Zavrieť

Porady

Preverenie najomneho bytu ...?

Dobry den. Chcem Vas poprosit o postup aky najlepsie zvolit. Pravdepodobne doslo k podvodu - prideleniu najomneho bytu v obci. Byt bol prideleny jednej zene, ktora je vydata ale ide sa rozvadzat...vlastni RD s manzelom. Byt dostala v susednej dedine, a podla poziadaviek na pridelenie bytu, nema zdaleka nan narok. Vraj starosta je je vzdialena rodina. Nechcem sa hrat na udanie, ale viem, ze ten byt bol povodne prideleny inej pani, a rychlo jej ho zobrali a dali prave tejto zene. Ide mi len o cestnost a spravodlivost. Staci dat podnet na preverenie pridelenia bytu? Mailom? Pretoze tato nova najomnicka nesplna podmienky.....na ziskanie najmu. Najlepsie by bolo keby sama jednala cestne...ale toho sa zrejme nedockame. Ak pride podnet na obecny urad v dedine....tak snad preveria postup, alebo rovno komunikovat so SFRB? Vdaka.
avalik A ty si sa ako dostala k udajom o tejto najomnicke? Ako vies aky ma prijem? Nejde nahodou o tvoju byvalu veducu, resp. kolegynu? Citis potrebu "sa revansovat"?
Mima75 web obce je verejny, viem kde pracuje, kataster je verjny, a aj nieco vrabce cvirikali.... nie nie je to moja veduca ani kolegyna... revansovat sa nechcem, len mi je luto tej pani, ktorej byt zobrali....a mozno ho potrebovala viac.... a aj to viem, ze tato pani, ktorej bol prideleny uz vopred vedela, ze ho dostane...o nic ine mi nejde len o preverenie postupu pridelenia bytu, a cestnost na obecnom urade - a ak bola porusena, dat veci do poriadku.inak zmluva o najme je na webe obce...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    mari2x je offline (nepripojený) mari2x

    mari2x
    Na výstavbu bytov pre ZŤP je možné dostať niečo zo šfrb, bolo to aj tu ?
    O inom dôvode pre šfrb zatiaľ nevedno.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka U nás dostalo mesto na rekonštrukciu zo ŠFRB,takže to nemuselo byť pre len ŤZP.
    Mima75 to nei su pre ZTP. to su klasicke najomne byty....v obci.... tej pani nic nie je. ja neviem akoze presne kolko dal SFRB.... ide mi o nedodrzanie podmienok pridelenia najomneho bytu.
    Dáša_ a prečo ťa to trápi? ty si tá, čo ten byt nedostala? Obávam sa, že prideľovanie bytov môže skontrolovať akurát tak obecné zastupiteľstvo.
    Mima75 pretoze zrejme nie je toto cestne. nie nie som ta co nedostala ten byt. ide mi postup...viem ze co ma nepali nehas. ale ked viem o podvode? sak nemusim nic riesit...len ma to zaujalo, ake podvody sa deju....a porusuju podmienky....
    Dáša_ skontrolovala si aj kataster, či ten byt naozaj vlastní aj ona? Či nie je iba manželov? Aj také môže byť, ak napríklad niečo dostal od rodičov
    Mima75 kataster som pozrela. Vlastnia RD obaja rovnakym dielom. Kazdy polovicu RD (1/1)
    Mima75 plus este nesplna podmioenky minimalneho prijmu...pretoze stale sa to musi brat ako prijem manzelov spolocne, pokial nie su rozvedeni ....
    mari2x Nejaký duševný invalid mi sem dal mínusku po 6,6666 roku.
    Nepátram / mne je to jedno / jemu to urobí dobre a aspon MENEJ onanuje.
    mari2x Nebudeš ty nejaký prudko skúsený ?
      zbaliť

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Musela by si poznať VZN obce,ktoré upravuje podmienky prenájmu bytov a tie musia zodpovedať Výnosu MVRR zo 7.decembra 2006 č. V-2/2006,kde bol v r.2007 upravený §5 ods.2,písm.b) s tým,že ...žiadateľ nemá vlastné bývanie.
    Pani zatiaľ vlastné bývanie má,takže tu asi zákon porušený bol.Pozri sa na to.
    A tu je Zákon o ŠFRB a aj sankcie (§ 18):http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-150
    Naposledy upravil Peggynka : 28.11.15 at 16:56
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mima75 ano ma 1/2 RD s manzelom na polovicu. VZN som pozerala....je porusene...
    misoft Podaj potom podnet vyššiemu územnému celku, aby prešetrili činnosť starostu obce v tejto oblasti. Inak - ak takto postupoval - je to už na hrane zákona (to že porušil vyššie uvedený zákon je jedno) - možno podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a nehospodárnej správy zvereného majetku.
    Mima75 ok, ved to sa pytam komu dat podnet...? ci najprv poslat na obec mail na preverenie....celeho pridelenia bytu ...
    Dáša_ obávam sa, že obce nemá kto preveriť - jedine podnet pre prokurátora
    Mima75 dom vlastnia 1/1 spolocne
    Dáša_ nechcem ti brať ilúzie, skúšali sme niekoľkrát napadnúť rozhodnutia starostu, aj cez prokuratúru. Ale žiaľ, nič nepomáha. Keď už si myslíš, že fakt príde k potrestaniu, tak zasiahnie vyššia (čítaj stranícka) sila a všetko sa urovná. A pokiaľ ťa nepodporia priamo poslanci, tak nezmôžeš nič. Absolútne nič. Starostovia nemajú žiadny nadriadený orgán, sú volení. Jediná kontrola sú ľudia ez svojich poslancov - ale táto cesta asi nefunguje nikde Môžeš ešte skúsiť média. Ale po pravde, zoberie ti to akurát hodne energie....
    Mima75 no ale ked je jasne dane, ze doslo k poruseniu VZN, zakona...tak snad veci daju do poriadku ....
    Dáša_ videla som toľko porušení, ktoré prešla aj prokuratúra. Ale je to tvoja voľba.Bude to hlavne psychicky namáhavé, pustiť sa do čohokoľvek.
    Peggynka Jedine ŠFRB by mohol skontrolovať,či obec dodržiava podmienky,ku ktorým sa zaviazala v žiadosti o dotáciu na výstavbu nájomných bytov od ŠFRB.
    Mima75 lenze pravdepodobne ta zena dala zle udaje v cestnom prehlaseni....v ktorom zamlcala svoj majetok /RD/.... starosta sa zrejme obhaji tym, ze skumat nemusel cestne prehlasenie...o nic ine mi nejde len o cestnost, lebo ta zena pravdepodobne podala falosne dokumenty na obec....ktora ich nemusi skumat....a preto sa pytam na postup....ako by sa mohli dat preverit jej dokumenty, a splnenie poziadaviek, ktore evidetne nesplnila....
    Peggynka http://www.najpravo.sk/spravne-pravo...formaciam.html
    A čo sa týka Čestného prehlásenia,ak máš takú vedomosť,že je nepravdivé,môžeš na to obec upozorniť (aj keď si myslím,že starosta jej majetkové pomery ovláda,keďže sú príbuzní): žiadateľ vypisuje písomne čestné vyhlásenie o pravdivosti svojich údajov s tým, že si je vedomý následkov nepravdivého čestného prehlásenia podľa § 39 zák. č.71/1967 Zb. o správnom konaní a § 21 ods. 1 písm. f. zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch. Čestné prehlásenie sa podáva za účelom čestne prehlásiť, že údaje, ktoré poskytuje, sú čestné a pravdivé. Každé čestné prehlásenie má svoju formu, obsah a spôsob ako ho vyplniť. Prehlásenie o čestnosti môže mať rôzny charakter, pričom žiadateľ si je vedomý právnych následkov nepravdivého vyhlásenia.
    Mima75 ved to...ze starosta pozna jej pomery... ale on sa moze vyhovorit, ze konal na zaklade cestneho rpehlasenia, takze je vlastne "cisty". Jedine sa bude most asi riesit ta zena, co ho podala...
    Dáša_ a postavíš sa takto rovnako ku každej neprávosti o ktorej sa dozvieš? Alebo ťa z nejakého dôvodu zaujíma práve táto jedna konkrétna?
    Mima75 no o vsetkych neviem ... a aj preto zvazujem co a ako robit,....? vy keby ste vedeli o podvode, co by ste robili?
    Dáša_ no, dnes už nič možno je to smutné, ale je to tak.
    Mima75 este mam otazku, moze sa obec opriet o nejaku vynimku? ze dana osoba je v rozvodovom konani? podmienky momentalne na byt nesplna...ale neskor bude....existuje u SFRB nejaka vynimka na udelenie bytu? vdaka
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zákon 150/2013 je o štátnom fonde, keď štát poskytuje dotáciu obci (aj iným) podľa tohto zákona.

    Rozsah, podmienky a spôsob poskytovania finančných prostriedkov formou dotácií na rozvoj bývania (ďalej len „dotácia“) je v zákone 443/2010. Od § 21 je podrobne popísané aj sociálne bývanie - komu, za čo poskytujú tí, čo dostali dotáciu, teda aj obec.
    Ano, vo VZN bývajú aj dôvody osobitného zreteľa (§ 22 ods. 3f a ods.7), také prídely sú do 20% všetkých bytov. Ak ju napr. manžel vyhadzuje z domu, prípadne aj s deťmi, nemá kam ísť - je to osobitný zreteľ.

    Obec môže mať aj byty, kde neposkytuje sociálne bývanie, aj také, na ktoré žiadnu dotáciu nedostala. Vtedy o pridelení rozhodujú poslanci, niekedy máva starosta určité percento, čo pridelí sám.

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...0/443/20220101
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft
    Reaguješ trochu neskoro - s meškaním skoro 7 rokov.
    Mária27 niekto to dnes použil predo mnou - skutočne neskúmam všetko vpravo vľavo
    veronikasad Milan sa sťažoval, že dostal po viac ako 6 rokoch dnes neužitočné ...
    veronikasad Juraj, to čo je za reakciu? Už vám z tých neužitočných šibe viacerým - hodnotiť príspevky po šiestich rokoch ...
      zbaliť

    Preverenie najomneho bytu ...?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.