tu 1/2 bytu od brata idu kupit pocas manzelstva do BSM .... to uz nie je dedicstvo .... Aj keby ju kupili od brata splatkami, stale su to splatky z BSM.
    misoft Jááj - fakt.... sorry.... Ak ho chce mať pre seba - tak rozdelenie BSM...
    sonaja myslím že v b) to myslel akoo ty...teda ja som to tak pochopila...že by mal nárok potom na tu časť
    ivka70 ale nielen narok na 1/2 pozicky ale aj 1/2 toho, co by ste nou kupili
    bea Notárskou zápisnicou pri kúpe nehnuteľností môže nadobudnúť vlastníctvo nehnuteľnosti len jeden z manželov.
    Citujem z rozhovoru s notárkou:

    Ak manželia nechcú nadobudnúť majetok spoločne, môžu sa dohodnúť, že konkrétny majetok nadobudne iba jeden z nich. Forma úkonu je stanovená obligatórne, a to formou notárskej zápisnice. Môže sa to diať napríklad vtedy, ak sa manželia sa rozhodnú, že si kúpia nehnuteľnosť, ale nechcú si ju kúpiť spoločne. Dôvody môžu byť rôzne. Povedzme, že jeden z manželov podniká a má obavy, aby v prípade nepriaznivého vývoja v podnikaní nebola táto nehnuteľnosť ohrozená. Ďalším môže byť blížiaci sa rozvod a snaha o úpravu majetkových pomerov, ktorou by sa predišlo porozvodovému rozdeleniu, ako aj iné dôvody. Manželia preto navštívia notára, ktorý spolu s kúpnou zmluvou vyhotoví aj notársku zápisnicu, v ktorej prejavia vôľu zúžiť rozsah svojho bezpodielového spoluvlastníctva o predmetnú nehnuteľnosť. Kataster potom zapíše nehnuteľnosť len na jedného z nich v súlade s ich dohodou. Rovnaká úprava majetkových vzťahov medzi manželmi je možná nielen vo vzťahu k nehnuteľnostiam, ale aj všetkým ostatným hnuteľným veciam, ktoré by inak spadali do režimu bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V praxi sa najčastejšie vyskytujú prípady čerpania úverov len jedným z manželov.

    http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-sta...nehnutelnosti/
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ty vlastnis 1/2 bytu z dedicstva, s manzelom idete do BSM kupit druhu polovicu bytu (ktoru zdedil tvoj brat).
    Takze keby manzel zomrel, ta kupena 1/2 bytu by sa rozdelila, 1/2 z nej, teda 1/4 bytu by ostala tebe (lebo BSM) a druha polovica, teda celkovo 1/4 bytu by sa dedila po manzelovi.
    Ty aj jeho deti - kazdy bu ziskal rovnaku cast z tej 1/4 bytu.

    Priklad:
    Ak vy nemate deti a on ma syna, ty aj syn by ste z dedenej 1/4 bytu ziskali polovicu.
    Ty by si po maznelovej smrti v takomto pripade vlastnila 7/8 bytu, jeho syn 1/8.

    Ak brata nevyplatis, nehnutelnost predate, a dokazatelne na novy byt minies len peniaze z predaja dedicstva ,nebude novy byt predmetom BSM.
    Naposledy upravil ivka70 : 25.11.15 at 10:36
    sonaja ano ...myslela som si....tu poslednú vetu som chcela "počuť". Dˇakujem

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Výlučnou vlastníčkou bytu by si sa stala,keby ti (len tebe!) brat svoju 1/2 daroval.Ak nehnuteľnosť predáte a ty za peniaze z predaja kúpiš byt,budeš tiež výlučnou vlastníčkou,ale pozor na dokazovanie,že sa na kúpu bytu nepoužili spoločné peniaze BSM.Aj napriek tomu, že zákon vraví, že všetko, čo sa nadobudne počas trvania manželstva, patrí do BSM, existuje podľa súdnych rozhodnutí pojem transformácia veci, podľa ktorého; ak jeden z manželov zdedí niečo,predá to a za získané peniaze si následne niečo kúpi,tak to nebude nebude patriť do BSM. A to preto, lebo na kúpu bytu (ako v tvojom prípade) použil peniaze,ktoré tiež nepatrili do BSM.
    sonaja ďakujem

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Tá posledná veta je diskutabilná, pretože ako vždy, majú na to právnici, hlavne advokáti, rôzne názory. Pretože Občiansky zákonník hovorí, že: "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom. Polovica bytu získaná na základe dedičstva - ok. Ale tie peniaze, ktoré použiješ na kúpu - je to vec nadobudnutá za trvania manželstva, za peniaze, ktoré nie sú získané ani dedičstvom, ani darom. Ak by som si chcel by na 100 % istý, dohodnem sa s manželom, ak sa dá a pred kúpu si zúžim BSM vo forme notárskej zápisnice. A nemám starosti.
    bea presne tak ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.