Zavrieť

Porady

Odvody, danove vydavky, jednoduche uctovnictvo?

Zdravim vsetkych!
Som zacinajuci "zivnostnik" resp. zacal som pracovat pre firmu ako zivnostnik (konstrukter-projektant v strojarstve). S firmou mam spisanu zmluvu. Kazdy mesiac mi vyplati 1 fakturu. Iny prijem nemam. Som z vychodu, ale pracujem v sidle firmy v BA. Rad by som vedel ci sa mi koli tej jednej fakture mesacne oplati otvarat podnik. resp. dalsi ucet v banke? Mozem si davat do nakladov benzin na kazdotyzdnovu cestu tu do BA a spat? Ako je to s vydavkami na byvanie a stravovanie, ked som skoro vzdy mimo miesta trvaleho pobytu? Inac fakticky nemam ziadne naklady. Ak by bol niekto ochotny rad by som sa osobne stretol s niekym, kto ma skusenosti s uctovanim pre zivnostnikov mojho typu. Samozrejme sa odmenim. Je nas takto pracujucich viac a pomohli by ste vsetkym.
Zatial dakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  emily je offline (nepripojený) emily

  emily
  Minulý týždeň som presne Tvoj prípad rozoberala s jedným pánom (zn. východniar pracujúci v Bratislave). Som z PO. To pre prípad stretnutia. Je to všetko na dlhšiu debatu. Kde máš sídlo firmy? Je to tvalé bydlisko?
  Aké veľké príjmy máš? Aké výdavky? Aby sa to dalo optimalizovať. Ten účet by mal byť, ale keď vieš zdôvodniť, že náklady na jeho vedenie by boli zbytočné (málo pohybov), alebo úhrady berieš v hotovosti, tak nemusí.
  Naposledy upravil emily : 29.10.04 at 11:58

  Tiko je offline (nepripojený) Tiko

  Tiko
  Som zo SNV, ale doma som velmi malo. Prijmy cinia okolo 400 000,- rocne.
  Sidlo zivnosti mam v SNV. Pracujem v BA. Myslim, ze naklady na cestovne, resp. benzin su na mieste. Od 1.11.2004 by som si mohol davat do nakladov aj stravne, myslim. Zaujima ma co este ine sa da dat do nakladov a hlavne ake vysoke mozem mat naklady. Mozem si kupit do zivnosti fotak, ked ho potrebujem ku svojej praci???? a inac dakujem velmi pekne,ze si sa ozvala.

  McMarti je offline (nepripojený) McMarti

  McMarti
  Foťak možes mať nakoľko robíš dokumentáciu prác, poprípade máš archív vykonaných projektov kde je potrebné niečo zdokumentovať prípadne na prezentáciu svojích prác. U nás technik zaznamenáva v prípade aj reklamácie na digitálny foťák.

  emily je offline (nepripojený) emily

  emily
  Auto predpokladám nemáš v majetku firmy. Správne píšeš PHM do nákladov. Od 1.11. aj stravné ak máš firmu v SNV. Ale ešte od 1.11. aj paušálne náhrady za auto t.j. 6,20Sk za km. Len si nezabudni viesť knihu jázd.
  Foťák, ktorý potrebuješ k práci bez problémov do nákladov, ale musí byť do 30 000,-. Ináč by si ho musel odpisovať. Výška nákladov nie je obmedzená, veď podľa toho, aké sú máš zisk alebo stratu. Len ich stále musíš mať podložené. Odvody sú tak isto nákladom.
  Na príjmy som sa pýtala preto, lebo keby si mal náklady menšie ako 25% príjmov, potom je výhodnejšie neuplatňovať skutočné výdavky, ale paušálne t.j. 25% príjmov.

  Odvody, danove vydavky, jednoduche uctovnictvo?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.