Zavrieť

Porady

Na čo všetko mám nárok pri úraze pri dopravnej nehode

Zrazilo ma auto, keď som sa bicykloval.. Vinník je šofér. Mal som zlomený členok, zápästie a dva stavce.... na aké odškodné mám nárok od poisťovne vinníka.(bolestné, náhrada za spoločenské uplatnenie a pod) a ako o to žiadať...

a ešte jedna otázka : je tu niekto, kto mal zlomené dva stavce? chcem sa opýtať, ako mal vypočítané body za to....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martuk je offline (nepripojený) Martuk

    omylný človek, ktorý sa rád nechá poučiť a občas má aj svojský pohľad na vec :-D ...viac Martuk
    áno, je zvlášť tlačivo na uplatnenie si sťaženia spoločenského uplatnenia. Tu ale pozor: nesmieš si mýliť bolestné a sťaženie spoločenského uplatnenia. Bolestné je prvotné plnenie z PZP vinníka za tvoje zranenie (zranenia), to sa vypláca po predložení všetkých potrebných lekárskych správ, posudkov, vyjadrení z polície, od znalcov a pod. Sťaženie spločenského uplatnenia znamená napríklad jazva na tvári, strata končatiny, obmedzená hybnosť a podobne. Toto sťaženie sa však dáva až po roku od vzniku poistnej udalosti, to je kvôli tomu, že ten rok sa čaká na stabilizovanie následkov a tiež na konečný stav, čiže či sa tvoje zranenia vyliečia úplne (bez následkov) alebo nie (s následkami, napríklad takými, ako som písal vyššie). Avšak sú prípady, kedy sa sťaženie spoločenského uplatnenia vypláca aj skôr, ako po roku (napríklad pri nehode ti utrhne ruku alebo nohu). Celkovo odškodné funguje takto:

    majetok: preplatenie poškodených (zničených) vecí, napríklad, oblečenie, obuv, bicykel, počíteč, telefón, foťák a podobne (záleží, čo všetko si mal pri sebe v čase stretu s vozidlom), pri majetku však rátaj s amortizáciou

    zdravie: priame odškodné za zranenie, bolestné, po roku trvalé následky, v prípade úmrtia je tam toho podstatne viac, ale to chvalabohu nie je tvoj prípad.

    čo sa týka tvojej otázky, ako o to žiadať, ty musíš ísť (alebo pokiaľ ti zdravotný stav nedovoľuje pohyb, tak cez telefón alebo online) nahlásiš, respektíve dohlásiš a tým si aj uplatníš nárok na plnenie a pri tomto úkone povieš, čo všetko máš zranené, poškodené, zničené. Následne doložíš v prípade zranenia lekárske správy a iné doklady, ktoré si poisťovňa vyžiada. V prípade majetkovej škody (bicykel, odev a pod) nadobúdacie doklady (faktúra, bloček z obchodu a pod). A potom už len treba čakať na plnenie z poisťovne.

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    Ja som zažil podobnú nehodu, mne body za bolestné vypočítal znalec, ktorého určil vyšetrovateľ, poisťovňa to preplatila v plnej výške - s tým som nemal problém, skôr bol problém s preplatením výšky škody za bicykel.
    Máš nárok na PN, ak si čerpal (ja som si blbec zobral dovolenku na to obdobie)
    Priprav sa na to že budeš chodiť po rôznych posudkových lekároch, vypovedať na políciu a pod.

    Na body je tabuľka, ktorá sa dá nájsť aj na internete myslím, ale spôsob výpočtu podľa druhu zranení ti určí ten znalec alebo ošetrujúci lekár.
    Vždy si hlavne urob kópie všetkých dokladov (od vyšetrení, z polície a pod.) a na poisťovňu posielaj len tieto kópie - vždy doporučene!
    Požiadať môžeš normálne listom poisťovňu, ona ti pošle všetky lajstrá, ktoré bude chcieť vyplniť a dať prípadne potvrdiť lekárom (závisí od konkrétnej poisťovne)
    Vyšetrovací spis a podobne posiela poisťovni polícia.

    Ja osobne neverím online a telefonickým kontaktom s poisťovňou, pretože nemáš doklad a oni veľmi radi veci strácajú, takže odporúčam komunikáciu len listami a vždy doporučene. Z každého svojho listu si sprav kópiu a pripni si k nemu podací lístok, lebo väčšinou to býva na dlhé lakte.
    Martuk tu v podstate súhlasím, ale: ako hovorí expeeert, jedna možnosť je doniesť rovno kópie a pokiaľ nemáš možnosť, tak dones originály a daní pracovníci v poisťovni (a toto robím takpovediac denne, nakoľko robím v poisťovni) si tieto doklady ofotia a prípadne aj orazia, aby si mal doklad, že si tieto doklady doložil.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Body spočíta lekár, sú na to tabuľky.
    MaxiPeto T omám už, ale vypisuje sa zvlášť tlačivo na náhradu spoločenského uplatnenia?
    kopretinka 07.07.18 23:52 odstránil(a) z Porady

    Na čo všetko mám nárok pri úraze pri dopravnej nehode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.