Zavrieť

Porady

Mozem mat ako SZCO prijem na materskej a odvody bude platit stat?

Otec dietata je SZCO, ide na matersku a bude mu priznane materske... moze mat akykolvek prijem aj pocas materskej (vyplacania materskeho) a odvody mu plati stat? Alebo ak mu ma stat platit odvody do SP a ZP, nesmie vykazovat ziadny prijem? Pretoze na socialnej poistovni mi raz povedali tak (ze pocas materskej automaticky plati odvody stat) a raz tak (ze stat plati odvody len v pripade, ak otec ako SZCO na materskej nema ziadny prijem...) tak ako teda je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Môže mať príjem počas poberania materského z titulu SZČO.
    Odvody do SP a ZP nebude platiť . Samozrejme RZZP mu ZP urobí.
    Teraz Tvoja pozícia: Odhlásiš sa zo SP z dôchodkového poistenia ako poistenec štátu.
    ZP : si zamestnanec, SZČO ? Ak nie, tak budeš samoplatiteľom do ZP.
    petronia123 dakujem... ak spravne chapem, platenie odvodov do SP a ZP za SZCO nie je obmedzene vyskou prijmo zo zivnosti (teda moze normalne vystavovat faktury pocas poberania materskeho?)

    ZP mu urobi RZZP (odvody plati stat vo vyske, ktoru momentalne odvadza, alebo iba z minimalneho vymeriavacieho zakladu a potom budem musiet na zaklade RZZP zvysok doplatit?
    Tak isto SP - bude mu stat platit odvody vo vyske, ktoru momentalne odvadza, alebo len minimum?

    ZP: ja som SZCO... odvody do ZP si budem platit pokial bude otec dietata na materskej...
    Andyke Áno, dobre si to pochopila, počas poberania materského manžel môže ďalej podnikať. Príjem neobmedzený.

    SP: Štát platí poistné na dôchodkové poistenie tento rok z VZ: 494,40 za poberateľov materského a z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov veku.

    RZZP: Pre manžela ako SZČO bude rozhodujúci dosiahnutý základ dane z podnikania. A z toho vypočítajú VZ pri RZZP. Ako poistenec štátu nemá stanovený minimálny VZ počas doby keď bude poberať materské t.j. bude poistencom štátu.
    Pre Vás je úplne nepodstatný údaj z akého VZ platí štát za svojich poistencov na ZP.

    Mozem mat ako SZCO prijem na materskej a odvody bude platit stat?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.